PAYLAŞ

Kaedwen Krallığı, Kuzey Krallıkları arasında en büyüğüdür ve Dünya üzerinde Nilfgaard İmparatorluğu’ndan sonra en büyük devlettir. Başlıca şehirleri; başkenti olan Ard Carraigh ve büyü okulu ile ünlü olan Ban Ard’dır. Soğuk, zorlu iklimi ve toprakları üzerinde çok fazla ormanlık arazi bulunmasıyla tanınır, hatta Kadim Dil’de bu devletin adı; Caedwen ya da Beyaz Orman’dır.

Kaedwen Kralı Henselt sıklıkla, hemen güney sınırında bulunan Aedirn Krallığı ile bu iki devletin sınırı olan Pontar Vadisi’nin hakimiyeti hususunda tartışır. Bu bölgede çoğunlukla Kaedwenliler yaşamaktadır. Kaedwen Krallığı’nın diğer sınırlarını; Ateşli Dağlar, Kestrel Dağları ve Mavi Dağlar oluşturmaktadır. Kaedwen ayrıca; Redanya Krallığı, Temerya Krallığı ve Hengfors Birliği ile de komşudur. Kurt Okulu Witcherları’nın kalesi olan Kaer Morhen de bu devletin sınırlarında bulunmaktadır ve Mavi Dağlar’dan birinin tepesindedir.

Tek Boynuzlu At Hanedanı: 

Tek Boynuzlu At ya da Vidukings Hanedanı, uzun bir geçmişe sahip, soylu ve uzun zamandır Kaedwen topraklarının hükümdarı olan hanedandı. Hanedan, muhtemelen Viduka tarafından kurulmuştu.

Kaedwen’in Bilinen Hükümdarları: 

 • Viduka: Kaedwen’in ilk kralı ve Kaedwen hükümdarlarının atasıdır. Viduka, bu topraklarda bağımsız bir krallık kurdu ve krallığına, uzun zamandır elflerin bu topraklar için kullandığı ismi verdi; Caedwen (İnsan dilinde “Kaedwen”, Kadim Dil’de “Beyaz Orman” anlamına geliyor.). Viduka, Pontar Vadisi’nde bulunan Lormark bölgesini Aedirn’e vermesi karşılığında Aedirn Kraliçesi Aedireen ile ittifak kurdu.  Bu Kaedwen-Aedirn ittifakı, Redanya orduları karşısında büyük bir zafer aldılar ve böylece Hagge bölgesi Aedirn topraklarına katılırken, Caingorn, Malleore, Barefield ve Ban Glean bölgeleri de Kaedwen topraklarına katıldı. Kaedwen ve Redanya’nın bu yeni sınırının ardından her iki taraf da barış anlaşması imzaladı. Tüm bunlardan sonra Kral Viduka, her ne kadar isteksiz olsa da sözünü tuttu ve Pontar Vadisi’nin kontrolünü, güneyindeki müttefiki Aedirn’e devretti. Bu devretme, yüzyıllar boyunca süren bu iki kuzey krallığı arasındaki anlaşmazlığın başlangıcı olacaktı.
 • I.Radovit: Kaedwen Kralları’ndan biridir, hakkında bilinen pek bir şey yoktur.
 • Dagread: Kaedwen Kralları’ndan biridir. “Benda” isimli bir oğlu vardı. Yedi Yıl Savaşları’nda muhtemelen Kuzey Koalisyonu’nun lideriydi.
 • Benda: Benda, Kral Dagread’ın oğlu ve ondan sonraki Kaedwen Kralı’ydı. Lan Exeter Şehri’nde Kral Gedovius ile görüşmelere öncülük etti, orada Birinci Lan Exeter Antlaşması’nı imzaladı. Ayrıca “Deidre” ve “Elen” isminde iki meşru, bir de muhtemelen Kovir’e kaçan “Aideen” isimli gayrimeşru bir kızı vardı.
 • II.Radovit: Kaedwen Kralları’ndan biriydi. Öncelikle Kedi ve Kurt Witcher Okulları’na maddi destek sağladı, daha sonra ise Druid temsilcileri ve büyücü danışmanı Astrogarus ile birlikte bu iki okul arasında bir turnuva düzenlettirdi, aslında onlara bir tuzak kurmuştu. Büyücü Danışman Astrogarus, sözde Witcherların yeteneklerini test ederken aynı zamanda Kedi Okulu Witcherları’nı, Kurt Okulu Witcherları’na karşı örgütlemişti ve turnuva sırasında Kral II.Radovit, askerlerine arenadaki tüm Witcherlar’ı öldürmelerini emretti.
 • Henselt: Uzun yıllar boyunca Aedirn Kralı III.Demavend ile, sınır bölgesi olan Lormark konusunda huzursuzluklar yaşadı. Henselt ayrıca Pontar, Gwenllech ve Buina nehirleri arasındaki bölgede yaşayan tüm insan olmayanları öldürmeyi amaçlayan bir planın mimarıydı. Haydut tarzı sakalı ve küçük, delici gözleri vardı. Henselt, Scoia’tael’e karşı çok zaman ve para harcadı. Evli bir oğlu vardı, fakat bu oğul bir av sırasında öldü. İkinci Kuzey Savaşı’nın sonucundaki barış antlaşmasının müzakerecilerinden biriydi.

