PAYLAŞ

Skellige, genelde “Skellige Adaları” olarak bilinen, takımadalardan oluşan, bir Kuzey Krallığı’dır. Altı adadan oluşan bu devlet, Cintra’nın kuzeybatısında, Cidaris ve Verden’in ise batısındaki Büyük Deniz’de bulunmaktadır. Skellige, efsanevi korsan gemileri ve oldukça hızlı olan dargemileri ile ünlüdür. Halkı, yapılan şuralar sonucu Skellige’deki yedi büyük klanın liderleri tarafından belirlenen Skellige Adaları Kralı’na bağlıdır.

Krallar her ne kadar seçimle belirlense de, genel olarak kendisinden öncekiyle aynı klandan ya da en azından akrabalığı olan kişiler kral seçilmiştir. Tarih boyunca neredeyse tüm Kuzey Krallıkları ile araları hep gergin olmuştur, fakat Skellige Kralı Eist Tuirseach’ın Cintra Kraliçesi Calanthe ile evliliğinin ardından, Cintra ile uzun süre müttefik olmuşlardır.

Skelligeliler, Kuzey Krallıkları ve Nilfgaard İmparatorluğu topraklarına birçok yağmalar yapmışlardır. Kral Eist Tuirseach’ın, Marnadal Savaşı’ndaki ölümünün ardından Adalılar, Nilfgaard İmparatorluğu’ndan intikam almak istemiş ve yağmalarını yoğunlaştırmışlardır.

Ulusal Skellige Amblemi: 

Skellige Klanları: 

Tuirseach Klanı: 

Tuirseach Klanı, Skellige’deki yedi büyük klan arasında en güçlüsüdür. Klanın adası An Skellig’dir. Klanın amblemi, mavi zemin üzerine beyaz bir ayı kafasıdır. Bu güçlü klan, Tyr Efsanesi’ne bağlıdır. Bu düşünceye göre, Skellige’nin efsanevi karakterlerinden Hemdall ve Heulyn’in kurnazlığıyla meşhur oğlu Tyr, son derece güçlü bir ayı olan Yngvar’ı büyülü bir kılıçla öldürmüştür ve bu klanı kurmuştur. Skellige Kralı ve Cintra Kralı gibi unvanlar kullanmışlardır, bu klanın üyesi ve aynı zamanda Skellige Kralı seçilen Eist Tuirseach’ın, Calanthe ile evliliğinin ardından Kuzgun Hanesi ile akrabalık kurulmuştur. Ayrıca Skellige’deki başka bir büyük klan olan Craite Klanı ile de akrabalıkları vardır.

Craite Klanı: 

Craite Klanı, Skellige’deki en güçlü ikinci klandır. Uzun zamandır Skellige tahtının sahibi olan Tuirseach Klanı’nın en önemli müttefikidir. Ard Skellig adasının kuzey kısmını yönetirler, klanın kalesinin adı Kaer Trolde’dir. Efsaneye göre Hemdall ile Heulyn’in gücüyle meşhur oğlu Grymmdjarr, bu kalenin taşlarını tek başına oyarak Kaer Trolde’yi inşa etmiş, bu klanı kurmuştur. Klanın renkleri siyah ve kırmızıdır, klanın amblemindeki siyah dargemiler ise klanın deniz gücünü simgelemektedir.

Brokvar Klanı: 

Brokvar Klanı, Skellige’deki yedi büyük klandan biridir ve Spikeroog adasını yönetir. Efsaneye göre Hemdall ile Heulyn’in oğlu Sove, bu haneyi kurmuştur. Klanın adı olan Brokvar, uzun yıllardır klan üyelerinin kullandığı meşhur kılıç Brokvar’dan gelmektedir. Geçmişte, Brokvar şeflerinden biri, bir savaşta düşmanın kalabalık olduğunu görünce geri çekilmiştir, bu yüzden Tuirseach Klanı ve Craite Klanı tarafından “korkak” olarak anılırlar. Buna rağmen klan, adalardaki en iyi okçulara sahiptir.

