Ana sayfa Edebiyat YA DA BİZ MASAL OLSAK | KİTAP YORUMU

YA DA BİZ MASAL OLSAK | KİTAP YORUMU

PAYLAŞ

Yazar Adı : Ezgi Durmuş

Yayınevi : Destek Yayınları

Sayfa Sayısı : 199

Yazar Hakkında :

Ezgi Durmuş; Hacettepe Fransız Dili ve Edebiyatı okumuş fakat,kendi bölümü ile ilgili hiç bir işte çalışmamış ve şuanda marka yönetimi ve metin yazarlığı yapmakta.Kendisini asosyal olarak tanımlayan yazarımız, bu halinden oldukça memnun olduğunu belirtiyor.İnstagram ‘da @aylakmatmazel olarak tanıdığımız; Ezgi Durmuş, şu günlerde ikinci kitabı için tatlı bir telaş içerisinde.

Tanıtım Bülteni :

“Dünyanın en şanslı kadını; hayatında, tıpkı hayran olduğu babasına benzeyen bir adam olan kadındır. Ve dünyanın en şanslı bir diğer kadını; olmayan babasının yerine koyabileceği kadar güvendiği ve sevildiği bir adama sahip olan kadındır.
Ben ikinci şanslı gruptandım.
Ve bir gün evlenirsem; kızının saçlarını okşarken ona kendi uydurduğu masalları anlatabileceğine emin olduğum bir adamla evlenmeye kararlıydım.
Çünkü masalsız ve babasız büyümek çok zor… “

Kitap Hakkında :

Kitabı bitirir bitirmez, bilgisayarın başına geçip yazmaya başladım ve umarım hislerimi tamamıyla aktarabilirim.

Kitabı okurken; sanki kitap okuyor gibi değil de, aşk filmi izliyormuş gibi hissettim, bütün sahneleri film seyreder gibi okudum. Bunu yazara borçluyum, kalemini çok sevdim; kelimelere ince eleyip sık dokumuş, bu her cümlede belliydi. Kesinlikle film olmasını istedim. Bu kitabı alıp, yönetmenlere okutulmalı.  Sonuçta vizyondan ne filmler geldi geçti ve ben “Ya Da Biz Masal Olsak” kitabını film olsa çok güzel olacağının öngörüsündeyim.

Sanırım, ilk defa bir kitabı okurken sinir olup aynı orantıda hayran kaldım. Dizi izlerken en heyecanlı yerinde pat diye reklam girer ya araya; işte tam da öyle bir sinir olma hali benimkisi. Bir bölümü heyecanla okuyorum, sonuç ne olacak diye merak ederken, başka bir bölüme geçiyoruz. Başka bir bölüme geçiyoruz derken, yanlış anlaşılmasın, bölümler birbiri ile bağlantılı, tek bir hikaye var, ama sanırım bunu okuduğunuzda bunu daha iyi anlayacaksınız.

Ve şunu da söylemeden edemeyeceğim; Ezgi Durmuş beni hüngür hüngür ağlatmayı başardı.Bence kitabın başına kocaman ” Dikkat depresyona sokabilir.”uyarısı yapılmalıymış.Kitabı iki günde okuyup bitirdim ve okurken kahvem, depresyon hırkam ve Eda Baba şarkıları eşlik edince depresyon kaçınılamaz oldu.Tüm yapımda ve yayında emeği geçen hırkama, Eda Baba’ya ve yeri geldi buz gibi olan kahveme buradan saygılarımı iletmezsem olmaz.Saygılar… İyi ki benimleydiniz…

Her neyse Ya da biz masal olsak kitabının konusuna gelecek olursak; kitap Nehir adında bir kızın ağzından okuyoruz. Nehir ; geçmişinden kurtulamamış ve çok yakın dostu olan Can’ı kaybettikten sonra rahatsızlanmış ve tamamen kendini soyutlamıştır dış dünyadan. Nehir’in tek dünyası; açtığı blog hesabı olmuştur. Bir gün blogdan Hakan adında bir blog sahibi ile tanışır ve aşık olur. Tabi geçmişinden kurtulmayan birisi aşkı ne kadar yaşayabilir ? Ya da hiç görmediği birisini gerçekten sevebilir mi ?

Kitaptan Alıntılar:

  • Ölümün tanımı buydu belki de; tüm vasıflardan sıyrılıp bir isim soy isimden ibaret kalmak.
  • Keşke zamanın ölçü birimi şarkılar olsa…Kaç şarkıdır yoksun acaba?
  • Vücudumuz…Ömür boyu içinde yaşayacağımız tek evimiz. Ona iyi bakmak gerek.
  • Karşılığı olmayan bir aşk, ölümün bu dünyadaki provası gibi…
  • Hakan bir sigara yaktı.Sonra bir tane daha. Sonra bir tane daha… “Çok içiyorsun.” “Seni öpmemek için kendimi durdurmanın başka yolu yok.Ağzımda sigara varken öpemem seni.”
  • Aşktan daha etkili bir yatıştırıcı var mı ?
  • Ve bir kadının başına gelebilecek en büyük şanslardan diğeri; olmayan babasının yerine koyabileceği kadar güvendiği ve sevildiği bir adama sahip olmaktır.
  • ‘Gitme, ben bu şehre seninle dolaştığımız sokaklar hatırına katlanıyorum.’
  • İnsan bazen cevabını bilmediği değil,aksine cevabını bilip karşısındakine bir şans daha vermek istediğinden sorar bazı soruları.
Yorumlar