Ana sayfa Middle Earth Filmler Yemin Bozanlar ve Ölülerin Yolu'na Dair

Yemin Bozanlar ve Ölülerin Yolu'na Dair

PAYLAŞ

Yemin bozanlar, diğer bir deyişle Dunharrow’un Ölü Adamları, Beyaz Dağlı insanların hayaletleriydiler.

Aslında onlar dağlarda yaşayan insanlardı. Halkları, Dunlendingler ile bağlantılı olan Númenórlardan doğdu ve ikinci çağ boyunca gelişmeye devam etti. Gondor kurulmadan önceki Karanlık Yıllar‘da Sauron’a hizmet ettiler.

Yemin Bozanlar

Yemin Bozanlar, Gondor kurulduktan sonra, 2.Çağ’ın sonlarında kralları Isildur’a ve Dúnedain halkına onların müttefiki olduklarına dair yemin etti. Fakat yeminlerini tutma zamanı geldiğinde ve eski efendilerine karşı Son İttifak’ın oluşturulması gerektiğinde, kaçtılar ve dağlarında saklandılar.

Isildur onları lanetledi ve yeminlerini yerine getirene kadar huzura erememelerini diledi. Isildur’un Varisi’nin gelmesini ve onlara yeminlerini tutmaları için son bir şans vermesini tabiri caizse bir “hayalet” olarak beklediler. Dwimorberg’in altındaki mağaralara musallat olarak orada cezalarını çekmeye devam ettiler. Dağın gölgesinde kalan Harrowdale vadisinde gözüktüktükleri zamanlarda ‘o vadiye Ölülerin Yolu da denirdi’ ya bela ya da ölüm getirirlerdi.

Yüzük Savaşı sırasında, Isildur’un varisi Aragorn, Yemin Bozanlar’ı yeminlerini tutmaları için çağırmış ve birlikte Pelargir limanındaki Sauron birliklerini yok etmişlerdir. Sonrasında Aragorn onlara özgürlüğünü vererek Orta Dünya’dan ayrılmalarını sağlamıştır.

Ölülerin Yolu

Gri Birlik

Ölülerin Yolu, Beyaz Dağlar’ın içinden geçen hayaletli bir yoldur. Yüzük Savaşı sırasında Aragorn, Rohan’dan Gondor’a giderken bu yolu kullanmıştır.

Yol, antik taşlardan oluşan bir hat üzerinde devam eder ve kişiyi Dimholt’a yönlendirir. Geniş yol, büyük, boş bir araziye varana kadar devam eder. Bu mağaranın içinde, zengince kuşanmış, başında altından bir taç bulunan bir iskelet bulunur. Yanında duran taş kapıdan bir kez içeri girmeyi deneyen, kemikten elleri hala taş çatlakların arasında, kırık kılıcı ise yanında uzanan bir iskelet. Yol, bu noktadan sonra nihayet sessizliği bozan bir su birikintisi ve geniş, yüksek kemerli olan güney çıkışına giden yola kadar devam eder. Sonrasında ise yol, dik uçurumların arasından Morthrond Vadisi’ne kadar devam eder.

8 Mart 3019 yılında, Orthanc’ı kullanarak Gondor’a gelen büyük bir tehdit olduğunu öğrenmesi ve Elrond’tan da bu yol hakkında bir hatırlatma alması üzerine Legolas, Gimli ve Gri Birlik ile birlikte Aragorn bu yoldan geçmiştir. Yol boyunca bilmedikleri bir dilde fısıltılar duymuşlardır.

Mağaraların kapısının önüne geldiklerinde, yoldaşlarının korkularını yenmesi ve içeri girmeleri Aragorn’un gücü ve dirayeti sayesinde olmuştur. Erech Taşı’nın üzerine geldiklerinde Aragorn, sancağını açmış ve Isildur’un Varisi olduğunu belirterek “Yemininizi tutmanızı emrediyorum sizlere!” şeklinde ölülerden yardım istemiştir. Ölüler, bu emre boyun eğerek yeminlerini tutmuş, huzura kavuşmuşlardır.

Yemin Bozanlar İçin Diğer İsimler

Yeminlerini bozmalarından evvel, bu adamlar basitçe Dağlı İnsanlar olarak bilinirlerdi fakat sonralarında, onlara birçok isim takıldı. Bunlar: Dunharrow’un Ölüleri, Uyumayan Ölü ya da sadece Ölü, Gri Ordu, Gölge Ordu, Gölge-Adam, Adamların Gölgeleri ya da sadece Gölge idi.

Kaynaklar

  1. Tolkien’in Kitapları
  2. Tolkien Gateway
Yorumlar