Ana sayfa Diğer Fantazya Yaratılış II.Kısım; Aedra, Daedra ve Lorkhan

Yaratılış II.Kısım; Aedra, Daedra ve Lorkhan

PAYLAŞ

İşte Elder Scrolls evreninin yaratılışının ikinci kısmı arkadaşlar. Yenisini yapacağım demiştim. Üçüncüsünde Yaratılış’ı bitirebilirim ama çok sıkmak istemiyorum. Bu birazcık uzun oldu, iyi okumalar!

Aedra

Öncelikle Aedraların saf kan olmadığını, Anu ile Padomay’ın ikisinin birleşmiş kanından ortaya çıktığını söylemek istiyorum. Kaynaklarda geçmese de, tamamiyle iyilik meleği değiller gibi görünüyor. Aedralar, sıkça oyunlarda gördüğümüz sekiz üyeden oluşmuyor. Yüzlerce Aedra vardı. Aedra, Daedra ve yıldız sayılarına ve bunların güçlerine bakarak bile Anu ile Padomay’ın ne kadar uzun süre ve şiddetle çarpıştığını anlayabiliyoruz. Her neyse, Aedralar, Yaratılış’ın sonucunda dağılmışlar diyebiliriz. Kimi Mundus’u terk ediyor, kimileri Yaratılış için kendilerini feda edip yok oluyor. Bize görünen sekiz tane ise ne gidiyor, ne yok oluyor. Adaleti ve dengeyi sağlamak için Mundus’ta sapasağlam kalıyorlar. Aedralar, yukarıda dediğim gibi iyilik meleği (Tamı tamına) olmasalar bile Daedra Prensleri’nin şiddetle karşısında durmuşlardır.

Aedra

Daedra

Daedra Prensleri olarak da adlandırılan -Zira Daedra Prensleri kendilerine köle bir ırk yaratıyorlar. Bunlarda Daedra olarak adlandırılıyorlar- ırk, saf Padomay’ın kanından oluşmuştur. Tüm Daedralar kötü değildir. Aslında bir açıdan bakarsak, hiçbiri kötü değildir! Sadece kendi amaç, çıkar ve eğlencelerine uygun olanı yaparlar. Alıntı;

“Meridia esasen Daedra değildir. Sonradan Daedra olmuştur. Elder Scrolls evreninde Daedra olunmaz doğulur diye bir kaide olmadığı için Meridia da Daedra kategorisine girmektedir.”
Daedralar, Oblivion düzlemlerinde yaşarlar. Hepsinin kendine ait bir meskeni vardır. Daedraları “Prens” olarak nitelendirmemize rağmen belli bir ırkları yoktur. İstedikleri ırkı ve şekli takınırlar. Kimisi zaman zaman Nirn’i işgal için ordular göndermiş, kimileri de birbiriyle savaşmaktadır. Örneğin Molag Bal’ın baş düşmanı Boethiah’dır.

DaedricPrinces

Yaratılış Başlıyor
Nirn’in Ruhu ve Kayıp Tanrı olarak bilinen Lorkhan, akranlarına yeni bir düzen planı ile gelmiştir. Bu plana göre, yaşamı sınırlı yaratıkların, ölümlülerin olduğu bir düzlem oluşturulmalı ve Aedralar bu düzenin bekçisi olmalıydı. Bu plan tanrıların bazılarına güzel ve çekici gelmemiş, kendileri bununla ilgilenmemiştir. Büyük çoğunluğu ise bu planı kabul etmiş, böylece Yaratılış’a başlanmıştır. Ayrıca zaman, Anu ve Padomay’ın ölmesi (Zamanın dışına çıkması) ile başlamış kabul görülür. Ayrıca aynı anda ölümlü canlıların yaratılışı da başlanmıştır.
Lakin ne var ki, herhangi bir et’Ada bir canlı oluşturmaya, yaratmaya çalışsa gücü tükeniyor ve ölüyordu. Tanrılar her can kaybettiklerinde ihanete uğradıklarını anladılar. Her biri, Yaratılış’a katılıp gücünü boş yere harcadıklarını sanan her bir Tanrı Lorkhan’ı hain ve düzenbaz olarak andı. Toplanıp, onu cezalandırmaya karar verdiler.

Mundus

Lorkhan’ın Cezası
Lorkhan’ın yaptığı suç ortaya çıktığında, Aedralar onu yargılamaya karar verir. Zira, Lorkhan bir Daedra idi. Bu planı Aedraların üzerine yatırarak hükümdarlığı kendisine ve Padomay’ın soyuna bırakmış olacaktı. Her neyse, kalan tüm tanrılar, bugün Direnni ve Adamantine Kulesi olarak bilinen Ur Kalesi’ni inşa ederler. Bu yapı, Nirn’in en eski yapısı da olacaktır. Bu kulede ne yapacaklarını konuşurlar. Mundus ve Nirn dengesizliğe mahkum kalmıştır ve her gün daha beter hale gelmektedir. Tanrıların bir kısmı Ehlnofey’e (Sonraki yazımda bahsedeceğim.) dönüşürler. Auriel’in liderliğinde bir grup ise Lorkhan’ı cezalandırma kararı alır. Auriel’in adamı olan Trinimac öne çıkar ve Lorkhan’ın kalbini bedeninden ayırır. Ayırıp diğer tanrılara seslenir “Bu kalp, dünyanın kalbidir, diğerlerini tatmin etmek için yapılandırıldı.”
Kalp, yok edilemeyeceğini söylüyordu. Lorkhan’ın bedeninin diğer parçaları Nirn’ün kökleri ile birbirine bağlanmıştı. Auriel, kalbi bir okun ucuna takar ve meşhur yayını çekip kalbi gökyüzüne doğru fırlatır. Kalbin yere düştüğü yer Red Mountain bölgeleridir. Düştüğü yerde Red Mountain’i oluşturur. Kalan ceset parçaları gökyüzüne fırlatılır ve iki uydu olan Secunda ile Masser’i oluşturur.

Lorkhan

Yorumlar