Ana sayfa Middle Earth Filmler Yarı-elfler ve İnsan-Elf Birliktelikleri

Yarı-elfler ve İnsan-Elf Birliktelikleri

PAYLAŞ

Bu yazımızda Tolkien evrenindeki İnsan-Elf birliktelikleri ve beraberinde gelen “seçim hakkı” ile “yarı-elf” kavramlarını inceleyeceğiz.

Yarı-elf (Sindarin’de tekili Peredhel, çoğulu Peredhil): İnsan ve Elf birlikteliklerinden doğan çocuklara denmektedir. Yarı-elf kavramı kendi başına bir ırkı temsil etmez; onlar Elfler ve İnsanlar arasındaki evlilikten doğmuş çocuklardır. Elfler ve İnsanlar arasında kayıtlara geçmiş dört birliktelik vardır:

 1. Beren & Lúthien
 2. Tuor & Idril
 3. Eärendil & Elwing
 4. Aragorn & Arwen

İlk Çağ’da yaşanan iki birliktelik: Lúthien ile Beren’in birlikteliği ve Idril ile Tuor’un birliteliği idi. Sonrasında bu iki yarı-elf soyu Eärendil ve Elwing’in evliliğiyle birleşti. Eärendil ve Elwing, kendilerine kaderlerini seçme hakkı verilen ilk kişiler idi. İsterlerse Elf olmayı seçerek ölümsüz olacaklardı veya İnsan olmayı seçip ölümlü bir hayata (Gift of Men) tabi olacaklardı. Onların çocukları, Elrond ile Elros farklı seçimler yaptılar ve soyları Üçüncü Çağ sonunda birleşene kadar ayrıldı.Üçüncü Çağ’ın sonunda Elros’un soyundan gelen Aragorn ile Arwen Undómiel’in evliliği ile bu uzun süreli Elf-İnsan birlikteliği soyu tekrardan bir araya gelmiş oldu.

Ayrıca eski hikayelerde anlatılana göre Imrahil Prensi’nin de Mithrellas ve Imrâzor birlikteliğinden gelen Elf kanı taşıdığı söylenir. Bu birliktelik sadece efsanelerde geçtiği için yukarıdaki listeye dahil edilmesi pek doğru değildir.

Arwen & Aragorn

Beren & Lúthien

Elfler ve İnsanlar arasındaki ilk birliktelik Beren Erchamion ve Lúthien Tinuviel arasındakiydi. Bu birliktelikten bir evlat dünyaya geldi: Dior Eluchíl. Dior, Doriathlı Nimloth ile evlendi ve üç çocukları oldu: ikizler Elured ve Elurin ile Ak Elwing. Bu çocuklar üç ırkın kanını taşıyorlardı: Elf, İnsan ve Maia.

Dior, annesi Lúthien’den kendisine geçen Silmaril’i boynuna geçirdi ve bu olay Fëanor Oğulları’nın ettikleri yeminlerin tekrardan uyanmasına sebep oldu. Yeminlerine sadık kalma fikirlerinden dolayı Fëanor Oğulları Doriath’a saldırdı. Bu ikinci Akraba Kıyımı’nda Dior, Celegorm’u öldürdü. Sonrasında kendisi ve karısı Nimloth da öldü. Efendileri Celegorm’un ölümüne karşı intikamla dolup taşan Celegorm’un adamları, Dior’un ikizleri olan Elured ve Elurin’i Doriath’ın dışındaki ormanlarda bir başlarına ölüme terk ettiler. Maedhros onları aradıysa da hiçbir iz bulamadı; Elured ve Elurin’e ne olduğu hiçbir öyküde anlatılmadı. Elwing ise göğsünde Silmaril ile kendisini denize attı ve Vala Ulmo’nun onu denizden çıkarması sayesinde bu katliamdan kurtulmayı başardı.

Beren & Lúthien

Tuor & Idril

Elfler ve İnsanlar arasındaki bir sonraki birliktelik ise Huor oğlu Tuor’un, Turgon’un kızı Idril Celebrindal ile evlenmesiydi. Vala Ulmo’nun öğütleri sayesinde Gondolin’e giden Tuor burada Kral Turgon’ın kızı Idril ile tanıştı ve kısa süre sonra aralarında büyük bir aşk filizlendi. Bu birliktelikten Eärendil meydana geldi. Gondolin’in Düşüşü sırasında büyük bir yiğitlik göstererek ailesini kurtaran Tuor, sonrasında Idril ve Eärendil ile birlikte Sirion limanlarına yerleşti. Bir süre sonra deniz özlemi ağır basan Tuor, Deniz Kanadı anlamına gelen Eärrámë isimli bir gemi inşa etti ve Idril ile birlikte Batı’ya doğru yelken açtı. Valinor’a varan Tuor, daha önce İnsanlar arasında görülmemiş bir şekilde Elf olarak sayıldı ve Valinor’a kabul görüldü. J.R.R. Tolkien’in yazdığı mektuba göre bu kabul görülmenin sebebi bizzat Eru’nun isteği idi. Sonrasında Tuor, Valinor’da Idril ile birlikte ölümsüz bir hayat yaşadı.

