Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar Yapımcılar Tarafından Doğrulanan Fan Teorileri

Yapımcılar Tarafından Doğrulanan Fan Teorileri

PAYLAŞ

Filmler, kitaplar, TV ve gezegendeki hemen hemen her tür eğlence ile karşılaştırıldığında, oyunlar önemli bir farkla en büyük zaman yatırımını gerektirir.

Uncharted gibi lineer oyunlar bile tek bir oyun için 10 saatten fazla sürebilir (ve bu da %100 tamamlamaya yeterli olmayabilir.) GTA V ve TES: Skyrim gibi geniş açık dünyalarda ise onlarca saat harcanmasına rağmen daha yarısını bile keşfetmeye yaklaşamazsınız.

Oyuncular bu sanal dünyalar içinde çok fazla zaman harcadıkları için (ve bu yüzden hayatlarında çok önemli noktalara koydukları için), oyunlar için fan teorilerinin, Youtuber olmak isteyen gençlerden daha fazla olması şaşırtıcı değildir. Var olan her oyun serisinin hemen hemen ona eşlik eden çok sayıda popüler teorisi var ve bazen bunlar, oyuncuların oyunu nasıl gördüklerini tamamen değiştiriyorlar ya da sadece oyunun tekrarı için biraz fazladan lezzet katıyorlar.

Bazı durumlarda, bu teoriler sadece eğlencelidir, ama bazen favori oyun evrenlerini tamamen değiştirebilirler. Bu listemizde de teori olmaktan bir adım öteye geçip, yapımcılar tarafından onaylananlardan bazılarına bir göz attık.

 

1) Super Mario Bros 3: Bir Tiyatro Oyunu


Super Mario Bros. 3, Bir perde ile başlıyor ve perde kalktığında oyunun başlığı sizi karşılıyor. Başlığın çevresinde gördüğümüz nesneler sanki oraya yerleştirilmiş kartonlar gibi, oyun sırasında renkli bloklar arka duvara cıvatalanmış ve çatıda asılı duran platformlar açıkça görülüyor.

Her şey biraz derme çatma ve garip geliyor ve uzun süre boyunca, hayranlar bu tasarımın tüm oyunun amatör bir tiyatro veya bir okulda hazırlanmış bir piyes gibi hissettirdiğini düşünüyorlardı. Yavaşça bu fikrin doğruluğunu da benimsemeye başladılar.

ve, evet… gerçekten de öyleymiş.

Efsanevi Shigeru Miyamoto (Mario, Zelda, Star Fox ve temelde tüm çocukluğunuzun yaratıcısı), Nintendo UK YouTube kanalındaki komik bir videoda bunu doğruladı. Bunun amacı, yaratıcının Mario merkezli efsaneleri çürütmesi ya da kabul etmesiydi.

Mario 3’ün tiyatro oyunu olması efsanesi sorulduğunda ise bir an duraklayıp sonra emin bir şekilde kafasını sallayarak teoriyi yıllar sonra doğruladı.

 

2) Outlast 2: Bebek Gerçek Değil


Outlast 2, karısının Deccal’e hamile olduğuna inanan manyak bir tarikattan karısını kurtarmaya çalışan araştırmacı gazeteci Blake hakkında hayatta kalma temelli korku oyunudur. Oyun çoğu zaman akıl kontrol istasyonları, gizli amacı olan şirketler ve delirmiş kasaba halkı gibi halüsinasyon olup olmadığından emin olamadığımız bir hikaye anlatımı sunuyor.

Tarikattan kurtulduktan sonra, hamile Lynn çocuğu doğurur, garip bir biçimde, “Orada hiçbir şey yok” der ve çocuğunu kollarında tuttuğu zaman ölür. Hayranlar, oyunun Blake’in, tarikat lideri gibi sanrılar yaşadığını ve çocuğunun doğumunda havadan başka bir şey tutmazken, bebeğinin doğuşunu hayal ettiğini ima etti. Serinin içinde bununla ilgili bir emsal de var: Bir önceki oyunda, oyuncular Psikosomatik gebeliğin etkilerini detaylandıran belgeleri, elbette Outlast 2’de bulunan zihin kontrol kulelerine maruz kaldıklarında okuyabilirler.