Dimun Klanı:

Dimun Klanı, Skellige Adaları’nı kontrol eden yedi büyük klandan biridir. Klan, Faroe adasını yönetmektedir. Klan üyeleri; hileci, hırsız ve yağmacı olarak tanınmış, diğer klanlardan daha kötü ün salmışlardır. Klanın kurucusunu, Hemdall ile Heulyn’in bir erdem örneği olan oğlu Broddr olarak görürler.

Drummond Klanı:

Drummond Klanı, Skellige Adaları’nı kontrol eden yedi büyük klandan biridir. Bölgeleri ilk başlarda Undvik adasıdır fakat daha sonra adayı terkedip Ard Skellige’in güney yarısına göçmüşlerdir. Klanın merkezi Holmstein ile Kaer Muire’dir ve Ard Skellige adasının güney yarısını yönetir. Klanın kurucusunu, Hemdall ile Heulyn’in oğlu Modolf olarak görürler. Heymaey Klanı ile geleneksel anlaşmazlıkları vardır, geleneksel olarak o klanın üzerine yağmalar yaparlar. Klanın en büyük rakibi Craite Klanı’dır. Ard Skellige’in güney yarısının başkentinin Holmstein olması gerekirken bu klanın şefleri Kaer Muire’ye kurulmuşlardır.

Heymaey Klanı:

Adalarında bulunan kutsal mezar nedeniyle “Hindar Klanı” olarak da bilinen Heymaey Klanı, Skellige’deki yedi büyük klandan biridir. Klanın kurucusunu, Hemdall’ın oğullarından biri olan ve Tanrıça Freya tarafından kendisine bu bölgeyi yönetme hakkı verilen Otkell olarak görürler. Bu klanı diğerlerinden ayıran özellikleri; adalardaki en büyük mabet olan Freya Tapınağı’nın ve ayrıca Hindar’ın kutsal mezarının da bu adada bulunmasıdır. Drummond Klanı ile olan geleneksel anlaşmazlıklarının dışında diğer klanlar ile bir husumetsizlikleri yoktur.

Tordarroch Klanı: 

Skellige Adaları’ndaki yedi büyük klandan biridir. Tordarroch Klanı, Undvik Adası’nı yönetir. Usta değirmencileri ve mükemmel balıkçıları ile ünlüdürler. Adalardaki en ünlü silahlar ve en iyi aletler bir zamanlar bu klan tarafından yapılmıştır. Fakat birgün, bir Buz Devi tarafından adaları işgal edildi ve klan üyelerinin bazıları adadan çekilerek Ard Skellige’e kaçtılar. Daha sonra Craite Klanı’ndan Hjalmar an Craite ve tayfası, Buz Devi’ni yenerek öldürdüler, Tordarroch Klanı’na adayı geri verdiler.

Skellige’nin Bilinen Hükümdarları: 