Tuor ile Idril’in evliliği

Eärendil & Elwing

İkinci Akraba Kıyımı’ndan kurtulmayı başaran Elwing ile Gondolin’in Düşüşü’nden kurtulabilmeyi başarabilen Eärendil, Sirion limanlarında evlendiler. Eärendil ve Elwing’in ikiz çocukları oldu: isimleri Elrond Peredhel ve Elros Tar-Minyatur idi.

Tuor, Idril ve çocukları Eärendil’in Gondolin’in Düşüşü’nden kurtulmaları

Sirion limanlarına düzenlenen saldırıdan sonra umutsuzluğa kapılan Eärendil ve Elwing, Silmaril ile birlikte Valinor’a yelken açtılar. Eärendil, Elf ve İnsan soyu adına Valar’dan af dileyip yardımlarını talep etti. İşte bu olaydan sonra, yarı-elfler’in içinde Eärendil ve Elwing’e özel bir seçim hakkı tanındı: bu yarı-elf soyu isterse Elf olmayı tercih ederek ölümsüz bir hayat yaşayacaktı isterse İnsan olmayı seçip ölümlü olacaktı. Ve sonrasında bu seçim hakkı onların çocuklarına da geçti. Bu soydan başka herhangi bir soyda böylesine bir seçim olayına rastlanmamıştır.

Eärendil, İnsan soyunu tercih etmeyi düşünüyordu ancak Elf olmayı seçen karısı Elwing’in hatrına Elf olmayı seçti. Eärendil gemisi Vingilótë ile birlikte göklere yelken açtı. Beren ve Lúthien’in kurtardığı Silmaril’i ile birlikte gökyüzünde parıldadı ve Orta-Dünya halkı bu ışığı, umudun sembolü olarak gördü; ona Gil-Estel, Yüce Umudun Yıldızı, dediler. Elwing ise Sundering Denizi’nin sınırlarında kuzeye doğru inşa edilmiş beyaz bir kulede yaşamını sürdürdü ve sıklıkla Eärendil ile orada buluşmaya devam ettiler.

Elwing

Eärendil ve Elwing’in çocuklarından Elros, İnsanlar’a ait kaderi yaşamayı tercih etti ve ilk Númenor Kral’ı oldu. Böylece Elros, “Yarı-Elf” lakabından vazgeçmiş oldu ancak kardeşi Elrond, Elfler’in kaderini yaşamayı tercih etti ve Elrond Peredhel olarak anılmaya devam etti. Sonrasında Elrond, Galadriel’in kızı olan Celebrian ile evlendi ve üç çocukları oldu: ikizler Elladan ve Elrohir ile Arwen Undómiel.

Elrond’un evlatlarına da soylarına dair seçim hakkı sunuldu. Babası Elf olmayı seçmesine rağmen Arwen, kaderinin İnsanlar ile bir olmasını seçti. Elladan ve Elrohir’in kaderlerine dair seçimleri kesin olarak bilinmemekle birlikte; Yüzük Savaşı sonrası Elrond’un Ölümsüz Diyarlar’a gitmesinden sonra, kardeşleri Arwen gibi Elladan ile Elrohir de en azından bir süre için Orta-Dünya’da kalmayı tercih etmişlerdir.

Elladan & Elrohir

Elros’un soyundan gelenlere bu seçim hakkı sunulmadı ancak bu soya diğer İnsan ırklarına nazaran çok daha uzun bir ömür bahşedildi. Yıllar sonra Númenor halkı ataları Elros’un bu seçiminden pişmanlık duydular ve ölümsüzlüğü aramak üzerine çıktıkları yol onların çöküşüne sebep oldu.

Aragorn & Arwen

Arwen’in, Elros’un soyundan gelen Aragorn ile evlenmesi ile Dördüncü Çağ’da, iki Yarı-elf soyu birleşti. Arwen ve Aragorn’un Eldarion isimli bir erkek evlatları ve sayısı kesin olarak bilinmeyen kız evlatları oldu. Aragorn ile Arwen’in çocukları yarı-elf olarak sayılmadılar ancak onlara Númenorlular gibi uzun bir ömür bahşedildi: Eldarion 100 yıldan fazla hükmetti.

Önemli yarı-elf soyu üyeleri

– Dior: İnsan Beren ve Elf Lúthien’in erkek çocukları (1/4)

– Eärendil: İnsan Tuor ve Elf Idril’in erkek çocukları. (1/2)

– Elwing: Dior ve Nimloth’un kız çocukları. (5/8)

– Elured ve Elurin: Dior ve Nimloth’un erkek ikizleri. (5/8)

– Elrond ve Elros: Eärendil ve Elwing’in erkek ikizleri. (9/16)

– Arwen: Elrond ve Celebrian’ın kız çocukları (25/32)

– Elladan ve Elrohir: Elrond ve Celebrian’ın erkek ikizleri (25/32)

Kaynaklar

 1. Silmarillion
 2. Yüzüklerin Efendisi: Kral’ın Dönüşü
 3. Bitmemiş Öyküler
 4. Akallabêth
 5. The Peoples of Middle-earth
 6. The Lost Road and Other Writings
 7. Tolkien Gateway

Facebook grubumuz için tıklayınız.

Yorumlar