Ana sayfa Oyunlar Wow Başlangıç Rehberi – Ücretsiz Wow Oynamak

Wow Başlangıç Rehberi – Ücretsiz Wow Oynamak

PAYLAŞ

     Şimdi, sizlere World of Warcraft’a başlama maceramı anlatacağım ki oyun hakkında bilginiz olsun. Gelin, başlayın ve bu eğlenceden uzak kalmayın. CS ve LoL gibi oyunlar ile  kanser olmayın.
    Öncelikle World of Warcraft’ı hiç bilmiyorsanız ve ben oyuna başlamadan önce hikayesini özüne kadar bilmek isterim derseniz sizlere evrenin kitaplarını okumanızı tavsiye ederim. Yok ben  ıncığını cıncığını bilmeme gerek yok azıcık bilsem yeter diyorsanız hikayelerini anlatan videolar izlemeniz yeterli olacaktır. He tabii bilmeseniz de sorun değil.

Hikaye kısmını halletti ve ya halletmedik oyunumuzu aldık 35 liraya (Kendi sitesi dışında online satış sitelerinden alırsanız daha ucuza denk geliyor). İndirdik WoW’u (40 gb) şimdi sırada sunucu seçmek var. Bu tamamen size kalmış bir şey. Arkadaşlarınız oynuyorsa nerede oynadığına bağlı olarak seçebilirsiniz. Sunucular arasında pek bir fark yok genel olarak. Ve 30 günlük Maceramız başladı (Battle Chest alımında 1 seferlik 1 ay oynama süresi veriyor). Geldik karakter seçimine.

        Karakter Yapmak.
Toplam 13 ırk ve 11 sınıf var. Bunları alttaki görselden görebilirisiniz. Kırmızı taraf Horde’u mavi taraf ise Alliance’ı temsil etmekte. Pandalar ise tarafsız ırkı (15. seviyeye geldiğinizde Horde ya da Alliance seçerek panda adasından ayrılıp seçtiğimiz yere gidiyoruz). Hangisini seçeceğiniz yine sizin oynayışınıza kalmış bir şey. Her ırkın kendine göre “+” ları mevcut. Bu “+” lar oyuna çok etki etmese de doğru seçmekte fayda var. Şahsen ben pandayı tercih ettim çünkü görevleri diğer ırklara göre daha eğlenceli gibi gözüktü(Sudaki cini eğlendir gibi absürt görevleri mevcut. Amaç cinin yaptığı su baloncuklarının üstüne çıkıp havaya uçmak.( bir hayli eğlenceliydi).

    Gelelim sınıflara. Sınıflarda en iyi budur ve en kötü şudur gibi bir durum yok. Tamamen sizin ne istediğinize ve neyden zevk aldığınıza bağlı bir durum. Tavsiyem Youtube’dan hepsinin oynanışına kısa bir göz gezdirip buna göre seçmek. Fakat tank yada şifacı seçmek sizin işinize yarayacağını belirteyim yazının ilerleyen kısımlarında nedeninden de bahsedeceğim.
Bundan sonra ise iş kozmetik kısıma giriyor. Ten rengi, boynuz şekli, saç rengi ve bunun gibi şeyler.
    Karakterimizi Seçtik ve Azeroth meydanlarına indik şimdi sırada ne var? Oyunun en sıkıcı kısımları desem yeridir. 
       Oyuna Başladık.
 Çoğu MMORPG’den alışkın olduğumuz gibi şunları kes, bunu götür, bunu getir gibi görevlere mecburuz. Fakat kendinizi buna kaptırıp gider iseniz zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. 10. seviyeye geldiğinizde oyun bizden seçtiğimiz sınıfın alt yeteneğini seçmenizi isteyecek. Her sınıfta 3 tane olan bu yetenekler sizin tüm yeteneklerinizi belirleyecek yani 10. seviyeye kadar temel yetenekler ile oynayacaksınız.

Nedir bu yetenekler, örneğin ben büyücü oynuyordum ve bu 3 yetenek şu şekildeydi; Fire, Frost, Arcane. Ben Arcane oynuyorum ama Arcane oynuyorum diye buna bağlı değilim yani istediğim zaman 3 yetenek arasında geçiş yapabiliyorum. 10. seviyede bir uğraş geldi yetenekleri anlamak falan derken bir bakmışız 15 olmuşuz. Şimdi de sıra zindanlarda.
     Dungeons(Zindanlar) Ve Raids(Akınlar) Nedir?

