Ana sayfa Game Of Thrones Yanlışlarıyla Doğrularıyla: Tywin Lannister (Bölüm I)

Yanlışlarıyla Doğrularıyla: Tywin Lannister (Bölüm I)

PAYLAŞ

Casterly Rock’ın Lannisterlarından olan Lord Tywin Lannister kimilerinin nefretini kimilerinin ise sevgisini kazanmış bir karakter. Ama her iki durumda da saygı duyulması gereken biri. Yazı dizisinin ilk bölümünde dizi severlerin bilmediği Kral Eli dönemine ışık tutmak istedim. Tywin’in benim sevgimi kazanması bu döneme dayanır. İyi okumalar. Umarım beğenirsiniz.

 

Kral II. Aerys taç giyme töreni sırasında konuştuğunda tek dileğinin Yedi Krallık’ın gelmiş geçmiş en muhteşem kralı olmak olduğunu ve bir gün herkes tarafından ‘’Bilge Aerys’’ veya ‘’Muhteşem Aerys’’ olarak anılacağını ilan etmişti. Taç giyme töreni sonrasında en çok dikkat çeken hareketlerinden biri konseydeki bütün üyeleri görevlerinden azletmesi oldu. Kimileri yaşlıydı, kimileri yetersizdi. Sonuçta kendi jenerasyonundan oluşan bir konsey oluşturmayı başardı. Konsey değişimleri arasında en göze çarpan hareketi henüz yirmili yaşlarında olan Sör Tywin Lannister’ı Kral Eli olarak ataması olmuştur. Casterly Rock’ın veliahtı olan Tywin, böylece tarihin en genç Kral Eli unvanınında sahibi olmuştur. 

TWOIAF’da yer aldığı üzere Kral Aerys’in hayatı boyunca yaptığı en bilgece iş Tywin’i kral eli olarak atamasıdır.

Ancak Kral Aerys’in Tywin Lannister’ı ataması çok da tesadüf değildir. Aerys henüz bir prensken, Tywin Lannister King’s Landing’de kraliyet yaveri olarak görev yapmıştı. Steffon Baratheon, Prens Aerys ve Tywin Lannister çok yakın dosttular ve zamanla birbirlerinden ayrılmaz oldular. Öyle ki Dokuz Kuruşluk Krallar savaşında beraber savaşmışlardır. Prens Aerys, on altı yaşında kendini kanıtladığında onu şövalye ilan etme onuru Sör Tywin Lannister’a verilmiştir.

 

Kral Aerys’in Fetihten Sonra 262 yılında tahta çıktığı düşünülünce Tywin Lannister’ı Kral Eli olarak seçmesindeki en büyük etkenin bir yıl önce cereyan eden, Batı Topraklarındaki avam hanelerinin isyanı olduğunu düşünmek yanlış olmaz. Lord Tytos Lannister, zayıf bir lorddu. Yemek masasında sancaktarları tarafından aşağılanmasına rağmen ses etmeyen, verilen borçları geri istediğinde sancaktarları tarafından ödenmeyen bir lorddu. Üstelik eşinin ölümü yüzünden kederle boğuşuyor, gittikçe daha da

tumblr_ne6lwaCNAo1u2n5cyo1_500zayıf bir adama dönüşüyordu. Reyne Hanesi ve  Tarbeck Hanedanı isyan ettiği zaman yenilgi alması kaçınılmazdı. Reyne Hanesi Batı Topraklarındaki Lannister Hanedanından sonra gelen en zengin ve en güçlü haneydi. Üstelik Reyne Hanesinin başında Lord Roger Reyne, nam-ı değer Castamere’nin Kızıl Aslanı vardır. Roger savaş alanında ün salmış bir lorddu.

