Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar Mutant Canavar Avcıları: Witcherlar – Kısım III

Mutant Canavar Avcıları: Witcherlar – Kısım III

PAYLAŞ

Witcherlar ile ilgili olan yazımın 3. kısmında, kişilikleri ve eğitim biçimleriyle birbirlerinden ayrılan witcher okullarının özelliklerinden bahsettim. Başlamadan önce uyarayım, yazı kitaplardan ve oyunlardan spoiler içermektedir.

Konuyla ilgili önceki yazılarıma aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

Kısım I
Kısım II

Tarihteki ilk okulun hangisi olduğu bilinmez fakat bütün okullar birbirlerine benzer amaç ve eğitim programıyla eğitim verir. Temelinde hepsi eğittikleri witcherlara dövüşmeyi, simyayı ve canavar bilgisini öğretirler. Sadece özel oldukları alanlar farklıdır. Bunların hepsini bilinen altı witcher okulunun özelliklerini sıralayarak açıklamaya çalışacağım.

Kurt Okulu

Merkezi Kaedwen Krallığı’ndaki Kaer Morhen kalesi olan bu okul, oyunlarda ve kitaplarda en ön plandaki witcher okuludur. Ayrıca spesifik olarak merkezi bilinen tek okuldur. Kitaplarda adı geçen 3 okuldan birisidir. Öbür witcher okullarının aksine tek bir alana odaklanmak yerine, dengeli bir eğitimleri vardır. Dövüş stilleri ne hıza ne de saf güce dayalıdır, giydikleri zırhlar da ne çok hafif, ne de hareketlerini yavaşlatacak kadar ağırdır. Büyü yeteneği olarak ise sadece Eskel’ın öbür witcherlara göre daha duyarlı olduğunu biliyoruz.

Kurt witcherları dövüş stilleri gibi politik konularda da dengeli bir tutum sergilerler. Çoğu kurt tarafsızlığını korumaya çalışır, siyasetten veya toplumu ilgilendiren konulardan ellerinden geldiğince uzak dururlar. Geralt da bu konulardan kaçınmaya çalışsa da kendini her zaman bu olayların merkezinde bulur. Bu tarz olaylara karışmış olan Coën adında başka bir witcher da Brenna Savaşı‘nda Kuzey Kralıkları safında savaşmış ancak sağ kurtulamamıştır.

Bilinen Kurt Witcherları

Geralt of Rivia
Vesemir
Eskel
Lambert
Ciri -Mutasyona uğramasa da Kaer Morhen’de eğitildi
Leo
Berengar
Coën
Barmin -Vesemir’in hocasıydı
Elgar -Efsanevi bir witcher olduğu söylenir
Varin
Voltehre -Lambert ile Madalyon İmtihanı’na girmişti ama sağ kurtulamadı
Adon of Carreras
Rennes -Witcher turnuvasında kurtların lideriydi
Aubry
Frank
Gardis
Gweld -Geralt’ın en iyi arkadaşlarından biriydi. Turnuva sırasında hayatını kaybetti
Gwen
Hemminks
Tjold

Kedi Okulu

Kurt Okulu’ndan sonra kötü şöhretiyle ünlü olan Kediler, kitaplarda bahsedilen üç okuldan birisidir. Canavarlar dışında insan öldürmek için de kontrat almaları kötü şöhretlerinin sebebidir. Hıza, dakikliğe ve çevikliğe önem verirler. Hızlı oldukları için saf güç kullanamazlar ama rakiplerine ölümcül yaralar açabilirler. Esnek olmaları gerektiği için dövüş sırasında hareket alanlarını genişleten hafif zırhlar giyerler. Dövüşlerinde arbalet kullandığı bilinen iki okuldan biridirler.

Kedi witcherları agresif, şiddete başvuran, ne yapacağı belli olmayan kişilerdir. Para karşılığı insan öldürmeleri Geralt’a göre witcher doğasına aykırıdır. Iello Katliamı ve Witcher Turnuvası sırasında olanlar bile bu okul üyelerinin para için her şeyi yapabileceğini göstermektedir.

Not: Witcher Turnuvası, witcherlara yapılan toplu saldırılardan sonra yaşanan bir olaydır. Kaer Morhen’e yapılan saldırı sonrası Kaedwen Kralı 2. Radovit, Kurt ve Kedi okullarına finansman olmuştur. Bu witcherların yeteneklerini göstermek için iki okul arasında bir turnuva düzenlemiştir. Ancak bu turnuva bir tuzaktı. Kralın büyücü danışmanı Astrogarus, Kedilere Kurtları öldürmeleri emrini vererek bir kargaşa yaratmıştır ve ardından 2. Radovit, askerlerine arenadaki tüm witcherları öldürme emri vermiştir. Bu olay sırasında turnuvada bulunan Geralt, druid Ermion sayesinde oradan kaçmayı başarmıştır.

