PAYLAŞ

Witcher bölümündeki bu ilk yazım ile siz okuyuculara, Andrzej Sapkowski‘nin Witcher serisindeki ve onlardan sonra gelmiş, seriden ilham alınarak yapılmış video oyunlarındaki bu canavar avcılarına değineceğim.

Bir witcher -Kadim Dil’de Vatt’ghern- zorlu zihinsel ve fiziksel koşullarda kapsamlı bir eğitime ve esrarengiz ritüellere tabi tutulmuş, kiralık canavar avcısıdır. Kitapların ve oyunların ana kahramanı olan Rivyalı Geralt‘ın (Geralt of Rivia) en büyük witcherlardan biri olduğu söylenir. Ancak namının iyi mi yoksa kötü mü olduğu tartışmaya açıktır (ve oyunlarda oyuncunun seçimlerine bağlıdır).

”Doğruyu söylemek gerekirse, iğrenç büyücülüğün bir ürünü olan, witcher adıyla bilinen, doğanın kanunlarını reddeden bu canavarlardan daha tiksindirici bir şey yoktur. Onlar vicdansız, inançsız ve faziletsiz birer alçaklardır ve tıpkı bir cehennem yaratığı gibi sadece öldürmeye meyillidirler…”
– Monstrum, veya Witcherların Bir Tasviri, Anonim

Witcherların kimler olduğu kişiden kişiye göre değişir. Bir büyücüye göre witcherlar; insanüstü yeteneklere sahip, para karşılığı canavar öldüren mutantlardır. Bunun yanı sıra soylu doğumlular için, witcherlar onların herhangi bir problemini kolayca çözebilecek aletlerdir: Kişisel korumalıktan, adam öldürmeye kadar kendileri için herhangi bir kirli işi yapabileceklerini düşünürler. Druidler için ise witcherlar, nesli tehlikede olan canlıları hiç düşünmeden canice katledebilen kasaplardır. Doğayı küçük bir kâr için mahveden kiralık katillerdir.

Tüccarlar ve sıradan insanların bu canavar avcılarına bakış açısı daha karmaşıktır. Çoğunluk, onları ortadan kaldırılması gereken bir türe karşı çağırılan profesyoneller olarak görürken; bir kısım da onları birer ucube, acımasız birer katil ve fakirin parasını çalan tipler olarak görür. Witcherları tamamen farklı bir ırk olarak görenler bile vardır, bu yüzden bazı witcher okulları ırkçı saldırılarına maruz kalmış ve yok edilmiştir.

Not: Witcher dünyasında gayriinsanlar (nonhumans) olarak bilinen elfler, cüceler, buçukluklar ve orman perileri tarih içinde  yaşanan olaylardan dolayı insanlar tarafından pek sevilmez, bu yüzden Kuzey Krallıkları’nda ve bazı öbür yerlerde ikinci vatandaş konumundalardır.

Bu fikri din adamları da paylaşmaktadır. Resmi olarak onlar da witcherları tanrıların ve insanların lanetlediği, tanrısız kimseler olarak görürler onları hastalığın ve felaketin tellalları olarak tanımlarlar.

Kendi düşüncelerimi belirtmem gerekirse, witcherlar profesyonel canavar avcılarıdır ve yaptıkları iş için hakları olan; kontrat öncesi işveren ile anlaşılmış ödemeyi talep ederler, bunda yanlış hiçbir şey yok. İyi mi kötü mü olduğu tartışılır ancak bu onların mesleğidir ve son zamanlarda sayıları iyice azalmıştır. Witcherların insanlarca değeri muhtemelen sayıları tamamen tükendiğinde anlaşılacaktır, başka çoğu şeyde olduğu gibi.

Yaratılışları

Kürelerin Birleşimi ile birlikte başka dünyalardan Witcher dünyasına giren binlerce canavar türüne, insanlar witcherları yaratarak karşılık verir. İlk witcher mutasyonları, Cosimo Malaspina ve öğrencisi Alzur adında iki büyücü tarafından yaratılmış, onlardan sonraki büyücüler tarafından ise geliştirilmiştir. (Bir öğrenci olmasına rağmen işin büyük bir kısmını Alzur yapmıştır, bu onun ileride yapacağı yıkıcı icatlarından en az zararlı olanıdır.)

Not: Kürelerin Birleşimi, Witcher dünyasında yaşanmış çok büyük bir olaydır. Özetlemek gerekirse bu afet ile birlikte dünyaya canavarlar ve insanlar giriş yapmıştır. İnsanlar dünyada kendilerine bir yer edinmek için Kadim Irklar ile savaşmış ve doğuştan kabiliyetli olanlar elementleri kontrol etmeye başlamışlardır. İlk büyücüler de böyle ortaya çıkmıştır.

Witcherlardan önce insanlar kendilerini savunmayı denemiştir ancak yaptıkları şeyler bu büyülü yaratıklara bir etkide bulunmuyordu. Geçirdikleri eğitim ve mutasyonların sonucunda sıradan insanlardan daha hızlı reflekslere, daha güçlü kaslara ve mutasyonlarını onlara veren büyücülerden öğrendikleri ‘işaretlere’ sahip ilk witcherlar, insanoğlunu tehdit eden canavarları ortadan kaldırmaya başlar. Geçmişten, ilerleyecek yüzyıllara kadar witcherlar lanetleri kaldırmış, kendini savunamayanlar için savaşmıştır, yine de bazılarının yaptıklarından ötürü witcherlar da zaman içinde insanların nefretinin hedefi haline gelmiştir.

2. kısımda witcherlara yönelik nefretin neden oluştuğundan ve witcher okullarından bahsedeceğim. Okuduğunuz için teşekkürler.

Yorumlar