Ana sayfa Diğer Fantazya World of Darkness Evreninde Vampirler

World of Darkness Evreninde Vampirler

PAYLAŞ

Vampirler bir çok fantastik edebiyat ve oyunlara konu olmuş doğaüstü canlılardır. Bu yazımızda World of Darkness evreninde vampirlerin yerini anlatacağız.

World of Darkness, doğaüstülüğün korku öğeleriyle birleştiği, başta masaüstü rol yapma oyunları devamında kitaplar ve bilgisayar oyunlarına konu olmuş bir evrendir. İlk olarak 1991 yılında Mark Rein-Hagen’ın yarattığı evren, Vampire: The Masquerade adı altında White Wolf şirketi tarafından masaüstü rol yapma oyunu olarak çıkartılmıştır.

Daha sonraları ise evren, şirkete katılan farklı yazarlarla da birlikte genişlemeye devam etmiştir. Evren basite indirgenirse eğer iki ana başlık altında sınıflandırılabilir. Bunlardan birincisi ilk çıkartılan oyunla başlayıp 2004 yılına kadar süren kitaplar silsilesiyle  devam eden Klasik World of Darkness olarak adlandırılan sistemdir. 2004 yılı sonrasında ortaya atılan yeni fikirlerle evren köklü değişikliklere uğramış ve günümüzde ki halini almaya yavaş yavaş başlamıştır. Seriye ait son ürün 2016 yılında çıkartılan Dark Eras adlı kitaptır. Evrenin bu hali ise Chronicles of Darkness ya da Yeni World of Darkness olarak adlandırılır.

Tabi sizi bu sıkıcı bilgilerle daha fazla doldurmayayım ve asıl konumuz olan World of Darkness evreninde ki vampirlere geçelim.

Vampir Klanlarının Amblemleri

Evrendeki vampirler farklı klan ve gruplara bağlı olarak yaşarlar. Her bir klanın diğer klanlardan farklı olarak kendilerine has güçleri ve zayıflıkları vardır. Vampire the Masquerade hikayesinde toplam on üç Vampir klanı vardır ve üç farklı büyük tarikat vardır.

Vampire the Masquerade’a göre Vampir Klanları:

Brujah: Çok güçlü vampirler olmalarına rağmen Caine’in lanetinden gazabını almış klan kendilerini kontrol etmekte biraz sıkıntı çekerler ve çabuk sinirlenirler. Brujah klanı Troile adlı üçüncü jenerasyon olan vampir tarafından kurulmuştur. Klan temelinde anarji ve isyan yatar.

Gangrel: Gangrel klanı hayvanlarla ve vahşi doğayla o kadar içli dışlıdır ki kurt adamlarla karıştırıldıkları bile olmuştur, Brujah klanı gibi kontrolden çıkmaya mahkumlardır ama bunun sebebi içlerinde ki anarşi ruhu değil, hayvan içgüdüsüdür. Gangrellerin ilk ortaya çıkışı kesin olarak bilinmemekle birlikte bu konu hakkında bir sürü mit zaman içinde ortaya atılmıştır. Bilinen tek gerçek ise Gangrellerin gezgin bir hayat sürüp göçebe yaşayan kabilelerden
beslendikleri ve güneşten kaçmak için yer altında yaşadıklarıdır.

Toreador: En sosyal vampir klanıdır, insanlarla araları iyidir.
Güzelliğe ve estetiğe aşırı önem verirler, çok duygusal vampirlerdir. Hemen hemen bütün üyeleri sanatçılardır. Kurcucuları ise Antediluvianların en yaşlısı Arikel’dir Arikel aynı zamanda Malkavian klanını kurucusu Malkav’ın da ikizidir.

Tremere: En genç ikinci vampir klanıdır, vampirlerin büyücüleridir. Modern zamanların en güçlü klanı diyebiliriz bu klana. Genelde diğer klanlar Tremerelere çok ama bir o kadar da korkar ve saygı duyarlar. Kan büyüsü konusunda ustalardır. Karanlık çağlarda Hermes birliğine bağlı Tremere ailesi tarafından kurulmuştur.