Tarbeck hanesinin ilk isyanı bu değildi. Yıllar önce vergi borcu yüzünden yaşanan tatsızlık sonucu Tywin, Lord Tarbeck’i esir aldığında Leydi Tarbeck ( Aynı zamanda Roger Reyne’nin kız kardeşi ) kalelerinde bulunan üç Lannister lordunu esir almıştı. Aralarında Stafford Lannister’da vardı. Leydi Tarbeck tarafından esir alınan bu üç Lannister, Lord Tarbeck’in geri verilmemesi durumunda öldürülecektir. Sonuç Tytos Lannister’ın zayıflığı sonucunda rehine değişimi ve Tarbecklere edilen özürden ibarettir. Tywin’in Lord Tarbeck’i üç Lannister lorduna karşılık üç parça halinde Tarbeck Hall’a göndermesi önerisi babası tarafından dinlenmez. Rehin değişimi, dilenen özür ve gelen barış…. Barış tahmin edildiği gibi uzun sürmemişti. Belki de ikinci isyanda genç Tywin’in bu kadar acımasız oluşunun nedeni verilen imtiyazlardır.

Reyne’ler ve Tarbeck’ler ayaklandığı zaman kaçınılmaz olan kader ordunun başına Veliaht Tywin Lannister’ın geçmesi ile değişir. Lord Roger yaralanıp, ordusunu geri çektiği zaman ateşkes ister. Ancak Tywin Lannister tarafından kabul edilmez. Tüm Reyne ve Tarbeck üyeleri öldürülür, kaleleri yerle bir edilir. Geride onların yaşadığına dair tek bir iz bile kalmaz.  Dizide de bolca çalan Castamere Yağmurları şarkısı bu olay üzerine yazılmıştır. 261 FS yılında Tywin Lannister, babasının en güçlü iki alt lordu olan Tarbeck ile Rayne’lerin başlattığı iki isyanı bastırıp isyancıların hanelerini kurutarak savaş alanındaki yeteneklerini  kanıtlamış oldu. Ve Batı Topraklarındaki karmaşa böyle son buldu.

”Tywin sert bir adam gibi görünüyor biliyorum, fakat şartların getirdiğinden daha sert bir adam değil. Bizim babamız nazik ve cana yakın biriydi ama o kadar zayıftı ki, kendi sancak beyleri içki masalarında onunla dalga geçerdi. Bazıları ona açık açık meydan okumaktan çekinmezdi. Diğer Lordlar altınlarımızı borç olarak alır ve geri ödemeye zahmet etmezdi. Mecliste dişşiz aslanlar hakkında şakalar yapılırdı.Metresleri bile ondan bir şeyler çalardı.Fahişelikten en fazla bir basamak yüksekte bir kadın, annemizin mücevherlerini aşırmıştı! Lannister Hanedanını ait olduğu yere geri koymak Tywin’e düştü. Tıpkı yirmi yaşına gelmeden bu diyarı yönetmenin ona düştüğü gibi. Bu ağır yükü yirmi yıl boyunca taşıdı ve bütün kazancı deli bir kralın kıskançlığı oldu. Hak ettiği saygıyı görmek yerine, sayısız hakarete katlanmak zorunda kaldı. Buna rağmen Yedi Krallık’a huzur, bolluk ve adalet verdi. O adil bir adamdır.”

 

“Castamere Reyne’leri bizim boyunduruğumuz altındayken, Lannister’lara karşı ayaklanmaya cesaret ettiler, ve bir aslanla dalga geçmenin ne kadar tehlikeli olduğunu öğrendiler. Ben, Tywin Lannister, bu isyanı bastırmak için Castamere üzerine savaş açtım. Kudretimizi sorgulayacak herkese bir ders verdim.”

 

Kral Eli Tywin TWOIAF’da da belirtildiği gibi ”…çalışkan, azimli, yorgunluk nedir bilmez, aşırı derecede zeki, adil ve acımasız yapısı ile Aerys’in tam zıttıydı…”  Öyle ki Üstad, Hisar’a gönderdiği mektupta Tywin’i şöyle anlatır: ”Tanrılar bu adamı hükmetmesi için özenerek yaratmış.”