 • Erlend an Craite: Taşyumruk Erlend, 1272’den önce, Skellige’yi yüzyıllarca yöneten efsanevi bir hükümdardı. Bir şövalye onun için, Mahakam’da ejderha ateşiyle dövülmüş bir çelik kılıç olan Kış Kılıcı’nı hazırlamıştı. Bu kılıç daha sonra, Craite Klanı’nın kalesi olan Kaer Trolde’de klan liderinin odasında tutuldu.
 • Harald an Craite: “Topal” olarak da bilinirdi, bir Craite Klanı üyesiydi. Ard Skellige’in güneyinde bulunan aslında Drummond Klanı’na ait olan toprakları ele geçirdi. İki klan arasında anlaşmazlık bugün dek sürdü. Harald, çok iyi bir savaşçıydı fakat bir ayı tarafından bacağı ısırıldı ve ve kemiği çok zarar gördü. Bundan sonra her adım attığında acı çekti, ancak her zamankinden daha iyi savaştı. Kendisine muhalefet olan herkesi elleriyle öldürdüğü bilinirdi.
 • Bran Tuirseach: Tuirseach Klanı’ndan bir Skellige Kralı’ydı. Hükümdarlığı sırasında Cintra Kraliçesi Calanthe, kızı Pavetta’nın 15.yaş günü için bir ziyafet organizasyonu yapmıştı, Bran da bu ziyafete kardeşi Eist Tuirseach’ı, Crach an Craite’i, dostu Fareçuval’ı, Draig Bon-Dhu’yu ve otuz denizciyi göndermişti. Bu ziyafetten sonra Bran’in kardeşi Eist Tuirseach, Calanthe’ye evlilik teklif etmiş ve teklifi kabul edilmişti. Ardından Eist, Calanthe ile evlenerek Cintra Kralı oldu ve bunun üzerine Bran, Skellige tacını da kardeşi Eist’e vererek tahttan indi.
 • Eist Tuirseach: Tuirseach Klanı’ndan bir Skellige Kralı’ydı. Kraliçe Calanthe ile olan ani evliliğinin ardından Cintra Kralı oldu ve kısa süre sonra Skellige tacını da eline aldı. Birinci Kuzey Savaşı’nda Nilfgaard’ın Cintra’ya saldırısı sırasında Marnadal Savaşı’nda öldü. Hükümdarlık hayatı boyunca kararlarını hep eşi Calanthe ile beraber verdi. Oldukça öfkeli bir savaşçıydı. Calanthe’ye göre ise oldukça asil bir şövalyeydi. Ölümünün ardından, kendisine Skellige tacını veren kardeşi Bran, yeniden Skellige tahtına çıktı.
 • Bran Tuirseach: Eist Tuirseach’ın kardeşi, Tuirseach Klanı Lideri ve Skellige Kralı’ydı. Skelligeli bir druid olan Fareçuval ile sıkı dostluğu ve sırdaşlığı vardı. Birna isimli kadına aşık oldu ve onunla evlendi. Birna, Bran’in ilk karısı değildi ama ilk çocuğu “Svanrige”in annesi oldu. Skellige klanlarını arkasında topladı ve tek bir elden yönetti, oldukça cesur bir lider olarak görülüyordu. İlk başta Skellige tacını kardeşi Eist’e vererek tahttan inmiş, ancak Eist öldükten sonra yeniden tahta çıkmıştı. Uzun yaşadı ancak birgün elinde yalnızca bir hançerle ormana gitti ve bir ayıyı öldürdü, kendisi de oldukça yaralanmıştı, kısa süre sonra vefat etti. Vefatının ardından bedeni, bir tekneye yüklendi ve yakıldı. Kendisi öldükten sonra bir kral şurası yapılarak yeni bir kral seçildi, seçilen bu yeni hükümdar The Witcher 3’teki seçimlerinize bağlıdır.

Skellige Adaları

 • Ard Skellig
 • An Skellig
 • Faroe
 • Hindarsfjall
 • Spikeroog
 • Undvik
The Witcher 3’te Skellige:

The Witcher 3’te Skellige Kralı Bran Tuirseach ölmüş ve onun ölüm töreni yapılmaktadır. Bedeninin bir tekneye bindirilip yakılmasının ardından Skellige tahtına yeni bir kralın çıkması için kral şurası düzenlenmiştir. Bu yeni hükümdar ise oyunda sizin seçimlerinize göre belirlenmektedir.

Eğer Hjalmar an Craite’i tahta geçirirseniz, Skellige geleneklerini devam ettirecek ve yağmalar düzenleyecektir. Nilfgaard kıyılarına birçok baskınlar yapacaktır.

Eğer Cerys an Craite’i tahta geçirirseniz, Skellige’yi modern bir devlet konumuna getirecek, barış ve huzur ortamı oluşturarak Skellige’nin gelişmesine çabalayacaktır.

Eğer Cerys ya da Hjalmar’ı tahta geçirmezseniz bu sefer Skellige tahtına ölen kral Bran’in oğlu Svanrige Tuirseach geçecektir. Svanrige, Skellige klanlarını arkasında birleştirecek ve birçok yağma düzenleyecektir. Devletini demir yumrukla yönetip Nilfgaard kıyılarına baskınlar yapacaktır.

Okuduğunuz için teşekkürler, sonraki yazılarda görüşmek üzere…

Yorumlar