Malkavian: Delikle lanetlenmiş, evet bildiğimiz şizofreni derecesinde bir delilikten bahsediyoruz, Malkav’ın çocukları belki de Caine lanetinden Nosferatulardan sonra en çok nasibini almış klandır. Bu arkadaşlarımız sağda solda gördükleri objelerle, televizyonda ki spikerle ve ya bir trafik tabelasıyla bile muhattap olabilirler. Bu deliliklerinin yanında geleceği görme yetisi ile ödüllendirilmişlerdir. Kurucuları Malkav, vampir olmadan önce bir kahindi. Malkav tufan sonrası diğer Antediluvianlar tarafından pusuya düşürülüp öldürüldü ama nerdeyse Malkavianların hepsi Malkav’ın ölmediğini fiziksel formunu terk edip bütün Malkavianları birbirine bağlayan “Madness Network”ü oluşturduğuna inanır. Başka bir teoriye göre de Malkav’ın bu ağı ölmeden önce yer yüzünde çocuklarının gözü, kulağı olmak için oluşturduğu söylenir.

Vampire the Masquerade: Bloodlines oyunu sırasında eğer oynadığınız karakter Malkavian ise oyunun ortasında bir anda durup bu sokak tabelasıyla konuşmaya başlayacaktır.

Ventrue: Vampirlerin elit kesimidir. Liderlik vasfı çok olan bu vampirler kendilerini en yaşlı klan olarak görmekle kalmaz aynı zamanda vampir toplumunun tek ve gerçek liderleri olduklarını savunurlar. Şereflerini korumak ve yüceltmek için her şeyi yapabilirler. Ucunda ölüm bile olsa kendilerini küçük düşürecek davranışlardan kaçınırlar (fare kanı içmek gibi).

Assamites: 13 vampir klanından biri olan bu klanın evi Alamut kalesidir , evet yanlış duymadınız Orta Doğuda bulunan Alamut kalesi. Batılı vampirler tarafından suikastçiler olarak adlandırsalar da gerçekte Jyhad’dan (eski vampirler arasında egemenlik için çıkan bir savaş) uzak kalmak için Alamut kalesini evleri olarak benimseyen ve savaşçı ve alimlerdir. Tarihleri boyunca kendi kendisine yeten Assamites bağımsızlıklarını da kaybetmemiştir.

Ravnos: Hindistanlı vampir lordlarının bir kolu olan Ravnos klanı, hırsızlık ve dolandırıcılık konusunda üstün yeteneklere sahiptir. Kurucuları bir hırsız olan Draciandır. Dracian Caine’in çocuklarından biri olan Irad tarafından üçüncü jenerasyona casus olması için vampir yapılmıştır.

Nosferatu: Caine lanetinden gözle görülebilir şekilde ve en çok etkilenen klandır. Lanet fiziksel görünüşlerini değiştirmiştir. Lağımlarda yaşarlar ve sürekli saklanmak zorundalardır. Prensleri için ajanlık yapıp bilgi toplarlar, dış görünüşlerini saklamak için  gizlilik konusunda kendilerini geliştirmişlerdir.

Bir Nosferatu binaların tepesinde avını izlerken

Followers of Set: Kurucularının Mısır tanrısı Set olduğuna inanan bu vampirler, Set’in bir gün dünyayı yönetmek için geri geleceğine inanırlar ve o gün için hazırlık yaparlar.

Tzimisce:Tzimisce klanına bağlı vampirler insan artıklarıyla uğraşmaktan o kadar zevk alırlar ki sırf bunun için bir oda dolusu insanı göz kırpmadan öldürebilirler, buna rağmen bir Tzimisce’yi insanlık dışı ve sadist olarak tanımlarsanız,  büyük ihtimalle sizin insaniyetsizlik anlayışınızı över ve fanice yaptığın sadizm tanımının gülünecek derecede yetersiz olduğunu söyler. İnsanlıktan bu kadar uzak olmalarına rağmen lanetlerinin bir parçası yüzünden ölümlü zamanlarından kalma, kendileri için önemli bir yerden en az iki avuç toprak yanlarında yoksa uyuyamazlar.