Ve Tywin Lannister, Westeros Tarihinin gelmiş geçmiş en iyi Kral Eli olmayı başardı. Kral Aerys’in davranışları gözle görülür biçimde değişmeye başlayınca, yönetim daha çok Tywin’in eline geçti. Tüm diyar tacı giyenin Aerys ama diyarı yönetenin Tywin Lannister olduğunu fısıldamaya başladı.

 

”Altı Kral’a hizmet ettim. ama burada tanıdığım en büyük adam yatıyor. Asla taç takmadı ama Lord Tywin bir kralın olması gereken her şeydi.”

Peki Tywin Lannister Kral Eli iken neler yaptı?

 

Braavos ve II. Aerys arasındaki borç sorunu çözen kişi Kral Eli Tywin Lannister’dı. Tüm borcu kendi kasasından ödemişti.

 

”Tywin Lannister şefkatte ve tasvipte cimri olabilirdi ancak sikke konusunda her daim cömertti.”

 

V. Aegon zamanından kalan, soyluları kısıtlayan kanunları kaldırdı. Böylelikle birçok lordun takdirini kazandı.

 

King’s Landing’e mal getirip, götüren gemilerin vergilerini düşürdü. Tüccarları rahatlatan bu hareketi sayesinde birçok kişinin desteğini kazandı.

 

Eski yolların yerine yeni yollar inşa ettirdi. Esnaf Tywin tarafından denetlenmeye başlandı. Ekmeğe talaş karıştıranlar, at eti satanlar cezalandırıldı. 

 

Tüm bu hareketleri sonucunda halk tarafından sevgiyle karşılandı. Halk ona korkuyla karışık bir sevgi besliyordu. Ama tüm bunlara rağmen lordlar tarafından çok az kişice sevilmiştir. Rakipleri Tywin’den gülmeyen, affetmeyen, geri adım atmayan, gururlu olarak bahsederdi. Sancaktarları ona saygı duymuş, barışta ve savaşta sadakat ile yanında yer alırmıştır ancak hiçbiri Tywin için arkadaş olmamıştır.

 

“…Tywin’nin asla gülümsemediği söylenir ama annenizle evlendiğinde ve Aerys onu Kral Eli yaptığında gülümsedi. Entrikacı Tyg’ın iddia ettiğine göre Tarbeck Kalesi yıkıldığında da gülümsedi. Ama Jaime, sen doğduğunda da gülümsedi, kendi gözlerimle gördüm.”

 

Tywin’in o zamanlarda gerçek anlamda sevgi beslediği üç kişi sayılabilir: Kız kardeşi Genna, erkek kardeşi Kevan ve gönlünü kaptırdığı kuzeni Joanna Lannister.

 

”Kevan’ın yorgun olmaya hakkı var sanırım.Bütün hayatını Tywin’in gölgesi altında yaşamak Kevan için zordu.Bütün erkek kardeşlerim için zordu.Tywin’in gölgesi uzun ve karaydı, kardeşlerim bir parça güneş görmek için mücadele etmek zorundaydı. Tygett kendi kendinin efendisi olmak için çabaladı ama babanla asla boy ölçüşemedi ve yıllar geçtikçe bu onu daha öfkeli bir adam haline getirdi.Gerion şakalar yapardı; oyunla alay etmek, oyunu kaybetmekten daha iyiydi. Fakat Kevan, durumun ne olduğunu erken yaşta kavradı ve kendine Tywin’in yanında bir yer yaptı.”

 

Lady_joanna_by_wolverrainJoanna o zamanlarda Aerys’in eşi Kraliçe Rhaella Targaryen’in eşlikçisi olarak sarayda bulunuyordu. Bu güzeller güzeli leydiye olan sevgisi zamanla aşka dönüştü ve evlendiler. Tywin’in Joanna’ya olan aşkı öylesine büyüktür ki  ‘‘Tywin’in en iyi tarafı leydisi Joanna ile birlikte öldü.” denir.

