PAYLAŞ

Ticaret ve tarımdan kazanç sağlayan bir bölge olan Redanya, Kuzey Toprakları’ndaki dört büyük krallıktan biridir. Başkenti Tretogor’dur. Önde gelen diğer şehirlerinden biri de diyardaki en büyük üniversitenin bulunduğu Oxenfurt Şehri’dir. Krallığın komşuları; Novigrad, Kovir, Caingorn, Kaedwen, Aedirn ve Temerya’dır.

Redanya, Novigrad Şehri ile ticaret yaparak ve hububat ihracatı ile büyük kazançlar elde etmiştir. Bu bölgenin, kıtanın tahıl ambarı olduğu söylenebilir. Bu nedenle, Redanya topraklarının birçoğu tarım alanıdır. Yine de, devlet ekonomisi ciddi tehditler altındadır, çünkü diğer ülkelerden gelen ve ucuz mallar satan tüccarlar, yerel tüccarların kazançlarının önüne geçmektedir. Buna ek olarak, bu topraklarda çok az imalathane vardır.

Yıllar boyunca Redanya, Kuzey’deki en büyük rakibi olan Temerya’ya karşı savaşlar yapmıştır. Ayrıca Redanya, dünyadaki en sağlam istihbarat ağına sahiptir. Redanya hükümeti de büyücülerden oldukça etkilenmektedir.

Nilfgaard’a Karşı İkinci Savaş -“İkinci Kuzey Savaşı” diye de geçer- sırasında Redanya Kralı II.Vizimir bir suikast sonucu öldü. Bu dönemde devlet, Redanya İstihbaratbaşı Sigismund Dijkstra ile Sahireler Loncası başkanı Philippa Eilhart önderliğinde bir Vekilharç Konsey tarafından yönetildi. Merhum kral II.Vizimir’in oğlu Radovid’in yaşı henüz küçüktü.

Bu ülkenin oldukça özel bir sosyal yapısı vardır. Soyluların ayrıcalıklı konumlarının bir sonucu olarak, komşu ülkelere nazaran bu topraklardaki köylüler oldukça kötü muamele görürler ve onların isyan etmelerini yalnızca kralın demir yumruğu engeller. Yüksek doğumlu ve zengin olanlar, kazançlarını genelde tahıl ticareti veya at yetiştiriciliğinden elde ederler. Redanya atları eşsizdir. Bu nedenle Redanya süvarileri, dünyadaki türleri arasında en iyilerindendir ve Redanya silahlı kuvvetlerinin kalbini oluştururlar.

Redanya Krallığı’nın kuzey sınırında Braa Nehri, güney sınırında ise Pontar Nehri yer alır. Son dönemlerde Kral II.Vizimir’in ölümünden sonra her ne kadar birçok huzursuzluk yaşansa da, devlet bu krizden pek zarar görmeden kurtulmayı başarmıştır. Vekilharç Konsey tarafından yönetilen devrin ardından başa henüz oldukça genç yaşta olan V.Radovid geçmiştir. Kral V.Radovid’in, her ne kadar oldukça nüfuslu bir şehir olan Özgür Şehir Novigrad’ı Redanya’ya bağlamış olsa da, iktidar merkezi başkent Tretogor’dur. İkinci Kuzey Savaşı sırasında Redanya, diğer güçlü Kuzey Krallıkları Temerya, Aedirn ve Kaedwen ile bir olarak Nilfgaard’ı püskürtmeyi başarmıştır. Brenna Savaşı’nda alınan zaferde Redanya Kraliyet Kolorduları’nın büyük payı vardır.

 

Krallığın Bayrağı ve Arması

Redanya Krallığı’nın renkleri kırmızı ve beyazdır. Çok eski dönemlerden kalma bayrakları ise kırmızı zemin üzerine gümüş bir kartaldan oluşur. Bu kartalın en eski modeli, Redanya Kralı Abrad’a -namıdiğer Eski Meşe- aittir. Fakat ondan sonraki krallar bu kartal armasının farklı modellerini de kullanmışlardır. Şuanki hâli ise Kral V.Radovid istediği gibidir; gümüşi kartalın başında bir taç, sivri bir gaga, açgözlü bakışlar ve sağ pençesinde bir asa. Kartalın göğsünde ise koyu renkli bir kalkanın üzerinde haç işareti bulunur, bu kalkanlı amblem Redanya’nın kuzeyindeki Braa ve Buina nehirleri arasında bulunan Jamurlak ülkesinin ordusunun amblemidir, bu ülkenin Kral V.Radovid tarafından Redanya vasalı yapılması üzerine Jamurlak ordusunun amblemi, Kral V.Radovid’in kartal armasının göğsüne işlenmiştir.

The Witcher 3’te Redanya: 

The Witcher 3’te Redanya, Nilfgaard İmparatorluğu’nun elinde bulunan Temerya’yı topraklarına katmak isteyen V.Radovid tarafından yönetiliyor. Redanya Krallığı; Kaedwen ve Caingorn’u topraklarına katmış durumda. Üçüncü Kuzey Savaşı hâlen devam etmekte ve savaşın sonucu Geralt’ın oyundaki seçimlerine göre belirleniyor. Oyunun bir sonuna göre Redanya orduları Nilfgaard’ı püskürterek Temerya ve Aedirn gibi Yaruga Nehri’nin kuzeyindeki toprakları, Redanya’ya katabiliyor. Bir diğer sona göre ise Radovid ölüyor ve Nilfgaard İmparatorluğu, Redanya’nın elinde bulunan yerlerin tamamını topraklarına katabiliyor.

 

Okuduğunuz için teşekkürler, sonraki yazılarda görüşmek üzere…

Ayrıca Redanya Krallığı hakkındaki yazımın 2.Bölümünü okumak için tıklayınız: https://fantazya.org/witcher-redanya-2/

Yorumlar