Bu listedeki diğer oyunlarda olduğu gibi, yapımcının teyidi de incelikliydi: Blake’in “Orada hiçbir şey yok” olan bir bebeği tutan bir fan-art resmini tweetledi.

 

3)OverWatch: Symetra Otizmli


Sadece “Bakın biz ne kadar düşünceliyiz.” demek için filmlerin dizilerin veya oyunların içine yerleştirilen gereksiz karakterlerin ya da değişikliklerin yapılmasına pek sıcak bakmayabilirsiniz ama bu dünyada aynı zamanda her yaştan insanın büyük ekrana, küçük ekrana veya bilgisayar ekranına baktığı gerçeğini ve onların kendileri ile doğrudan ilişkilendirebileceği karakterleri görmesini de kötü bir şey olarak düşünmemek gereklidir. Bu belirli bir engellilik, cinsel tercih, din ya da ten rengi olabilir.

Efsane Multiplayer oyun Overwatch, 2017 yılının başında bu süreçte onaylanan uzun süreli bir fan teorisi ile bunun en içten bir örneğini sundu.

Teori şu şekilde; Symmetra karakteri otistik. “A Better World” adlı resmi bir Overwatch dijital çizgi romanından yola çıkılarak ortaya atıldı. Bu çizgi romanda Symmetra odaklı bir hikaye anlatılır ve hikaye boyunca her zaman “farklı” olarak görüldüğünü belirtir.

Bu ve “The Spectrum” ifadeleri hayranları doğal sonuca yönlendirdi ancak Blizzard tarafından resmi olarak kabul edilmedi. Bir yıl sonra Overwatch yönetmeni Jeffrey Kaplan bir hayran mailine cevap olarak Symetra’nın otistik olduğunu doğrulayan bir cevap gönderdi.

 

4)Rocket League: Yumurta Adamların Gezegeni

Disney-Pixar’ın “Arabalar” serisi gibi, Rocket League evreni de bilinçli, görünüşte sürücüsüz otomobillerin doğası hakkında acayip bir sır saklıyordu.

Oyunun 2015 yılında yayınlanmasından bu yana, oyun alanını çevreleyen stantlar, birçok oyuncunun daha fazla ayrıntı üretmek istemeyen geliştirici Psyonix’in render sürelerini kısaltmak ve stadyumu dolu göstermek amacıyla yaptığını düşündüğü, yumurta şeklindeki nesneler tarafından dolduruldu.
Ancak, hayran kitlesinin bir kısmı bu konuda aşırı heyecanlandı ve kendi teorisini hazırladı ve Roket League dünyasının aslında yumurta biçimli varlıklara ait olduğunu iddia etti. Ancak geliştirici Psyonix bu fikri resmen kabul etmedi.

Ta ki; geliştiricinin bu görüntüyü (aşağıdaki) web sitelerinde yayınlamasına kadar: Farmstead arenasını çevreleyen ortamın bir görüntüsüyle, bir ahırın üzerine yerleştirilmiş bir dolu yumurta karakterinin açıkça görülebildiği bir reklam panosu.

Fotoğraf, oyunun Sonbahar 2017 güncellemesi için tanıtım materyalinin bir parçası olarak geldi ve Psyonix’in yumurta teorisinin doğru olduğunu açıkça belirtti. Oyuncuların asla görmeyecekleri bir reklam panosu tasarlamaya, sonra da söz konusu panoyu Farmstead haritasından çıkan birkaç görüntüden biri olarak kullanmak oyuncular için yeterli bir cevaptı.

Reklam panosunun metninde “Mitchell ve Tayfası canlı performansla CellarDoor’da” yazıyor. Bu, yumurta adamların aynı zamanda müzik yapmaya yetecek kadar geliştiğini gösteriyor.

 

5)Smash Bros. : Karakterler bir çocuğun oyuncakları

Smash oyunları hiçbir zaman bir hikaye veya lore konusunda ciddiye alınmayacak tarzda bir oyun olarak görünüyordu. Bütün amaç, oyuncuların favori oyun karakterlerinin, ayrı evrenlerinin kuralları ve arazileri hakkında çok fazla düşünmeden, ağız burun kırmalarını sağlamaktı. Peki gerçekten öyle miydi?