 

”Üstad Pycelle “Sadece Leydi Joanna o zırhın ardındaki adamı gerçekten tanıyordu. Ve Tywin’in bütün gülümsemeleri sadece ve sadece Joanna içindi. İtiraf etmeliyim ki ben bile Joanna’nın onu güldürdüğünü gördüm, hem de bir kere değil üç ayrı durum için.”

Lord Tywin karısından pek bahsetmezdi ama Tyrion, amcalarının, annesiyle babasının aşkından bahsettiğini duymuştu. Babası o günlerde Kral Aerys’in El’iydi ve pek çok insan Yedi Krallık’ı Lord Tywin Lannister’ın yönettiğini söylerdi lakin Lord Tywin’i Leydi Joanna yönetiyordu. Tyrion’ın amcası Gerion, “Annenin ölümünden sonra baban farklı bir adam oldu İblis,” demişti bir keresinde. “Onun en iyi yanı annenle birlikte öldü.” Gerion, Lord Tytos Lannister’ın dört oğlunun en küçüğüydü ve Tyrion’ın en sevdiği amcasıydı. Ama Gerion yoktu artık, denizlerin ötesinde kaybolmuştu ve Leydi Joanna bizzat Tyrion tarafından mezara sokulmuştu.”

 

Tywin ve Joanna cephesindeki bu mutlu evilik, Kral Aerys cephesinde de yoktu. Kraliçe Rhaella ve Kral Aerys zamanında birbirlerini sevmemelerine rağmen zorla evlendirilmişlerdi. Bu gerilim dolu evlilik, Kraliçe Rhaella’nın Kral Aerys’e evlat vermemesi ile daha da büyük bir uçuruma sürükleniyordu.  Yıllar sonra Barristan Daenerys’e Aerys ve Rhaella arasındaki evliliği bu sözlerle anlatacaktır:
“Babanızın ve annenizin evlendiğini de gördüm. Bağışlayın ama onların arasında hiç aşk yoktu ve diyar bunun bedelini çok ağır ödedi.”
Aerys tüm çocukların düşmesini veya ölmesini ”Belli ki Tanrılar Demir Taht’a bir piçin oturmasına izin vermiyor,’’ şeklinde yorumlamıştır. Aerys, kraliçenin kendisini aldattığını ileri sürerek onu Maegor Kalesine kapattırmıştır. Kaleden ayrılmasını yasaklamış ve Septa ile uyumasını emretmiştir. Aerys cephesinde bunlar sürerken Joanna ilk çocuklarını doğurmuştu. Altın İkizler olarak adlandırılan Cersei ve Jaime, tüm diyarda ”sağlıklı ve saçları altınla dövülmüş gibi güzel olan’’  şeklinde biliniyordu. 
Aerys ve Tywin arasında lordların ve halkın diyarı Kral Elinin yönetmesini fısıldaması ile başlayan gerginlik ikizlerin doğması ile daha da şiddetlendi. Çünkü Aerys ”Görünüşe göre yanlış kadınla evlenmişim,” deme cüretinde bulunmuştur. Buna rağmen çocukların ağırlığınca altını Casterly Rock’a göndermiş, yürüyecek yaşa geldikleri zaman anneleri Joanna ile Kings Landing’e gelmesini emretmiş, ‘’Gelirken annelerini de getir, onun o güzel yüzünü görmeyeli epey zaman geçti,’’ diyerek ısrar etmiştir.
Lord Tytos 64 yaşına bastığında vefat etti. Tywin Casterly Rock’a gitmek istediğinde Kral Aerys ona refakat etmek istemiş ve Prens Rhaegar ile birlikte Batı Topraklarına gitmiştir. Böylelikle uzun bir süre diyar, Casterly Rock’dan yönetilmiştir.
KRAL VE KRAL ELİ ARASINDAKİ ANLAŞMAZLIKLAR:
.
.
Defin işlemleri bittikten ve aradan bir sene geçtikten sonra Kral, maiyeti ve Kral Eli King’s Landing’e dönmüştür. Ancak arkadaşlıklarının yavaş yavaş sona erdiğini görmek mümkündür. Kral kıskançlığı nedeniyle Kral Eli’nin sunduğu her fikrin daima karşısında yer almaya başlamıştır. Eskiden Kral Elini daima destekleyen Kral, Tywin’i kötüleme propagandalarına başlamıştır diyebiliriz.
Vergileri Tywin Lannister’ın düşürdüğünü söylemiştik. Kral vergileri tekrar bazı yerlerde iki, bazı yerlerde üç katına çıkardı. Şikayete gelenlere sorumlusunun Tywin Lannister olduğunu söyledi. Böylelikle tüccarın desteğini alan Tywin, nefretlerini kazandı. Bir süre sonra vergileri eski haline getiren Kral, tüccarların sevgisini kazandı. Tywin bu olayda resmen günah keçisi olarak kaldı.
Önceleri atamaları Kral Eli’nin tavsiyeleriyle yapan Aerys, görevlileri tek tek azletmeye başladı. Saraydaki birçok adam ”Kral El’in” adamı olmak nedeniyle görevinden kovuldu. Kral azlettiği görevlilerin yerine onun hoşnutluğunu kazanan kişileri getirmeye başladı.  Kral Eli’nin akrabaları King’s Landing’de görev alamaz oldu.
