Ana sayfa Dizi / Film Yeni Dünyanın Eski Tanrıları: American Gods

Yeni Dünyanın Eski Tanrıları: American Gods

PAYLAŞ

Avrupa ve Afrika halklarının mitolojik evrenlerini bilmeyeniniz yoktur. Yunanların görkemli tanrıları, Kuzey’in savaşçı tanrıları ve Afrika’da neredeyse her kabileye özgü ayrı ayrı tanrılar… İbrahimi dinlerin çıkışından çok çok önce eski dünyada kendine yer edinmiş büyük inanç sistemlerinin önemli parçaları haline gelen eski ve büyük tanrılar, şu an ne yapıyorlar? Yaşlanıp bir kenara mı çekildiler? Yerlerine yeni ve genç günümüz tanrıları mı geçti? Yoksa bu ortadan kayboluş bir şeylerin habercisi mi?

Bir Neil Gaiman Romanı

Mitoloji severler için güzel bir dizi önerim var: American Gods. Neil Gaiman’ın aynı isimli romanında uyarlanan American Gods dizisi, mitolojik kökenli olduğu için bol bol fantastik ögeler içeriyor. İskandinav, Mısır ve Afrika mitolojilerinden birçok tanıdık yüzler görebileceğimiz dizimiz, eski tanrıların Amerika’ya gelişi ile başlıyor. Hemen hemen her bölümün başında bir tanrının Amerika kıtasına nasıl ayak bastığı ile ilgili kısa bir kesitle başlıyor. Amerika kıtasında toplanan bu eski dünyanın yaşlı tanrıları, günümüzün yeni ve genç tanrılarıyla bir savaşa hazırlanıyor.

Shadow ve Laura Moon

Hikayemizin ana karakteri Shadow Moon isimli bir mahkum. Karakterimizin hapisten çıkmasına birkaç gün kala eşi Laura Moon’un öldüğü haberi ile hayatı değişir. Uçakta tanıştığı Mr. Wednesday ise onu yanına bir nevi koruma ve şoför olarak alır. Mr. Wednesday’in ve arkadaşlarının yaşantılarında tuhaflıklar sezmeye başlayan Shadow Moon, normal bir adama çalışmadığını anlar. Tanrıların dünyasına böyle dahil olan Shadow, kim olduğunu ve neyin içinde olduğunu çözmeye çalışır. Bir yandan eski ve yeni tanrılar arasında başlamak üzere olan bir savaş, diğer yandan kendi hatalarını affetirmek için eşini kovalayan ölü bir kadın ve bu olayların merkezindeki karakterimiz Shadow Moon

Heyecan ve gizem dolu bölümleriyle fantezi ve mitoloji severleri bir araya getiren dizi 2 sezon, toplamda 16 bölüm yayınlandı. Geçtiğimiz mart ayında üçüncü sezon onayını da alan dizi, Marilyn Manson gibi sürpriz isimlerini de kadrosuna katarak yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Yorumlar