Yedi Yıl Savaşları:

Yedi Yıl Savaşları, Redanya Kralı Vestibor’un hükümdarlığı sırasında Redanya ile Kuzey Koalisyonu (Temerya, Kaedwen, Caingorn ve Malleore) arasında, 11.yüzyılda gerçekleşen bir savaştır.

Taraflar:

 • Redanya Krallığı
 • Kaedwen Krallığı, Temerya Krallığı, Caingorn Krallığı, Malleore Prensliği

Bu savaş, Redanya için büyük bir çöküşe neden oldu. Savaş sonucunda Kuzey Koalisyonu, Redanya’nın elinde bulunan Buina ile Nimnar’ı ele geçirdiler ve Temerya Krallığı Novigrad’ı da alarak Pontar Deltası’nın hakimi konumuna geldi.

Birinci Pontar Vadisi Savaşı: 

Kaedwen Kralı Henselt, uzun zaman önce Kaedwen’in bir parçası olan fakat artık Aedirn Krallığı’nın elinde bulunan Lormark’a göz koymuştu. İkinci Kuzey Savaşı bittikten üç yıl sonra, Lormark’ın kendi toprağı olması gerektiğini düşünerek Aedirn Kralı III.Demawend’e savaş açtı.

Taraflar:

 • Kaedwen Krallığı
 • Aedirn Krallığı

General Vandergrift tarafından yönetilen 4.000 Kaedwen ordusu, Guletli Seltkirk tarafından yönetilen 5.000 Aedirn ordusuyla Vergen şehri yakınlarında karşılaşıp çarpıştı, savaşı başlarda Kaedwen tarafı kazanıyor olsa da Henselt’in büyücü danışmanı Sabrina Glevissig bir büyü ile savaş meydanına alev topları yağdırdı, bunun ardından her iki taraftan da 3.000 asker öldü ve savaş, bir kazananı olmadan sona erdi. Sabrina’nın bunu yapmasının sebebi, Kuzey’deki güç dengesini ve üyesi olduğu Sahireler Locası’nın çıkarlarını korumaktır. Böylece Henselt ordusunu geri çekmek zorunda kaldı ve Sabrina’yı bağlatıp öldürttü.

İkinci Pontar Vadisi Savaşı: 

The Witcher 2 oyununda geçen bu olayda; Saskia isimli ejderhaya dönüşebilen bir kadın, Lormark bölgesinde başta insan olmayanlar olmak üzere birçok kişiyi arkasında toplayarak Vergen Şehri’nde bağımsızlığını ilan etmiş, “Kuzey Aedirn”i kurmuştur. Bunun üzerine Henselt, ordusunu toplayarak tekrar buraya saldırıya geçmiştir.

Taraflar: 

 • Kaedwen Krallığı
 • Kuzey Aedirn

Henselt ile Saskia, savaş başlamadan önce bir görüşme yaptılar fakat bu sırada aralarında çıkan bir husumetsizliğin ardından bir büyü aktif oldu. Vergen önündeki tüm bölgeyi bir sis kapladı ve bu sisin içinde hayalet askerler, yıllar öncesindeki Birinci Pontar Vadisi Savaşı’nı yeniden yaşamaya başladılar. Fakat bu lanet Witcher Geralt tarafından kaldırıldıktan sonra savaş gerçekleşti. Savaşın sonucu oyundaki seçimlerinize bağlı olarak değişmektedir.

Kış Savaşı: 

Kış Savaşı, 1272 yılında Redanya ordularının Kestrel Dağları’nı geçerek müttefiki Kaedwen’e saldırması ile başlayan bir savaştır. Savaş sırasındaki liderler The Witcher 2 oyunundaki seçimlerinize bağlı olarak değişse de sonuç her türlü Redanya zaferidir.