Kral Aerys, diyarda yaygın bir söylenti olan, kendisinin bir kukla kral olduğu ve Yedi Krallık’ın aslında Tywin Lannister tarafından yönetildiği dedikodusundan haberdardı. Bu iddialar kralı aşırı derecede öfkelendirmiş ve Majesteleri bu söylencenin haksız olduğunu ispatlamak ve bu ‘’aşırı güçlenmiş hizmetkarı’’ güçsüzleştirmek, ‘’göründüğü kadar yüce olmadığını kanıtlamak’’ için elinden geleni yapmaya başladı.
Kral Aerys’in tahta çıkışının onuncu yılında düzenlenen Onuncu Yıl Turnuvasına gelenler arasında Joanna Lannister ve altı yaşındaki ikizleri vardı. Joanna ikizlerini Küçük Konsey’e tanıtmak amacıyla Kral Aerys’in karşısına çıktığı zaman aşağılandı. Amaç Tywin’i aşağılamak olsa bile utandırılan Leydi Joanna’nın bizzat kendisiydi.
‘’Çocukları emzirmek büyük ve görkemli göğüslerini mahvetti mi?’’
Üstelik bu ilk değildi. Leydi Joanna ve Lord Tywin Lannister evlendiğinde, Aerys çok içmiş ve lordun ilk gece geleneğinin bozulmasının haksızlık olduğunu söylemiştir. Barristan yıllar sonra olayı anlattığında “Lord Tywin bu çeşit sözleri ya da yatağa götürme töreni sırasında babanızın yaptığı şeyleri unutacak bir adam değildi.” demiştir.
Joanna’nın aşağılanması nedeniyle Tywin, Kral Eli nişanını krala sundu ve istifa etmek istedi. Ancak Kral tarafından istifası kabul edilmedi. İnsanlar, Kral Aerys’in gözüne girmenin Kral Elini aşağılamaktan geçtiğini anladığında Tywin Lannister’a yöneltilen aşağılanmalar ve dalga geçmeler arttı. Ancak Tywin hiçbirine kulak asmadı ve bunlara göğüs gerdi. Her şeye rağmen Tywin, Kral Eli olarak hizmet etmeye devam etti.
Joanna Tyrion Lannister’ın doğumu esnasında öldüğünde, Tywin Casterly Rock’a gitti. Orada yas tutarken Aerys’in söyledikleri kulağına gelmeye devam ediyordu.
‘’Tanrılar bu kadar kibire katlamazlardı doğrusu. Adamın elindeki narin çiçeği alıp yerine bir canavar verdiler ki kendisi en azından biraz alçakgönüllülük kazansın diye,’’
Bu sözler bir zamanlar omuz omuza savaşmış, uzun yıllar diyarı yönetmiş olan Kral Aerys ve Tywin Lannister’ın arasındaki arkadaşlığın onarılamayacak şekilde bitmesine neden oldu. Duygularını asla göstermeyen Kral Eli Yedi Krallık’a hizmet etmeye ve onu yönetmeye devam etti.
Viserys’in doğumu üzerine ikinci veliahtına sahip olan Aerys bu durumu sevinçle karşıladı. Ancak sevinci uzun sürmedi. Dengesizce hareketleri devam ediyordu. Rhaella’nın çocuklarını göğüslerinin ucuna zehir sürerek zehirlediğini öne sürerek tedbirler aldı. Rhaella’nın göğsünü önce görevlendirdiği kişi emiyor, sonra ise çocuğunu emzirmesine izin veriyordu. Aynı yılın sonunda Tywin Lannister Viserys’in doğumunu bahane ederek Lannisport’da bir turnuva yapacağını duyurdu. Turnuvada Rhaegar’ın evlenme yaşına geldiğini söyleyen Tywin, onu kızı Cersei Lannister ile evlendirmek istedi. Ancak Aerys bunu kaba bir dille reddetti. Ve Tywin’e oğlunu bir hizmetkarının kızıyla evlendirmeyeceğini söyledi.
RHAEGAR_FINAL
”Kevan, Cersei’nin bir zamanlar olduğu, hayat ve haylazlık dolu küçük kızı hatırladı. Ve çiçek açtığında, ahhh.. ondan daha güzel bir kız var mıydı? Eğer Aerys, Cersei’yi Rhaegar’la evlendirmeye razı olsaydı kim bilir kaç ölüm engellenirdi… ve Rhaegar, Cersei gibi bir karısı varken, Lyanna Stark’a asla ikinci kez bakmazdı. Kevan’ın hatırladığı kadarıyla kızın vahşi bir güzelliği vardı ama parlak bir meşale, Cersei gibi doğan bir güneşin dengi olamazdı.”
“Eğer Cersei, Tanrıların istediği gibi Rhaegar ile evlense, Gümüş Prens Stark kızına dönüp ikinci kez bakmazdı. “
Aerys dengesiz hareketler sergilemeye ve delilik belirtileri göstermeye başladıysa da asıl çıldırması 277 FS yılında gerçekleşen Duskandale Muhalefeti’ne dayanır.

