Ana sayfa Game Of Thrones Dizi Yaşlı Kral: Edrick Stark

Yaşlı Kral: Edrick Stark

PAYLAŞ

“Fetih’ten bin yıl önce bir söz verildi. Kurt İni’nde, eski ve yeni tanrıların huzurunda yeminler edildi. Dört bir yanımız sarılmışken, hiç dostumuz yokken, evlerimizden çıkarılmışken ve hayatlarımız tehlikedeyken kurtlar bizi evlerine aldılar, beslediler ve düşmanlarımızdan korudular. Bu şehir, onların bize verdiği arazinin üstüne inşa edildi. Bunun karşılığında, ebediyen onların adamları olacağımıza dair ant içtik. Stark adamları!

Edrick Stark daha çok bilinen adıyla Edrick Karsakal Kuzey Kralları’ndan birisidir. Neredeyse bir asırdan fazla hüküm sürmüş, Stark Hanesinin en uzun yaşayan kralıdır.

Çocuk sayılabilecek yaşta başa geçtiğinde onun tecrübesiz olduğunu düşünüp bundan faydalanmak isteyen Boltonlar hemen isyan bayrağını çektiler fakat bunun bedelini çok ağır ödediler. Döneminin ilerleyen zamanlarında ise Demir Adalılar kuzeye bir saldırı düzenlediler, bu saldırıya Edrick tarafından cevap verilmesi çok uzun sürmedi.

Demir Adalıları çok ağır bir bozguna uğratan Edrick hemen ardından suru aşmış Yabanıllarla başbaşa kaldı. Edrick, Yabanıl meselesini büyük bir tehlike haline gelmeden ustalıkla çözdü. Yabanıl kuvvetlerini geri püskürten Edrick Stark, suru güçlendirdi ve sura kendi kuvvetlerinden güçlü bir garnizon bıraktı.

Kışyarı’nı inşa eden Mimar Brandon da olsa Kışyarı’na bugün ki sağlamlığını kazandıran kişi Edrick Stark’tır. Kışyarı surlarını güçlendirmiştir.


Edrick Stark bu üst üste gelen başarılarından sonra diyarda ismini duyurmuş ve güçlü, bilge, cesur bir kral olarak anılmıştır. Aynı zamanda kuzeyi yaklaşık olarak Yüzyıl kadar yöneteceği için lakaplarına “Yaşlı Kral’ı da katmıştır.” Bütün bu dönem boyunca Edrick Stark korkulan bir isim olduğundan Kuzey uzun bir süre barış ve huzur içinde kalmıştır.


Stepstones korsanlarının Kurt İni’ni alması üzerine savaş hazırlıkları başlatmış fakat tamamlayamadan hayata gözlerini yummuştur. Mezarı Kışyarı’nın altındaki Mahzen Mezarlığı’ndadır.

Yorumlar