Bloodlines oyunu sırasında karşılaştığımız Tzimiscelerin yarattığı bir canavar.

Lasombra: Sabbat liderleri olan Lasombra klanı Darvinci, avcı, zarif ve insanlık dışıdırlar. Layık liderliğin ve değersiz hizmetin sıkı inananları olan Lasombralar, Sabbat’ı kendi amaçlarına çekerken bile geleneklerine sadık kalmışlardır.

Giovanni: Caine lanetinden etkilenmiş en genç klandır. Giovanni bir klan olmaktan öte ailedir, sadece kendi aile üyelerini vampire çevirirler ve para kazanma hedeflerine yoğunlaşırlar. Bir diğer arzuları ise ölü çağırıcılıkdır.

Vampir Gelenekleri (Kuralları):

Gelenekler vampir toplumunun hayatta kalmak için uyması gerektiği temel kurallardır. Caine’in bizzat kendisi tarafından koyulan kurallar olduğu öne sürülür. Toplam altı adet kural vardır, bunlardan en önemlisi Masquerade olarak adlandırılan kuraldır, bu kurala göre vampirlerin varlığı asla faniler tarafından bilinmemelidir. İkinci kural ise Domaindir bu kurala göre bir vampirin avlanma alanı onun kendi bölgesidir ve orada mutlak hükmü vardır. Üçüncü kural Progenydir bu kural bir ölümlüyü kıdemli bir vampirden izin almadan vampir yapmayı yasaklar. Dördüncü kural Accountingdir, bu kural yeni vampir yapılmış bir ölümlünün bütün sorumluluklarını acemilikten çıkana kadar onu vampir yapan kişiye bağlar. Beşinci kural Hospitalityde ise kendi alanından başka bir alana giden vampirin, gittiği alanın yöneticisine kendisini göstermesini zorunlu kılar. Son kural olan Destruction ise bu kuralları çiğnemiş her hangi bir vampiri öldürme hakkını topluluğun liderine verir.

Vampir Tarikatları:

Bilinen üç adet tarikat vardır; bunlardan en kalabalığı olan Camarilla, Vampir geleneklerine uyma konusunda çok katıdırlar,özellikle de Masquerade kuralı,  fanilerle iç içe yaşamak için bu kuralı çok önemli görürler. Bir diğer tarikat olan Anarşistler ise Masquerade kuralını haklı bulmakla beraber Camarilla’nın baskıcı yöntemlerine karşı çıkmaktadır. Üçüncü tarikat olan Sabbat tarikatı Masquerade kuralını yanlış bulmakla beraber bütün destekçilerini düşman bellemiştir Sabbat’a göre her vampir kendi canavarımsı doğasını benimsemelidir.

Sonradan iptal olsa da bir zamanlar çıkarılması planlanan World of Darknes MMORPG oyunun yayınlanan duvar kağıtlarından biri.

Vampirler hakkında yanlış bilinenler ve Vampirlerin zayıflıkları:

Bir vampiri asla kalbine kazık sokarak öldüremezsiniz ama doğrudan kalbine girmiş bir kazık vampiri çıkartılana kadar durdurmaya yetecektir. Bilinenin aksine sarımsak vampirler üzerinde hiç bir etkiye sahip değildir. Güneş vampirler için çok tehlikelidir, güneş ışığına temas eden bir vampir anında ölür. Güneş ışığı kadar olmasa da ateşe maruz kalmak da bir Vampir için ölümcül sonuçlar doğurabilir. Lasombra klanı hariç geri kalan bütün vampirlerin aynada yansımaları vardır.

Yorumlar