Duskandale Muhalefeti gayet sessiz bir şekilde başladı. Lord Denys bir zamanlar Dorne’a verilen ayrıcalıkların ona da tanınmasını istiyordu. Ancak böyle bir imtiyazın tehlikeli olacağını sezen Tywin, Lord Denys’i kibarca reddetti. İstediğini elde etmekte kararlı olan Lord Denys, Lord Tywin ile Aerys’in arasındaki ilişkinin bozulmaya başlamasını fırsat bilerek, ödemesi gereken vergileri ödemek yerine, Kral’ı Duskandale’e davet etti. Lord Denys, taleplerini direkt olarak Aerys’in kendisine söylemek istediğini belirtmişti. Güven sorunu olan Kral Aerys’in böyle bir daveti kabul etmesi imkansızdı. Kral Eli Lord Tywin Aerys’e en sert şekilde ve mantıklı sebepler ile gitmemesini tavsiye ettiğinde, Kral daveti kabul etmeyi seçti. Küçük Konsey’i ve Baş Üstat Pycelle’i bilgilendiren Aerys, var olan bu sorunu ilk elden çözeceğini ve isyancı Denys’e bizzat kendisinin diz çöktüreceğini belirtti.

Lord Tywin’in tavsiyesine uyanmayan Kral Aerys, Sör Gwayne Gaunt’un komutasındaki küçük bir birlikle birlikte Duskandale’e doğru yola çıktı. Tuzak olduğu bariz bir şekilde belli olan bu davetin sonucu Kral Aerys’in rehin alınmasıyla bitti. Birçok kişi Kral Aerys’i korurken can verdi.