Taraflar: 

 • Redanya Krallığı
 • Kaedwen Krallığı

Üçüncü Kuzey Savaşı başlamış, Nilfgaard orduları Temerya, Aedirn, Verden, Kerack, Cidaris, Lirya ve Rivya dahil olmak üzere Pontar Nehri sınırına kadar tüm krallıkları ele geçirmişlerdi. Böylece Nilfgaard’ın sınırları Kaedwen ve Redanya’ya kadar uzanmıştı. Kaedwen Krallığı ise İkinci Pontar Vadisi savaşının ardından yorgun ve güçsüz düşmüştü, bu yüzden Redanya Kralı V.Radovid’den yardım istedi, fakat Radovid bu yardım isteği karşısında orduları ile Kestrel Dağları’nı geçip Kaedwen’e saldırarak karşılık verdi.

Bu durumda The Witcher 2’deki seçimleriniz devreye giriyor, eğer The Witcher 2’de Henselt’i öldürdüyseniz, Redanya’nın birkaç zafer almasından sonra Kaedwen Krallığı, Nilfgaard’ın ele geçirdiği Ban Ard bölgesi hariç olmak üzere geri kalan yerleri ile Redanya Krallığı’na teslim olmaktadır.

Fakat eğer The Witcher 2’de Henselt’i öldürmediyseniz, bu durumda Henselt ordusunun başına geçerek Radovid’e karşı savaşır ve kaybederek ölür. Henselt öldükten sonra da Redanya, Nilfgaard’ın ele geçirdiği Ban Ard bölgesi hariç olmak üzere geri kalan tüm Kaedwen’i ele geçirir.

Kaedwen Ordusu

Kaedwen Kraliyet Ordusu: 

Kaedwen Kraliyet Ordusu, zorlu hava koşullarına tahammül edebilecek şekilde donatılmıştı. Kuzey’deki en iyi kuşatma silahlarına sahiptirler. Brenna Savaşı gibi birçok savaşta savaşmışlardır.

Boz Bölük: 

Boz Bölük, Ban Glean’da bulunan Kral Henselt’in hafif süvari birliğidir. Pelerinleri ve kunduz kürkü başlıkları ile tanınmaları oldukça kolaydır. Kuzey Savaşları, Pontar Vadisi Savaşları ve Kış Savaşı’nda çarpışmışlardır.

Ana Şehirler ve Kaleler: 

 • ARD CARRAIGH: Ard Carraigh yani “Yüksek Kaya”, Kaedwen Krallığı’nın başkenti ve Kral Henselt’in iktidarının merkezidir.

 • Ban Ard: Madenciliği ve büyü akademisi ile tanınan bir Kaedwen Şehri’dir. Ard Carraigh başkent olmasına rağmen Ban Ard, Kaedwen’in gerçek incisidir.
 • Ban Gleán: Ban Gleán ya da Ban Gleann, Pontar Nehri’nin hemen kuzeyinde yani Kaedwen Krallığı’nın en güneyinde bulunan şehridir. Adı Kadim Dil’den gelmektedir ve muhtemelen “Aşağı Köy” anlamındadır.
 • Daevon
 • Leyda Kalesi
The Witcher 3’te Kaedwen: 

Kaedwen, Kış Savaşı’nın ardından zaten yıkılmış, topraklarının büyük bir bölümü Redanya, diğer bölümü de Nilfgaard tarafından işgal edilmişti.

The Witcher 3’te ise eğer önce Dijkstra ile beraber Radovid’i öldürüp daha sonra Vernon Roche ile beraber Dijkstra’yı öldürürseniz savaşı Nilfgaard kazanır ve Kaedwen’in geri kalanı da tüm Redanya toprakları gibi Nilfgaard’a katılır.

Eğer ki Dijkstra ile beraber Radovid’i öldürdükten sonra Dijkstra’yı öldürmezseniz, savaşı Dijkstra kazanır ve Kaedwen de Yaruga Nehri sınırına kadar olan diğer kuzey bölgeleri gibi Dijkstra’nın devleti sınırlarında yer alır. Eğer ki Radovid’i hiç öldürmezseniz savaşı Radovid kazanır ve Kaedwen de Yaruga Nehri sınırına kadar olan diğer kuzey bölgeleri gibi Redanya sınırlarında yer alır.

Okuduğunuz için teşekkürler, sonraki yazılarda görüşmek üzere…

Yorumlar