Büyük bir hayran kitlesinin olduğu yerde, titiz bir inceleme, kapsamlı bir tartışma ve elbette çok sayıda fan teorisi olur. Smash de onlardan farklı değil.

En popüler teorilerden biri, Smash oyunlarında, oynadığınız karakterlerin hayali bir çocuk tarafından kontrol edilen oyuncaklar olduğu yönünde (The LEGO Movie gibi). Kulağa tuhaf geliyor, ama devasa “Master Hand(Efendi El)”e karşı yapılan dövüş gibi bunu destekleyen kanıtlar var. Peki bu bir insan eli olabilir mi?

Sonunda, Nintendo efsanesi Satoru Iwata, oyunların Time ile yapılan bir röportajda oyuncak teorisini doğruladı ve oyunların “Birbirleriyle mücadele eden Nintendo karakterlerini temsil etmediğini” belirterek, ekibin geliştirme sırasında bu konuyu sıcak bir şekilde tartıştığını belirtti.

Tartışmayı şu şekilde aktardı: “Oyuncular aslında Nintendo karakterlerinin oyuncaklarını kendi aralarında hayali bir savaşa sokuyorlar açıkçası bu, o zamanlar şirket içinde çok ciddi bir tartışmaya sebep oldu; “Nintendo karakterlerinin diğer Nintendo karakterlerini pataklaması iyi bir şey midir? Mario’nun Pikachu’ya vurması kötü değil mi? ” şeklinde düşünceler ortaya atılınca böyle bir kalıba girmesini daha doğru bulduk.”

Biz de bu konuda onlara katılmadan edemiyoruz. Mario’nun Pikachu’yu dövmesi tabii ki iyi bir şey değil. Yalnız Kirby’nin ağzını burnunu kırabilir o konuda sıkıntı yok.

 

6) Silent Hill 2: Marry Hep Arabadaydı

Silent Hill II’de, James Sunderland, ölen karısı Mary’nin ona nasıl bir mektup yolladığını anlamaya çalışıyor. Mektup onu, yıllar önce birlikte yaşadıkları Silent Hill’e götürüyor. Mary tedavi edilemez bir hastalığa yakalanmıştı. Nazik bir kadın olmasına rağmen, durumu onu kötü bir hale getirdi. James, Mary’nin duygusal tacizine katlanamayıp, onu öldürdü.

Birçok kişi Mary’nin cesedine ne olduğunu merak etti. Hayranlar cesedin, James ile birlikte hala arabanın bagajında olduğuna inanıyordu, ki bu kısmen doğru çıktı. Video oyunu sanatçısı Masahiro Ito bu teoriyi Twitter’da doğruladı “Doğru hatırlıyorsam, Mary’nin bedeni James’in arabasının arka koltuğunda, bagajda değil.” Sonlardan birinde çift Toluca Nehri’nin dibinde ölümün sessizliğini paylaşıyor.

 

7) Doom ve Wolfenstein: Her şey bağlı

Bir oyun geliştiricisinin, yaptıkları oyunlarda oluşturdukları diğer oyunlara atıfta bulunan easter egg’ler koyması çok fazla rastlanan bir olay. Hem Wolfenstein hem de Doom, Bethesda tarafından alınmadan önce iD Software tarafından yapılıyordu. Hayranlar, Wolfenstein’ın B.J. Blazkowicz ve Doom’s Space Marine’i(ya da yaygın olarak Doomguy) arasında bazı benzerlikleri fark etti.
Wolfenstein RPG’de de bu bağlantıları onaylandı. RPG, Doom’un Harbinger’ının ilk kez göründüğü oyun. Yenilgisinden sonra, B.J.’ye, gelecekteki soydaşlarına karşı savaşmaya devam edeceğini söyleyerek kaçıyor. Biz de artık Harbinger’in, daha sonra Doom serisinde bir düşman olacak olan ilk Cyberdemon olduğunu öğrenmiş oluyoruz. Space Marine’in B.J.’nin soyundan geldiğini kanıtlayan Doom serisindeki bu yaratık oyunun 2016’daki en güncel versiyonuna kadar oyunlarda yer alarak, Space Marine’in(Doomguy) başına bela olmayı başardı.

Yorumlar