Ana sayfa Edebiyat Yasaklı Kitap: KIYAMET’E BİR MİLYAR YIL

Yasaklı Kitap: KIYAMET’E BİR MİLYAR YIL

PAYLAŞ

”… faaliyetlerinin izlerini gözlemlemiş olmamız gerekirdi, ama bunları gözleyemiyoruz. Neden? Çünkü yüksek bir uygarlık yok. Çünkü nedense hiçbir uygarlık, yüksek uygarlığa dönüşmüyor.”

Strugatsky Kardeşler’in  “Fantastik olayları fantastik olmayan varsayımlarla nasıl açıklarsın?”  temalı kitabı Kıyamet’e Bir Milyar Yıl okuyucuya ‘Sorun sen de değil, kainatta derken.”  bizlere bir bilim kurgu dersi veriyor.

Bilim’in kurgusunu çok net bir şekilde işleyen bu kitabı okurken yazarlarla aynı sorulara ortak olabilir ancak ara ara onlara kızabilirsiniz. Kızabilirsiniz çünkü tüm o karmaşa sürüp giderken yılabilir hatta çalan her telefonda şimdi ne oldu diye düşünebilirsiniz. Çat kapı gelen güzeller güzeli bir kadına en az kitabın ana karakteri olan Malyanov kadar anlam veremeyebilirsiniz. Ancak bunlar sizleri korkutmasın. Çünkü elinizdeki bu cesur kitap Sovyetlerin en büyük bilim kurgu yazarları tarafından yazıldı.

Malyanov astrofizikçi başarılı bir bilim insanıdır. Kendisini nobel ödülü kazandıracağına inandığı yeni projesine adamış, eşini ve ailesini çok uzaklara projesine odaklanmak için göndermiştir. Ancak hiç susmayan telefonlar, eve gelen parası ödenmemiş içkiler, büyüleyici güzelliğiyle misafir Lidka, bir komşunun şüpheli ölümü derken Malyanov kendisini ummadığı bir karmaşanın içinde bulur. Tüm bu karmaşa sürerken bir de katil zanlısı ilan edilir! Tüm kitabı anlattın, bize ne bıraktın diyerek sitem etmenize gerek yok. Kitabın bu polisiye yönü onu güzel kılan tarafı asla değil. Kitabı güzel kılan şey ”…kainatın, insanlığın yüksek uygarlığa evrilmesi tehdidine karşı gösterdiği ilk tepki.”

 

Dönemin Rusya’sında büyük sansürlere uğrayan, birçok ülkede yasaklanan bu kitap, bilim insanlarının karşılaştığı kaçınılmaz sonu anlamlandırmaya çalışıyor. ”Aynı korkunç hikayeyi iki saat içinde ikinci defa anlattığınızda, onun gülünç taraflarını da görmeye başlarsınız.” diyor, sizi kitabı okumaya davet ediyorum. Alttan alta siyasal göndermelere maruz kalacağınız konusunda da uyarıyorum.

 

KİTAPTAN ALINTILAR

 

“Belki de Newton’un kutsal kitaptaki kıyameti açıklamaya çalışması, Arşimet’in de sarhoş bir asker tarafından biçilmesi tesadüf değildi”

”İnsani olmayan bir menfaat neden insani terimlerle ele alınsın ki?”

”En kötü durumda bile karşılaştığımız bir düşmandır; ama azameti güce yenilmek, zaferi hak eden karşıtının önünde asaletle geri adım atmak ve belki makul itaatkarlığının için bir ödül almak pek tatlıdır.”

 

Yorumlar