Haberin King’s Landing’e ulaşması üzerine, Tywin ordu toplamaya başladı. Lord Denys’e ise Kral’ı serbest bırakmasını emretti. Ancak Lord Denys, Tywin’in kale surlarını yıkmak amacıyla yapacağı herhangi bir teşebbüsün sonucunda Kral’ı öldüreceğini duyurdu. Lord Tywin, Duskandale’i karadan ve denizden kuşatıp abluka altına aldı. Muhalefet altı aydan uzun sürdü. Erzak tükenmesine rağmen Lord teslim olmuyordu. Kral Eli, Duskandale’e elçi göndererek son talebini bildirdi. Eğer talebi bir kez daha reddedilirse kaleye zorla gireceğini ve içindeki herkesi kılıçtan geçireceğini söyledi. Kimileri muhalefetin bu kadar uzun sürmesini Kral Elinin, Aerys’in deliliklerine göz yummayarak, yerine oğlu Prens Rhaegar’ı geçirtmek istemesine bağlar.
Çıkmaz sürerken ortaya görevine aşkla bağlı olduğu bilinen Cesur Barristan çıktı. Şehre gizlice sızıp, kralı güvenli bir şekilde çıkartabileceğini Lord Tywin’e iletti. Bunun imkansız olduğunu düşünmesine rağmen Tywin, Barristan’ın yiğitliğine ve cesaretine olan saygısından ona bir gün süre verdi. Eğer kurtaramazsa surlara saldıracaktır. Sör Barristan dilenci kılığında girdiği şehirden, Kral ile birlikte çıkmayı başarır.
”Duskandale’deki tutsaklığı, II.Aerys Targaryen’ın geride kalan akıl sağlığını da alıp götürdü. O günden itibaren Aerys’in çılgınlıkları her yıl daha da katlanarak arttı. Tutsakken Darklynler ona kötü davranmış, hakaretler etmiş, üzerindeki kraliyet elbiselerini çıkarıp atmış, hatta ve hatta el kaldırma cürretine bulunmuşlardı. Aerys serbest kaldıktan sonra hiçkimsenin, kendi uşaklarının bile ona dokunmasına izin vermedi. Yıkanmasına izin vermediği saçları uzayıp karmakarışık bir hal aldı ve kestirmediği tırnakları uzayıp adeta acayip şekilli birer sarı pençelere dönüştü. Yakınında kendisini korumaya yeminli olan Kral Muhafızları’nın kılıçları dışında keskin bir alet bulundurulmasını yasakladı ve verdiği kararlar gittikçe daha zalimce ve ağır olmaya başladı. ”
tumblr_n5ulil3rQU1qjd0wao1_500Kral Aerys Tywin’in Rhaegar’la bilikte plan yapıp, onu tahttan indirmeye niyetlendiğini iddia etmiştir. Bu yüzden Lord Tywin’e olan şüpheci yaklaşımının yanına bir de Rhaegar’a olan güvensizliği eklenmiştir. Ona göre Tywin’in surlara saldırmaya cesaret etmesi, onu kurtarmaya yönelik değildir. O tahta prens oğlunu geçirtmeye niyetlenmiştir. Ve ödülü Cersei ile gerçekleşecek evliliktir. Kendini buna inandıran Kral Aerys, Kral El’i ve oğlunun planlarını engelleme düşüncesiyle Rhaegar’ı evlendirmeye karar verir. Bunun için Lord Steffon Baratheon’ı görevlendirir. Rhaegar’a soylu, güzel bir Volantis kızını getirtmek amacıyla yola çıkan Steffon, kimilerine göre Kralın yeni Kral Eli adayıydı. Görevde başarılı olursa Tywin, ihanetten tutuklanacak ve yargılanacaktı. Ancak Steffon görevde başarılı olamadı. Dönüş yolunda Storm’s End’e varmasına çok az kala oğullarının gözleri önünde eşiyle birlikte gemisi parçalanarak can verdi.
