PAYLAŞ

Serrikanya:

Serrikanya, Kıta’nın güneydoğusunda bulunan, hakkında pek bir şey bilinmeyen gizemli bir ülkedir. Adının, efsanevi altın ejderha “Zerrikanterment”ten geldiği düşünülmektedir. Kuzey Krallıkları’nın bu bölge hakkında çok az bilgisi vardır: iklimi sıcaktır, egzotik hayvanları vardır (kaplan, antilop vb.), halk ejderhalara ibadet eder. Ayrıca Serrikanya, kılıç dövüşü ve okçulukta son derece yetenekli olan vücutları dövmeli kadın savaşçıları ile ünlüdür.

Dandelion, Serrikanyalı bu kadın savaşçıların, ok atmak için yaylarını gererken göğüslerinin onlara engel olarak zorluk çıkardığını, bu yüzden de kadın savaşçıların göğüslerini kestiğini iddia ediyor. Milva ise göğüslerin yayı germeye engel olmadığını, göğüslerini kesmediklerini söylüyor.

Haakland:

“Haakland hakkında çok az şey biliyoruz, Serrikanya’nın kuzeydoğusunda yer alıyor. O bölgenin insanları dünyanın en iyi at binicileri olarak görülüyorlar, bu sanatı bebeklerine bile daha yürümeye başlamadan öğretiyorlar. İsimlerinden anlaşılmasa da onlar, Doğu’dan bir fırtına gibi gelecek olan, arazileri yakıp katliamlar yapan, düşmanlarının harabeleri üzerinde şölenler düzenleyen ve öldürdüklerinin kafataslarından içki içenleri anlatan Ithlinne’nin Kehaneti’nin doğruluğu belli olmayan versiyonlarından birinde belirtilmiş olabilirler.” 

-Bella Jande, “Uzak Diyarlar’ın Masalları ve Hikayeleri”, Witcher Dünyası

Hakland ya da Haakland; Lyria, Aedirn ve Kaedwen’in doğusundaki Mavi Dağlar’ın ötesinde bulunan, Haak halkının yaşadığı geniş bir bozkır ülkesidir. Serrikanya’nın kuzeydoğusunda bulunur. Halkının dünyadaki en iyi atlı okçular olduğu söylenir. Mükemmel okçuluk ve binicilik yetenekleri birleşince onları korkunç savaşçılar yapar.

Maxima Mundi Ansiklopedisi’ndeki bilgilere göre 1350 yılında Mavi Dağlar’ı aşıp Dünya’yı istila ettiler. Bir fırtına gibi geldiler, yaktılar, yıktılar, katlettiler, ölen düşmanlarının kafataslarından içkilerini içip şölenler düzenlediler.

Ofir: 

Ofirli Savaşçılar

Ofir veya Ofier, Nilfgaard İmparatorluğu’nun güneyinde bulunan Zangvebar, Hann ve Barsa’nın yarı-efsanevi toprakları boyunca uzanan uzak bir ülkedir. Pek irtibatları olmadığı için Kuzeyliler, Ofier hakkında çok az şey bilmektedir. Siyah şeritli beyaz atlar gibi çok değişik hayvan türlerine sahiptirler.

Ofierli bir tüccar olan Dulla kh’Amanni’ye göre Ofier, çeşitli yönetim şekillerine ve insanlara sahip bir dizi imparatorluk, krallık ve kabile grubudur. Burası engebeli arazilere, geniş dağlık alanlara, berrak göllere ve el değmemiş vahşi arazilere sahip bir ülkedir. Ayrıca Dulla kh’Amanni’nin memleketi büyücüler, doktorlar, matematikçiler ve filozoflarla dolu bir bölgedir.

Yerel efsanelerine göre bir zamanlar sevgi, yeri ve göğü bir araya getirdi. Bu birleşmenin ardından bir kısrak doğdu. O zamanlar erkekler çok zayıf ve güçsüzdü, sayısız tehlikeye maruz kalmışlardı. Fakat kısrak onları kurtardı, korudu, sütü ile besleyerek onları güçlendirdi ve böylece amansız savaşçılar oldular. Bu inanış nedeniyle Ofirliler atlara saygı duyarlar, onları diğer tüm hayvanlardan daha asil tutarlar.

Okuduğunuz için teşekkürler, diğer yazılarda görüşmek üzere…

Yorumlar