PAYLAŞ

Eskiden Kovir’in Doğu Sınırı olarak adlandırdığı bölge olan Hengfors Birliği, küçük Kuzey Krallıkları’ndan biridir. Kovir Kralı Baldwin Thyssen zamanında çıkan Poviss Ayrılığı sırasında ve ardından Kral Baldwin’in tahttan indirilmesiyle Kovir Krallığı, Doğu Sınırı’nın da kontrolünü kaybetti ve bölgedeki ufak düklükler bağımsızlıklarını ilan ettiler. Daha sonra bu düklükler, Caingornlu Niedamir tarafından birleştirildi ve Hengfors Birliği kuruldu.

Birlikteki düklüklerden Caingorn’un başkenti olan Hengfors, aynı zamanda Hengfors Birliği’nin de başkentidir. Bölge, Braa Nehri ile Kestrel ve Ejderha Dağları arasında bulunmaktadır. Kovir&Poviss Krallığı gibi Hengfors Birliği de, Kuzey Savaşları sırasında tarafsızlığını korumuştur.

Birlik, Caingorn Kralı Niedamir’i kendi kralları olarak kabul etmiştir ve onun amblemi olan gümüş grifini kullanmaktadır. Daha sonra Niedamir, bir olay yaşamıştır -bir altın ejderhayı avlamaya çalışmıştır- ve bu olaydaki kahramanlığını göstermek amacıyla amblemini altın ejderhaya çevirmek istemiştir, fakat bunun üzerine kendisiyle alay edilmiştir, bu yüzden yeniden eski amblemi olan gümüş grifine dönmüştür.

Hengfors Birliği Üyeleri

Caingorn:

Caingorn, Kestrel Dağları’nın batısında bulunan, Hengfors Birliği üyesi bir devletçiktir. Diğer bir Hengfors Birliği üyesi olan Malleore ile sınırında Braa Nehri vardır. Geçmişte Kovir ve Kaedwen egemenliğinde kalmış olsa da bağımsız olduktan sonra Kral Niedamir tarafından yönetilmiştir.

Malleore:

Malleore, geçmişte Kovir’in Doğu Sınırı’nda bulunan, bağımsızlığını ilan ettikten sonra ise Hengfors Birliği’ne katılan bir prensliktir. Batısında dağlık Talgar bölgesi, doğusunda ise Braa Nehri bulunmaktadır.

Creyden: 

Creyden, geçmişte Kovir’in Doğu Sınırı’nda bulunan, bağımsızlığını ilan ettikten sonra ise Hengfors Birliği’ne katılan bir prensliktir. Bulunduğu bölgeden kitaplarda ya da oyunlarda hiç bahsedilmese de Talgar bölgesi, Malleore ve Caingorn arasında bir yerde bulunmaktadır.

Barefield:

Barefield, kendi milisleri tarafından korunan Kuzey’deki küçük bir şehir devletidir. Eskiden Kovir’in Doğu Sınırı’nda bulunmaktadır fakat daha sonra Caingorn, Malleore ve Creyden gibi bağımsızlığını ilan edip Hengfors Birliği’ne katılmıştır. Kaedwen ile sınırı vardır, doğusunda Kestrel Dağları bulunmaktadır. Kentin merkezinde bir Kreve Tapınağı vardır.

Hengfors Birliği’nin Bilinen Hükümdarları

  • Niedamir: Niedamir, Caingorn Hükümdarı ve ilk Hengfors Birliği Lideri’ydi. Dul kalmıştır ve iki oğlu vardır. Niedamir, ilk başta Birlik’in başkenti olarak Caingorn’daki başka bir yeri düşündüyse de sonunda Hengfors Şehri’ne karar vermiş ve başkent yapmıştır. Niedamir henüz oldukça genç bir kral iken, bir altın ejderha avına katılmıştı. Niedamir altın ejderha avına çıktığında asıl amacı Malleore ve Creyden’i ele geçirmekti ve bunu başararak Hengfors Birliği’ni kurdu. İkinci Kuzey Savaşı sırasında Hengfors Birliği Lideri idi, savaşta tarafsız kaldı.

Ana Şehirler ve Kaleler:

  • HENGFORS: Malleore, Creyden ve Jamurlak sınırında bulunan Hengfors Şehri, geçmişte Kovir’e bağlı bir şehir devletiyken daha sonra Hengfors Birliği’nin başkenti oldu. Kral Niedamir’in sarayı da burada bulunmaktadır. Şehir, Braa üzerinde, Kestrel ve Ejderha Dağları’nın arasındadır. Oldukça önemli bir konuma sahiptir.
  • Barefield
  • Creigiau
  • Creyden
  • Crinfrid
  • Malleore
  • Tancarville
The Witcher 3’te Hengfors:

Üçüncü Kuzey Savaşı sırasında Hengfors Birliği, Kovir&Poviss Kralı Tankred Thyssen tarafından yıkılmıştı. Tankred Thyssen, Hengfors Birliği’nin büyük bölümünü topraklarına katmıştı, Hengfors Birliği’nin geri kalan küçük bölümü ise Redanya’nın elindeydi.

Üçüncü Kuzey Savaşı’nı seçimlerinize göre Radovid, Dijkstra veya Emhyr’den herhangi biri kazansa da Kovir’in elinde olan topraklar yine Kovir’de kalacaktır. Geriye kalan Hengfors Birliği’nin küçük bölümü ise savaşı kazananın eline geçecektir.

Okuduğunuz için teşekkürler, sonraki yazılarda görüşmek üzere…

Yorumlar