Yıllar geçtikçe Aerys’in çılgınlıkları artıyordu. Lord Tywin, Kral Eli olarak görev yapmasına karşın Kral tarafından yalnızca Kral Muhafızlarının Yedisi de yanında olunca kabul ediliyordu.
‘’Lord Tywin’in sarayda adeta görünmez gibiydi ve hiçbir Kral onun kadar çalışkan ve yetenekli bir Kral Eli’nde sahip olmamıştır,’’
Bu arada Kral Aerys, kendi oğlu ve varisinden daha da soğur hale gelmişti. 279 FS yılının başlarında Prens Rhaegar Targaryen, Dorne Prensi Doran Martell’in  kız kardeşi Prenses Elia Martell ile resmi olarak nişanlamıştı. Bir yıl sonra Prens Rhaegar ile Prenses Elia, King’s Langing’deki Baelor Septi’nde görkemli bir düğün ile evlendiler. Fakat Kral Aerys bu düğüne katılmadı. Aerys, Küçük Konsey’e eğer Kızıl Kale’den dışarı adım atar ise, yanında Kraliyet Muhafızları olsa bile hayatına kastedilmesinden korktuğunu söyledi. Düğüne katılmayan Aerys, Viserys’in katılmasınıda engelledi.
12080121_886491784763037_406816388973121550_o281 FS yılında, yaşlı Kraliyet Muhafızı Sör Harlan Grandison uykusunda vefat edince, Lord Tywin ile Kral Aerys arasındaki ipler iyice kopma noktasına geldi. Çünkü Kral, bu göreve genç yaştakiJaime Lannister’ı getireceğini açıklamıştı. Böylelikle Jaime, Kral Muhafızlarına seçilen en genç kişi unvanına sahip oldu.
”On beş yaşında olan Sör Jaime Lannister hali hazırda bir şövalyeydi ve ona bu onuru bahşeden ise çokları tarafından diyarın en yiğit savaşcısı olduğu dile getirilen Sör Arthur Dayne nam-ı diğer Sabahın Kılıcı’ydı. Jaime bu şövalyeliği Sör Arthur’un Kral Ormanı Kardeşliği olarak bilinen kaçaklar grubuna karşı yürüttüğü mücadele sırasında kazanmıştı ve hiç kimse onun savaşçı yeteneklerinden şüphe etmiyordu. ”
Ancak bu durum Lord Tywin’i çok zor durumda bıraktı. Tyrion’un bir cüce olduğu düşünülünce haneyi devredeceği tek kişi oğlu Jaime Lannister’dı.(Benim değil, Tywin’in düşüncesidir.) Üstelik Tywin Tully Hanesini ile bir görüşme gerçekleştirmiş, Lysa Tully ile Jaime Lannister’ın evliliği konusunda Lord Tully’e bir söz vermişti. Yine de Kral, Jaime’yi Kral Muhafızı olarak kabul edeceğini Tywin’e söylediğinde, Kral Eli dizlerinin üzerine çökmüş ve Kral’a bu onuru bahşettiği için teşekkür etmişti. Ancak sonrasında hastalığını bahane ederek Kral Eli görevinden istifa etmişti. Kral Aerys, bunu memnuniyetle kabul edeceğini belirtti. Ve Kral Eli görevine yaşlı, niteliksiz, yalaka Lord Owen Merryweather’ı atadı.
Yorumlar