Ana sayfa Animeler Yeni Başlayacak Olanlara 10 Anime Önerisi

Yeni Başlayacak Olanlara 10 Anime Önerisi

PAYLAŞ

Anime kültürü yavaş yavaş Türkiye’de popülerleşirken böyle bir yazı yazmazsak olmaz. Vardır aranızda elbet ”Neymiş şu anime dedikleri bir bakalım?” diyen ama çok saçma şeyler olduğunu duyup soğumamak için izlememiş de olabilirsiniz. Bence doğru karar. Animeye başlayacak olanlar hiç değilse başlarda izleyenlerden öneri alırsa daha sağlıklı olur. Bir süre sonra anlamaya başlıyorsunuz zaten hangisi güzel hangisi kötü veya anime ortamlarına girdiğinizde anlıyorsunuz. Gelin birlikte önerilerimize bakalım.

1-Death Note

death-note-symbolism

Hemen hemen herkesten duyabilirsiniz ”Yeni başlayacaksan Death Note izle.” cümlesini. En ideali olabilir bana göre. 37 bölüm, sizi sıkmaz, sürükleyicidir ve güzel bir kurgusu vardır. Bunlar bir animeyi güzel yapmaya yeter de artar bence. Polisiye tarz dizi/filmleri seviyor ve animeye de başlamayı düşünüyorsanız Death Note tam size göredir. Merak edenler daha ayrıntılı inceleme sitemizde de mevcuttur.

2-Shingeki no Kyojin

attack-on-titan

Zombi istilası gibi şeyler ilginizi çekiyorsa bunu da beğeneceğinizi düşünüyorum. Gerçi bunda düşman zombiler değil ama konu yine aynı, insanlık zor durumda, yaşamak için belirli alanlara çekilmiş vs. Distopya olduğu için biraz ağır gelebilir ama kesinlikle güzel ve yeni başlayanlara uygun animelerdendir.

3-Sword Art Online-SAO

3e59ca31-79a2-4cf7-848d-0b8159de32fc

Konu olarak güzel düşünülmüş bir animedir. Tek sıkıntısı biraz fazla hızlı gidip konuyu değiştirmesi bence ama eğer anime izlemeye yeni yeni başlıyor veya başlayacaksanız gözüne batacak bir şey olduğunu sanmıyorum. Animeden biraz bahsedecek olursak SAO isimli MMORPG oyun size sanal gerçeklik imkanını sunan bir oyundur. Oyuna giren 10.000 kişi bir süre sonra bir şey fark eder. Çıkış butonu yoktur. Sitemizde ayrıntılı tanıtım mevcuttur.

4-Steins;Gate

steinsgate-full-1097371

Bilim-kurgu ve zaman yolculuğu sevenlerin buna kesinlikle aşık olacağını düşünüyorum. Hikayemiz kendine çılgın bilim adamı diyen Okabe Rintarou’yu ve arkadaşlarını konur alır. Ekibimiz özelleştirilmiş bir mikrodalga cihazı ile geçmişe mesaj gönderebildiklerini fark ederler. Aynı zamanda SERN isimli bir kuruluş da kendi zamanda yolculuk deneylerini yapmaktadır. Animenin başlarında biraz kafanız karışabilir ve hiçbir şey anlamayabilirsiniz, normaldir. Daha ayrıntılı bir tanıtım yine sitemizde mevcuttur.

5-Kiseijuu : Sei no Kakuritsu

imyfbid

Yine bilim-kurgu olan animemiz nereden geldiği tam olarak bilinmeyen parazitlerin dünyaya gelişini ve yaşayacak beden olarak insanları seçmesini konu alır. Baş karakterimiz olan Izumi Shinichi uyuduğu sırada bir parazit kulağından girmeye çalışır ama Shinichi kulaklık taktığı için parazit başarısız olur ve sağ koluna yerleşir. Böylece 2’si de benliklerini korur. Artık hem parazit hem insan olan Shinichi kendini, insanları yiyerek beslenen bu canlı türüne karşı savaşmak veya 2 türün de hayatını sürdürmesi için orta yolu bulmak zorunda hisseder.

