PAYLAŞ

Yüce Güneş (ya da Kadim Dil’de “Ard Feainn”) Nilfgaard İmparatorluğu’ndaki başlıca en yaygın dinidir. Nilfgaardlı yöneticiler de bu dine inanmaktadır. Kuzey Krallıkları’nda yaşayan halklar bu din hakkında çok az şey bilirler, bu dinin mensuplarının büyük çoğunluğu Nilfgaard’da yaşamaktadır. Bu dinin başı ise bizzat Nilfgaard İmparatoru’dur.

 

Yüce Güneş Takvimi

Yüce Güneş dini önceden yalnızca Nilfgaard’ın en güneyinde başlıca bir bölgede yaygındı, ancak İmparator Fergus’tan sonra bu din kuzeye doğru hızla yayılmaya başladı ve Nilfgaard İmparatorluğu’nun büyük bir kısmını oluşturdu. Daha sonra İmparator Fergus “8 Mart Fermanı” ile bu dini Nilfgaard’ın resmi dini ilan etti.

Dinin kökeni Elf kültüründen gelmektedir. Birincil Tanrı Güneş’tir, insanın ve yaşamın sıcak koruyucusudur. Takipçilerinin yüreklerini ısıtırken düşmanlarına karşı zalim olduğuna inanılır. “8 Mart Fermanı”ndan sonra Nilfgaard İmparatorları’nın da resmi dini hâline gelmiştir.

Dinin en önemli bayramları Ekinokslar ve mevcut İmparator’un doğum günüdür. Dini törenler de Başrahip olarak görev yapan İmparator liderliğinde başkentte düzenlenir. Törenler dinsel müzikler eşliğinde tüm büyük memurlar, komutanlar ve aristokratlar huzurunda düzenlenir. Törenlerden sonra ise yiyecek-içecek dağıtılır ve halk oyunlarına yer verilir. Dinin rahipleri ise tören esnasında altın ve gümüş işlemeli kıyafetler giyerler.

Temsili Yüce Güneş

Bu dinin rahibi olabilmek için Nilfgaard İmparatorluğu’nda bir teoloji okulunda eğitim görüp mezun olmak gereklidir. Sonrasında eğitimine bağlı olarak rahip, küçük tapınaklardan birine veya yerel valilik bürosuna atanabilir. Her şey görevini layığıyla yerine getirmesine bağlıdır, görevini iyi yapanlar zamanla kademe kademe yükselebilir.

Ayrıca, sıradan Yüce Güneş rahiplerinin hiçbirinde sihir veya psikonik yetenekler yoktur. Bu tür yeteneklere sahip ustalar Loc Grim’deki İmparatorluk Büyü Akedemesi’ne yönlendirilir. Nilfgaard İmparatorluğu’nun en yaygın dini olan ve Nilfgaard İmparatorluğu’nun bayrağında da bulunan Yüce Güneş Dini genel hatlarıyla bu şekildedir.

Okuduğunuz için teşekkürler, sonraki yazılarda görüşmek üzere…

Yorumlar