Zindanlara girmek için 5 kişi gerekiyor. Yani ne yapıyoruz sıraya giriyoruz ve başlıyoruz 4 kişi aramaya. Tank veya şifacı oynayın derken bundan bahsediyordum. 5 kişi girdiğimiz zindanda 3 DPS (hasar veren insanlar) 1 tank ve 1’de şifacı giriyor. Zindan girerken girdiğiniz saat bekleme sürenizi çok etkileyecektir. Türkiye’de gece saatlerinde girerseniz diğer ülkelerde öğlen olacağı için hızlıca bulacaktır fakat öğlen ya da sabah dps olarak girmek eziyet olacaktır maksimum 3 dakikada 3 dps dolarken bu süre 20 dakikaya kadar çıkabiliyor. Şifacı ve tank beklemek. Fakat zindan bulduktan sonra ekip iyiyse genelde aralık olmadan art arda giriyorsunuz. Her zindanda yaklaşık 1-2 seviye atlıyorsunuz. Zindanlarda görevler mevcut ve bunun yanında birde kestiğiniz bosslardan ve moblardan da extra exp alıyorsunuz. İtemlerde de pek dert olmuyor zindandan ediniyorsunuz. Yani çok görev yapmaya da gerek kalmıyor. 85. seviyede ise akınlar geliyor. Akınlar ise en kısa tanımıyla zindanların büyüğü. 1-2 saate kadar çıkabiliyor akınların süresi ve bir hayli eğlenceli oluyor. Oyunda toplam 15 tane meslek var alttaki fotoğrafta hepsini görebilirsiniz. Bunların hepsi yine sizin oyun tarzınıza kalmış. Şimdi geçelim yazımızın can alıcı kısmına. Bir çoğunuzun şunu dediğinden eminim “Ya oyun güzel aylık para mı verilir?” işte buna panzehir olmak asıl amacım bu yazıda.
        WoW Token Nedir?
Normalde en ucuz şekilde oyunda 1 aylık oynamak için 50 TL ile süre almanız gerekiyor işte bu WoW Token’da 1 aylık süre veriyor size. Ee tabii hayrına vermiyor Blizzard bunu, gold ile veriyor (Oyun içi para). Oyunda 3 tane para birimi var gold, silver, bronze. 1000 bronze 1 silver, 1000 silver 1 gold.
       Wow Token Ne Kadar?
190 bin gold civarlarında. Civarlarında diyorum çünkü fiyatları sürekli artıp azalmakta fakat 180 bin 200 bin arasında oynamakta.
            190 Bin Gold Çok Mu ?
Başta çok gibi gelse de ileri seviyelerde zindanlarda ve akınlarda kestiğiniz bir mobdan 1 gold düşüyor, düşürdüğünüz bir itemi 50-60 golda satıyorsunuz. Tabii çokta kolay demiyorum. Sonuçta 50 lira yerine geçiyor o kadarda kolay değil.
      

      Peki Nasıl Kolay Yoldan Gold Yaparız?
Gold yapmanın bir çok yolu var fakat en mantıklısı Actuion House. Nedir bu Actuion House? WoW’un pazarı, bütün eşyalar burada satılmakta. Öncelikle Tailoring Mesleğini seçiyoruz daha sonra cloth lar ile  çeşitli malzemeler craftlayıp Actuion House’da satıyoruz. Yaptığınız malzemeye göre fiyat değişecektir fakat her türlü kârda olacağınızdan emin olun. Bir başka yöntem ise craftladığınız bu itemi Actuion House’a koyarken eğer item 50 silverdan koyulmuş ise ve miktarı az ise Actuion House’daki o itemin hepsini alıp itemi sıfırlıyoruz. Ne olmuş oldu pazarda?  O item hiç yok, 50 silver’a satacakken bu itemin tanesini istersek şimdi 10 gold dan satacağız. Ya da itemlerin fiyatlarını takip edip ucuzdan alıp pahalıya satma ya da mobların olduğu yerlere pusup geleni gideni kesmek gibi bir çok şekilde gold kazanmak mümkün fakat en mantıklısı ticari zekanızı kullanmak.
   

    Bitti mi ? Hayır Bitmedi
Şimdi her şeyi anladık, yaptık, 30 Gün bitti  ve bu ay kurtardık 190 bin gold yaptık. Yapamadıysak oyunu bırakmıyoruz bir seferlik para kıyıp 1 aylık alıyoruz 1 ay oyun süresi 50 TL iken 2 aylık 80 TL. 30 TL fazla vererekten 2 aylık almak daha mantıklı. Neyse tek seferlik almamız gerekebilir, bahsetmeye çalıştığım konu ise daha sonra ek olarak Legion paketini almamız gerekiyor (100 TL) çünkü almazsak son seviye olan 110. seviyeye ulaşamayıp 100 de kalırız ki bu yüzden diğer akınlara erişemez, o itemleri satamaz, daha yüksek paralar kazanamaz ve daha yüksek craftlar yapamayız. Legion almanızla birlikte size tek seferlik 110 seviyelik karakter boostu gelecektir önceden oyunu oynadığımız için bilgi sahibi olduğumuz için 110 luk boostu doğru şekilde kullanmış olacağız.
   
  Raf Nedir?

Raf Sisteminden de bahsedip rehberimi sonlandıracağım. Raf sistemi Recruit A Friend’in kısaltmasıdır. Yani oyunu oynayan birisi sizi oyuna davet ederse ve siz buradan oyuna giriş yaparsanız size fazladan Exp verecektir. Bunu yapan kişide emin olun yapmak isteyecektir hem 0’dan yaklaşık 2-3 günde 110 seviye yapacaktır hem de pet ve mount kazanacaktır. Yani alan razı veren razı.

    Sonuç
Oyuna gelin oynayalım. Anlamadığınız bir yer ya da sormak istediğiniz bir şey var ise BURADAN fantazya gaming grubuna ulaşabilir ve sorunuzu sorabilirsiniz.

Yorumlar