Ana sayfa Diğer Fantazya DC Comics Wonder Woman’ı En İyi DC Filmi Yapan 5 Neden

Wonder Woman’ı En İyi DC Filmi Yapan 5 Neden

PAYLAŞ

Beyazperdenin süper kahramanlardan nasibini bolca almış olduğu bu yılda, 2 Haziran’da vizyona giren Wonder Woman kendinden en çok bahsettiren film oldu. Ve aynı zamanda en iyisi. Bu kısa süreç içerisinde ise film $453,660,634 hasılat yapmış durumda.

Şimdiye dek DC bize birçok dolu dolu heyecan yaşattı ve yaşatmaya da devam ediyor. Özellikle Çelik Adam, Kara Şövalye ve BvS gibi piyasaya sürülenler takipçilerinin bolca beğenisini kazanmış durumda. Peki bunca filmler içinde neden Wonder Woman’a en iyisi dedik? Bunu 5 ana neden şeklinde sunacağım.

5-) Karakter Hisleri Gerçek
İzlediğimiz çoğu film seyirciye bu açıdan beklenenleri vermez. Bunun nedeni bazen kötü oyunculuk olur, bazen yanlış oyuncu seçimi olur, fazla sönük kalmak olur veyahut fazla katı sergilenmesi olur ama mutlaka bir nedeni vardır. Oyunculuklar ne kadar harika olsa da karakterin tek bir yönüne yönelmişlik vardır.

Ancak Gal Gadot, Chris Pine ve David Thewlis gibi oyuncular rollerinin hakkını fazlasıyla veriyor ve yapmaları gereken roller karakterlerin belli yönleri ile kısıtlanmamış.

 

4-) Konu İşlenmesi Gereken Bir Kök Hikaye
Şimdiye dek Batman’i ve Superman’i sinemada yeterince gördük. Onlara oldukça aşina bir seyirci kitlesi ile karşı karşıyayız. BvS’de kendini gösteren Wonder Woman’ı ise açıklamadan ve aydınlatmadan devam filmlerine yönelmek tam bir hüsran olurdu.

Çünkü Diana da en az Bruce ve Clark kadar önemli bir karakter. İnsanların dünyasını nasıl tanıdığı, nasıl onun bir parçası olduğu, amacının ve en önemlisi nasıl bir kişiliğe sahip olduğu izleyicilerce bilinmeliydi.

Şu an aynı yönelimi Marvel’da da görmek mümkün. Kaptan Amerika: İç Savaş filminde görülen Kara Panter’i açıklama yoluna giderek kendisine bir solo film oluşturuyorlar. Tabii aynı zamanda sinematikte farklı yüzler görmek de bir artı.

 

3-) Tadına Doyum Olmaz Aksiyon
Wonder Woman nabız attıran, kalp durduran sahnelere ve göz dolduran mükemmel bir koreografiye sahip. Aynı zamanda inanılmaz güçlere sahip olan Diana burada ne kendisi gibi süpergüçlü bir düşmanla savaşıyor ne de kendisi gibi bir süperkahramanla karşı karşıya kalıyor.

Burada alışık olduğumuz savaş sahnelerinin içinde bir ışıltı görüyoruz. Diana savaşımıza ayak uydurarak aynı zamanda kendi yöntemlerini kullanıyor. Bu da aksiyon açısından fevkalede bir şölen açığa çıkarıyor.

2-) Steve ve Diana Arasındaki İlişki Dokunaklı ve Güçlü
Kardaki dans, bir öpücüğü paylaşmak ve bir gece geçirmek. Ancak asıl duygunun açığa çıktığı bölüm bu güzel ikilinin birbirlerine öğrettikleri ve birbirinden öğrendikleri. Sürekli etkileşim ve birbirlerine destek içerisindeler. Birbirlerinden faydalanarak yollarına devam ediyorlar.

Diana’nın cesareti ve azmi Steve’e ilham kaynağı olurken Steve de karakterimize insanların dünyasının aynı anda nasıl acımasız ve güzel olduğunu gösteriyor.

1-) Patty Jenkins
Jenkins her sahnede beklenen önseziyi aldı ve bunu karakterlere ve filme yansıtmakla kalmayarak resmen gerçeğe bürüdü.

2013 yılındaki işi olan Thor: Karanlık Dünya filminden sonra insanlar onun bir süperkahraman filmini ne kadar iyi yapabileceği konusunda şüphelere sahipti. Fakat herkes anladı ki o sadece masasına uygun bir hikayenin gelmesini bekliyormuş.

Şimdiye kadar saymış olduğum nedenlerde Jenkins’in en büyük öncü olduğunu belirteyim. Teşekkür ederiz Patty!

Yorumlar
PAYLAŞ
Önceki makaleSeptim Hanesinin Kısa Tarihi; I. Bölüm
Sonraki makaleDiyarı Evlat Edinmek: Jon Arryn Bölüm 2
Korku-gerilim, aksiyon, fantastik, bilim-kurgu filmlerini izlemeyi, kitaplarını okumayı seven, Star Wars, Karayip Korsanları ve Yüzüklerin Efendisi hayranı, yabancı dizileri takip eden, aksiyon, rpg oyunlarına ilgisi olan, Kratos aşığı, yeni yeni editörlük işine atılmış bir Ñoldo.