Ana sayfa Diğer Fantazya Yaratılış III. Kısım; Magnus ve Ehlnofeyler

Yaratılış III. Kısım; Magnus ve Ehlnofeyler

PAYLAŞ

Tekrar merhaba arkadaşlar. Elder Scrolls Yaratılış’ının son kısmını da buyrun okuyun. Elder Scrolls yazmaya devam edersem, tarihi sıralamadan giderim. Bundan sonra, ırklar ve Nirn coğrafyasını da yazmayı planlıyorum. Her neyse, iyi okumalar.

Magnus’un Ayrılışı

En kudretli tanrı (et’Ada) diyebileceğimiz Magnus, Yaratılış içinde ciddi bir rol almıştır. Görevi evrenin tasarımını yapmaktır. Bu yüzden Mimar ismiyle de anılır. Magnus, işini yapmaya devam ederken Yaratılış sırasında et’Ada’ların güçlerinin tükendiğini o da fark eder. Lorkhan’ın hain olarak anılmasından sonra, Magnus’ta doğal olarak Lorkhan’a sinirlenir. Mundus’u terk etmeye karar verir. Zira Nirn gezegeni, yapısı bozuk bir hal almıştır. Böyle giderse sonunun yakın olacağı düşünülür.

Magnus
Magnus’un sahip olduğu ciddi miktarda büyü gücü vardır. Aynı zamanda ışığın atasıdır. Mundus’u terk ederek sonsuz ışık diyarı olan Aetherius’a gider. Giderken, arkasında bir delik bırakır. Geçtiği yer yani. Aetherius’un ışıkları buradan Mundus’a dolar ve burası Güneş olarak anılır. Ayrıca Magnus deliği açarken gerisinde bir miktar büyü gücü kalır. Bu ileride canlıların kullanacağı büyü kaynağıdır.

Adawulf
Magnus’u takip edip Mundus’u terk eden bir takım et’Ada vardır. Bunlarda Magnus’un peşi sıra Mundus’u terk ederler. Bu et’Ada’ların geçtiği yerlerde yıldızlar oluşur. Bu kişilerin isimleri Magna Ge olarak anılır. Aetherius saf ışık diyarıdır demiştim. Skyrim oyununda son görevde gittiğimiz ve Alduin’i öldürüdğümüz Sovngarde cenneti bu diyarda bulunur.
Bu noktadan sonra Magnus’un Mundus ile işi kalmamıştır. Ve ebediyen geri gelmez. Fakat bazıları Mundus’ta kalmayı seçer. Bunlar Ehlnofey ismini alır. Ehlnofey olanlar artık tanrılıklarını yitirmiştir. Bunların öncüsü olan Y’ffre tüm tanrı gücünü feda edip bitkileri oluşturur. Aşağıda bahsedeceğim.

Ehlnofeyler
Ehlnofeyler, Y’ffre adlı tanrıyı örnek alarak aynı şeyi yaparlar. Madem öleceklerdi, neden güzel bir eser çıkartmasınlardı? Bunlar kendi aralarında iki gruba ayrılıyor; bir grup Nirn’in temelinde, yeryüzünde kalıyor. Bunlar Yaratılış’a doğrudan yardım edenler. Diğerleri, Mundus’un semalarında gezinirler. Bunlara GEzgin Ehlnofey de denir. Yeryüzündeki ve havadaki Ehlnofeyler kavgaya tutuşur. Bunun sonucunda Nirn’in coğrafyası da ortaya çıkar.
Yeryüzünde kalıp canlı hayatını oluşturan Ehlnofeyler birbirleriyle evlenip çocuk sahibi oldular. Her bir nesilde tanrılık vasıfları zayıflamaktaydı. Nitekim tanrılıklarını kaybettiler.

Ehlnofey

Aedra ve Daedraların Rolü
Daedralar Mundus’u terk etmeyip burada kalırlar. Fakat yaratılışa da yardım etmezler. Oblivion adında kontrolün tamamıyla kendilerinde olduğu bir alt oluşum yapıp burada kalırlar. Sekiz Aedra ise Mundus’ta kalıp yaşamın düzenini koruma konusunda kendi aralarında anlaşırlar. Ayrıca fiziken kendilerini Nirn’den yasaklarlar. Kendi içlerinde yaptıkları bir antlaşmadır bu. Lakin Daedralar böyle bir girişimde bulunmadığından çeşitli dönemlerde Azize Alessia dönemine kadar Nirn’e sık sık rahatsızlık vereceklerdir.

Şöyle değişik bir tasvirle kapanışı yapayım dedim

AedraAndDaedra

Yorumlar