6-Fullmetal Alchemist: Brotherhood

full-metal-alchemist-brotherhood-elric-brothers-fullmetal_133460

”İnsan bir şeyleri feda etmeden hiçbir şey elde edemez, bir şeyi elde etmek istiyorsan ona eş değerde bir şey sunmalısın.” Evet simya sever direkt tanıdı bence bu sözü. Animemiz Edward ve Alphonse isimli 2 simyacı kardeşi konu olur. Ölen annelerini diriltmek için simyaya başvururlar ama bunun sonucunda ağabey bir bacağını ve bir kolunu, kardeşi ise bedenini kaybeder. Daha ayrıntılı tanıtım sitemizde mevcuttur. Ancak şunu da belirteyim bu anime diğerlerine göre biraz daha ağır olabilir.

7-One Outs

one-outs

Başta size spor animesi gibi gözükse de kumar animesi demek daha doğru olabilir. Baş karakterimiz Toua Tokuchi tam bir kumarbazdır ve One Outs isimli beysbola benzeyen bir oyunu da oynamaktadır. Bir gün ülkenin ünlü vurucularından biri olan Hiromichi Kojima, Tokuchi’ye meydan okur. Karşılaşmanın sonunda Tokuchi, Kojima’nın oynadığı kulübün bir oyuncusu olur ama anlaşmada ilginç bir madde vardır. Anlaşmaya göre Tokuchi her yaptığı sayı için 5 milyon yen alacak ama kaybettiği her puan için 50 milyon yen borçlanacaktır. Bakalım kumar bazımız bu kumardan zaferle ayrılabilecek mi?

8-Angel Beats!

13807_angel_beats

Anime baş karakterimiz olan Otonashi Yuzuru’nun ölümü ile başlar. Hikayemiz zaten yaşadıkları sırada pek de makul bir hayat sürmeyen insanların öbür tarafta tanrıya olan isyanlarını konu alır. Yurippe adlı bir kız tarafından yönetilen isyancıların hepsi Tanrı’ya isyanlarında meleklere karşı savaşır. Ancak yanlış anladıkları bir şey vardır. Bakalım Otanashi onların bunu çözmesine yardımcı olacak mı?

9-Tengen Toppa Gurren-Lagann

ertjkl

Gelecekte insanlar yer altına kurdukları köylerde yaşamaktadırlar. Yeryüzünden zorla izole edilmişlerdir. Yeryüzünde Spiral Kral olarak bilinen bir kişinin liderliğinde insan olmayan bir tür hüküm sürmektedir ve insanların yeryüzüne çıkması yasaktır. Yüzeye çıkmayı kafaya takmış Simon ve Kamina ise insanlığın bu kötü kaderini değiştirecektir ve yüzeye de çıkarlar. Orada bu kadere boyun eğmemiş, savaşan başka insanların da olduğunu keşfederler.

10-Ajin

ajin-wallpaper-qw

Son önerim de ”Ağabey her şey tamam da şu 2 boyut olayına alışamadım.” diyenler için gelsin. CGI kullanılarak 3 boyutlu yapılmış, diğer önerilerime kıyasla yeni bir animedir. Ajinler ölemeyen insanlardır. İlk kez 17 yıl önce Afrika’da bir savaşta ortaya çıkmışlardır. Zamanla daha fazlası insanlığın içine karışmış bir şekilde bulunmuştur. Nadir olduklar için, hükumet bir tanesini yakalamayı başarana cömert bir ödül sunmaya hazırdır. İnsanlığın onlara nasıl bir muamele yapacağını tahmin edersiniz… Baş karakterimiz Nagai Kei ise hayatını rutin yaşamak isteyen sıradan bir gençtir ama istemsizce olaylara karışır. Bu animenin diğerlerinden farklı olarak da çok farklı kişiliğe sahip bir baş karakteri vardır, izleyince anlayacaksınız.

Yorumlar