Canon olarak kabul görmese de, kadınların da kedi okuluna katıldığı söylenir. Kadınlar normalde witcher olarak alınmaz çünkü kasları erkeklerinki kadar gelişmiş olmadığı için witcher mutasyonlarına dayanabilmeleri imkansız gözüyle bakılır. Başka bir spekülasyon ise okulun elfler tarafından kurulduğudur. Ireneus var Steingard isminde bir büyücünün laboratuvarındaki notlarına göre, büyücü tarafından yakalanıp işkence gören Kiyan adında bir witcher, okulunun Aen Seidhe elfleri tarafından kurulduğunu doğrular. İşkenceyle alınan bir bilginin doğruluğu kesin değildir. Ancak Kiyan’ın anlattıkları doğruysa, elfler kendilerini witcherlara çevirerek insanlarla bu şekilde savaşmayı amaçlamış olabilirlerdi. Kedilerin ve elflerin dövüş stillerinin hıza dayalı olması da bu ihtimali desteklemekte. Tabii ki bunların hepsi birer varsayım, Sapkowski’nin hiçbir kaynağında veya oyunlarda doğrulanan bilgiler değillerdir.

Bilinen Kedi Witcherları

Brehen
Guxart
Treyse -Turnuva sırasında kedilerin lideriydi
Aiden -Lambert’ın en iyi arkadaşıdır
Axel
Cedric
Gaetan
Jad Karadin
Joël
Kiyan -Üzerinde yapılan cani deneyler sonucu delirmiştir
Schrödinger
Lexandre

Grifin Okulu

Kitaplarda bahsedilen üç okuldan biridir. Bu okul hakkında kitaplarda bir bilgi yoktur, sadece Leo Bonhart adındaki ünlü bir kelle avcısının öldürdüğü witcherlardan aldığı üç madalyon arasında grifin madalyonu da vardı. Öbür ikisi ise kurt ve kedidir.

Grifinlerin ekipmanları büyü yoğunluğunu artıran orta dereceli zırhlardan ve bir çelik, bir gümüş uzun kılıçtan oluşmaktaydı. Bu okuldaki witcherlar işaret kullanımına yönelik bir eğitim alırlar. Bundan dolayı bu okulun, bir büyücü okulunda başarısız olup yine de büyü kabiliyeti olanları witcher olarak eğittikleri düşünülebilir. Ayrıca grifin witcherlarının öbür witcherların aksine, sosyal statülerinin de oldukça yüksek olduğu düşünülür. Grifinler cana yakın ve dürüst olarak tanımlanır, işverenlerine sıcakkanlı olmaları hoş görülürdü. Bu erdemlerinin yanında zırhlarının da bir şövalyeninkine benzemesi, onları öbür witcher okullarına göre daha sevilir ve saygı duyulur bir birlik yapmıştır.

Bilinen Grifin Witcherları

George of Kagen – Ejderhakatili George olarak da bilinir. Bir kontrattan ötekine koşması sonunu getiren olay olmuştur. Son kontratında bir yeşil ejderhayı öldürmesi gerekiyordu ama yeni yaptıracağı gümüş kılıcının diyagramını unutmuştu ve eski kılıcı da kırılmıştı. Buna rağmen canavarı katletmeyi başarır ama ağır yaralanır ve bundan dolayı ölür.

Jerome MoreauSürpriz Kanunu ile Grifin Okulu’na alınan bir witcherdır. Babası sonradan pişman olup oğlunu mutasyonlarından arındırarak normal bir insana dönüştürmek istemiştir ama deney istediği şeyin tam tersini yapmış, Jerome’un mutasyonlarını güçlendirerek onu daha çevik ve dayanıklı yapmıştır.

Engerek Okulu

Witcher serisine 2. oyunda tanıtılan bir okuldur. Merkezi büyük ihtimalle Nilfgaard İmparatorluğu toprakları içinde bulunurdu. Bilinmeyen bir tarihte okul yıkılmış ve üyeleri ülkenin çeşitli yerlerine dağılmıştır. Okulun dağılma sebebi bilinmese de, Engerekler’in de saldırıya uğramış olması yüksek bir ihtimal.

Dağılmalarından önce okulun büyük bir bilgi kaynağına sahip olduğu biliniyordu, buna Wild Hunt (Vahşi Av) hakkında geniş çaplı yazılmış kitap koleksiyonu da dahil. Guletli Letho bunu 2. oyunda ‘sanki okul Vahşi Av’ı araştırmak için kurulmuş’ olarak yorumlamıştı. Önceki yazımda Kurt Okulu’na yapılan saldırının sadece witcherlara olan nefretten değil, aynı zamanda Kaer Morhen’de tutulan witcher sırlarını ele geçirmek sebebiyle olduğunu yazmıştım. Engerek Okulu da aynı sebepten dolayı saldırıya uğramış olabilir.

