Ana sayfa Haberler Yeni Büyücülük Okulları J.K. Rowling Tarafından Açıklandı!

Yeni Büyücülük Okulları J.K. Rowling Tarafından Açıklandı!

PAYLAŞ

Wizarding_Schools_Map_LR

Evet… sevgili potterheadler. Geçtiğimiz gün Harry Potter’ın sihirli evreni birazcık daha büyüdü. Universal Studios’da yapılan Harry Potter kutlamasında, Evanna Lynch, yani biricik Luna’mız dünya genelinde 4 yeni büyücülük okulunu potterheadlere tanıttı. Tanıtımda J.K. Rowling’in çizdiği okulların taslakları yer aldı. Orlando’daki bu büyük tanıtımdan sonra ise Pottermore sitesi bu dört okul olan Castelobruxo, Uagadou,Mahoutokoro ve Fantastik Canavarlar filminde göreceğimiz Ilvermorny’i içeren bilgilerle güncellendi ve sitenin Twitter hesabından her bir okulun çizimi paylaşıldı. İsterseniz lafı fazla uzatmadan okulların tanıtımına geçelim:

 

Castelobruxo

Castelobruxo

(Cass – tell – o – broo – shoo şeklinde okunuyor.)

Güney Amerika’nın her bölümünden öğrenci alan bu okul Brezilya’da, yağmur ormanlarının derinliklerinde saklı olarak bulunuyor. Görkemli kale, ona bakacak olan Muggle gözlerine ise harabeden öte bir görüntü sergilemiyor(Bu numara aynı zamanda Hogwarts tarafından kullanılsa da fikri kimin kimden aldığı konusunda görüş ayrılıkları mevcut). Castelobruxo’nun altın kayadan oluşan görkemli kare şeklindeki yapısı ise sıklıkla bir tapınağa benzetiliyor. Okul ve aynı zamanda bölge, afacan ve bir o kadar da kurnaz, küçük tüylü ruhsal yaratıklar olan Caipora tarafından korunuyor. Caipora, gecenin karanlığında ortaya çıkarak öğrencileri ve ormanda yaşayan diğer canlıları gözetiyor. Okulun eski müdiresi olan Benedita Dourado’nun, Hogwarts’a yaptığı gezi sırasında okul müdürü Armando Dippet’in hortlak Peeves’ten şikayetçi olmasıyla yürekten bir kahkaha attığı görülmüştür. Müdirenin “Asıl belanın ne olduğunu göstermek amacıyla” Yasak Orman için göndermek istediği birkaç Caipora teklifi ise haliyle reddedilmişti.
Castelbruxo’daki öğrenciler parlak yeşil cübbeler giyerdi ve bitki bilimi ve büyüzooloji alanında uzmanlaşmışlardı; okul aynı zamanda Güney Amerika’nın bitki ve hayvan örtüsünü inceleme isteyen Avrupa’lı öğrenciler için popüler öğrenci değişim programları da sunuyordu.

Mahoutokoro

Mahoutokoro

(Mah – hoot – o – koh – ro şeklinde okunuyor.)

Bu kadim Japon okulu diğer on bir okul arasından en küçük öğrenci sayısına sahip olanıydı ve öğrencilerini yedi yaşından itibaren almaya başlardı. Gün içinde öğrenciler evlerine her gün devasa fırtınakuşlarının sırtlarında gidip gelirdi. Mahoutokoro’nun şatafatlı ve nazik yapısı yeşim taşından yapılmaydı ve volkanik Minami Iwo Jima adasının tepesinde bulunuyordu. Öğrencilere ilk geldiklerinde onların boyutlarıyla beraber büyüyen cübbeler verilirdi ve giyinenin aldığı eğitimin yükselmesiyle beraber renk değiştirir, soluk pembe rengiyle başlayan cübbenin rengi en sonunda(eğer büyün sihir derslerinde başarıya ulaşılırsa) altına dönerdi. Eğer cübbe beyaz renge dönerse bu, öğrencinin Japon sihir kurallarını ihlal ettiğini ve yasak yöntemler kullandığını(ki biz buna Avrupa’da kara büyü diyorduk) ya da Uluslararası Gizlilik Statüsü’nü ihlal ettiğini gösterirdi. “Beyaza dönme” oldukça aşağılayıcı bir durumdu, okuldan aniden atılma ve Japon Sihir Bakanlığında bir mahkemeyle sonuçlanırdı. Mahoutokoro’nun ünü akademik başarılarının yanı sıra, aynı zamanda Quidditch’deki eşsiz başarılarına da dayanırdı. Japon Quidditch takımının her bir üyesi Mahoutokoro’da aldıkları zorlu eğitimin bir örneği idi, eğitimde fırtınalı deniz havasında antrenman yaptıklarında dikkat etmeleri gereken sadece Bludgerlar değil, aynı zamanda komşu adadaki Muggle havaalanından kalkan havaaraçlarıydı.

Uagadou

Uagadou

(Wag-a-doo şeklinde okunuyor.)

Afrika her ne kadar küçük sayıda büyücülük okullarına sahip olsa da bunlardan yalnızca biri zamana karşı durmuş ve uluslararasında kıskandırıcı bir üne kavuşmuştu, bu okul sizin de tahmin edebileceğiniz üzere Uagadou’ydu. Sihir okulları arasında en büyüğü olan bu okul, devasa kıtanın her bir köşesinden öğrenci kabul ederdi. Okulun konumuna ilişkin verilen tek bilgi ise “Ay Dağı”ydı; burayı ziyaret edenler dağın kenarına oyulmuş ve sisle kaplı, bazen de havada duruyor gibi gözüken baş döndürücü bir yapıdan bahsederlerdi. Uagadou mezunları ise özellikle Astronomi, Kimya ve Biçim Değiştirme konularında uzmanlardı.

Afrikalı cadılar, her ne kadar Avrupa icadı olan asaları son yüzyılda kullansalar da, çoğu büyüyü parmak veya el işaretleri ile yaparlardı. Bu, Uagadou’lu öğrencilere Uluslararası Gizlilik Statüsü’nü ihlal etmeleriyle suçlandıklarında oldukça iyi bir müdafaa hakkı verirdi. Mesela bir öğrenci “Ben yalnızca elimi sallıyordum çenesinin düşmesini asla istemezdim.” diyebilirdi.

Öğrenciler, Uagadou’ya kabul edilip edilmediklerini müdür veya müdire tarafından gönderilen Rüya Habercileri yoluyla öğrenirlerdi. Rüya Habercileri, uyurken çocukların yanına gelip uyandıklarında bulmaları için ellerine bir simge bırakırlardı ki bu genellikle yazılı bir taş parçası olurdu. Bu eşsiz öğrenci seçme yöntemi ise  Uagadou’ya özgüydü.

 

Ilvermony

Ilvermony

Fantastik Canavarlar filminde göreceğimiz okul Ilvermony için şu anda yapılan tek tanıtım çizim ve ismi olsa da, J.K. Rowling’in gelecek günlerde detaylı bir anlatım yapacağını düşünüyoruz.

 

Gelişmeler için bizi, fantazya.net’i takipte kalın!

Yorumlar