İlk oyunun son sinematiğinde ve ikinci oyunun ana hikayesinde ön planda olan kral katilleri, Engerek Okulu’nun üyeleridirler ve Nilfgaard İmparatoru Emhyr var Emreis tarafından Kuzey’in krallarına suikast düzenleyip bölgede karışıklık çıkarmak için kullanılmışlardır. Witcherların böyle bir işi kabul etmelerinde iki faktör vardı: reddederlerse idam edileceklerdi ve başarılı olurlarsa imparator onlara okullarını tekrar açma sözü vermişti. Letho, Serret, Auckes ve ismi bilinmeyen bir diğer witcher, İmparator’un sözünü tutacağını umarak görevi kabul ederler. Aedirn Kralı Demavend ve Temerya Kralı Foltest‘i öldürmeyi başarmışlar, Kaedwen Kralı Henselt‘e yaptıkları suikast girişiminde ise oyundaki seçiminiz ne olursa olsun başarısız olmuşlardır.

2. ve 3. oyunun arasında geçen 6 aylık zamanda ise İmparator, hayatta kalmasını bir tehdit olarak gördüğü Letho’nun üzerine kelle avcıları yollamıştır. Bu hareketinden dolayı Emhyr’in, verdiği sözü tutmamış olduğunu düşünebiliriz.

Ekipman olarak orta ağırlıklı zırh giyerler ve kısa kılıç eğitimi almış oldukları düşünülür. Serinin 2. oyunu olan Assassins of Kings’te Engerekler’den yalnızca Letho sırtında çelik ve gümüş kılıç taşır; hatta kısa kılıçlarını oyunun trailerında, Demavend’i öldürürken ve oyunun giriş bölümünde Foltest’i öldürürken kullandığını görürüz. 3. oyun olan Wild Hunt’ta Engerek Okulu’nun diyagramlarının arasında kısa kılıçlar yerine normal witcher kılıçları olduğuna göre, kısa kılıçlar yalnızca kral katilleri tarafından, witcher kimliklerini gizli tutmak için tercih edilmiş olabilir.

Bilinen Engerek Witcherları

Letho of Gulet – Kralkatili olarak bilinir
Serrit
Auckes
Adı bilinmeyen iki witcher 
 – bunlardan biri ilk oyunun son sinematiğindeki kral katili olabilir
Kolgrim – Ak Bostan’da adını temize çıkarmaya çalışırken ölmüştür
Ivar Evil-Eye – okulun liderliğini yapmıştır ama 3. oyun sırasında hayatta olup olmadığı belli değildir

Ayı Okulu

Seriye 3. oyunda tanıtılan bir okuldur. Skellige kökenli olduğu bariz olan bu okul, savunmayı çeviklikten ön planda tuttuklarından ağır zırh giyerler ve saf güce dayalı dövüşürler. Bu okuldan bilinen sadece 2 witcher vardır.

Bilinen Ayı Witcherları

Junod of Belhaven – Bir dağ kadar büyük ve cüce gibi sakallı olduğu söylenir.
Gerd – Skellige’de bir kahraman olmasına rağmen Redanya’nın Arcsea bölgesinde kellesine ödül konmuştur.

Mantikor Okulu

3. oyunun Blood and Wine eklenti paketinde tanıtılmıştır. Witcher okulları arasında en az bilgiye sahip olunan okuldur. Merkezlerinin Zerikenya‘nın ve Haakland‘in bulunduğu uzak doğuda olduğu düşünülür. Zırhları Kurt ve Kedi’nin görünümüne benzer olsa da, okul iksir ve bombalara odaklı olduğundan zırhlarında bunlar için normalden daha fazla yer vardır.

Okuldan bilinen tek witcher olan Merten, geçmişte sarhoş ve zampara olmasına rağmen, Toussaint’ta bir süre kaldığı Bastoy Hapishanesi’nde hücre arkadaşı, Lebioda‘nın bir takipçisiydi ve Merten’i de inancına dahil etmişti. Tahliye edilmesinden sonra Merten, geçmiş yaşamını geride bırakıp günahlarını affettirmek için hayatını Lebioda adına yaşamıştır. Oyundaki notlarında son olarak, Lebioda inanışını Ejderha Dağları‘na kadar yaymak için kuzeye yola çıktığı yazar.

Bu kısımla witcher yazı serimi sonlandırıyorum. İlerde tabii ki witcherlar hakkında yazı yazmaya devam edeceğim, bu seriyi sadece witcherlar ile ilgili temel bilgileri anlatmak için yarattım. Bu canavar avcıları hakkında sonraki yazacaklarım tek bir konu hakkında ve olabildiğince detaylı olacak. Okuduğunuz için teşekkürler.

Ayrıca oyunlar ile ilgili hoş sohbetlerin döndüğü; Fantazya Gaming grubuna sizleri de bekleriz.

Yorumlar