Ana sayfa Star Wars Yeni Star Wars Tarihi

Yeni Star Wars Tarihi

PAYLAŞ

Geçen yazımızda Canon evren-Legends evreni farklarını ve neler olduklarını anlattıktan sonra, şimdi de gelelim Canon evrende ne durumdayız, nereye gidiyoruz, yeni Star Wars tarihi ne halde bir göz atalım.

_Entering Hyperspace

Klon Savaşları’ndan Binlerce Yıl Önce

Filmlerden binlerce önce sene, hiperuzayda yolculuğun sırrı keşfedilip galaksi keşiflere açılıyor. Yine bilinmeyen bir zamanda ise Güç’e hassas varlıklar toplanarak Jedi Birliği’ni kuruyorlar. Aralarından asi bir Jedi çıkıyor ve karanlık tarafı kullanmak gerektiğini savunuyor. Onun gibi düşünenlerle beraber Jedi Birliği’nden ayrılıyor ve bu Yüz Yıllık Karanlık adıyla bilinen olayın ardından Sith Tarikatı’nı kuruyorlar. Moraband ve Malachor gibi gezegenlerin bir dönem ellerinde olduklarını biliyoruz.

Ayrıca Coruscant’ta bir tapınak inşa ediyorlar ve burası karanlık tarafla güçleniyor. Jedilar da ileride bu yüzden burada bir Jedi Tapınağı inşa ediyorlar, bu karanlığı bastırabilmek adına.

Sithler de bu sırada köleliği de kullanarak kuvvetli bir imparatorluk kuruyorlar.

Takodana Savaşı ve Büyük Malachor Felaketi gibi olaylardan sonra Sithler yenilip Jedilar tarafından saklanmaya zorlanıyorlar. Özellikle Büyük Malachor Felaketi’ni, Rebels’ın 2.sezon finalinde görme fırsatı elde ettik. Ahsoka’nın gözlemine göre savaşı “kimse kazanmamıştı”. Tahminen Malachor’daki o süpersilah ateşlenmiş ve herkes ölmüştü. Ancak Sithlerin saklanmak zorunda kaldıkları kesin. Star Wars tarihi burada Legends’takine benzer gidiyor diyebiliriz. Temeldeki “Jedi Sith’e karşı” durumu burada da sert bir şekilde cereyan etmiş.

great scourge of malachor

Ayrıca ufak bir not düşelim: Kylo Ren’in kılıç tasarımı bu tarihlere dayanıyor.

Ve bu dönemde yine Zygerrian Köle İmparatorluğu‘nun da Jedilar tarafından yok edildiğini söylemek gerek. Onları Klon Savaşları’nda Ayrılıkçılar’ın kukla bir devleti olarak tekrar görmüştük

Klon Savaşları’ndan Bin Yıl Öncesinden Klon Savaşları’na

darth bane

Sonrasında Darth Bane İki Kuralı‘nı oluşturuyor ve Sithler Cumhuriyet’i yok etmek için planlara başlıyorlar. Burada da ilginç bir durum söz konusu. “Eski Cumhuriyet” bu dönemde çöküyor ve “Galaktik Cumhuriyet” kuruluyor. Özellikle buna kaynak olarak Bölüm II: Klonların Saldırısı’nda geçen “Bin yıldır süregelen Cumhuriyet” ibaresi gösterilmiş. Yani Legends’taki “Ruusan Refermasyonu“na benzer bir şey yapılmış. Büyük bir değişim olmuş.

Bu dönemden filme kadar olan dönemde ise Yoda doğuyor, Maz Kanata Takodana’daki savaşın kalıntıları üzerine yedinci filmde gördüğümüz kalıntıları inşa ediyor, Naboo Cumhuriyet’e katılıyor ve Sithler yavaş yavaş Cumhuriyet’e sızmaya başlıyorlar.

Ayrılıkçı hareketten önce de Üstat Sifo-Dyas karanlık bir şeylerin yaklaştığını sezip Kaminolu kloncularla konuşarak bir klon ordusu sipariş ediyor.

Emir 66 ve Yavin Savaşı Arası

Star Wars tarihinde epey karışık dönemlerden biri de Bölüm III ve IV’ün arasıdır. Bu dönemde Emir 66 tüm Jediları katletmiş, Cumhuriyet İmparatorluk olarak yeniden organize edilmiş ve Sithler bir kez daha galaksiye hükmetmeye başlamıştır.

tumblr_nbjrtuAizb1qg10guo1_500

Bu sırada Bail Organa bir asi birliği organize eder ve İmparatorluk’a karşı ufak direnişler başlatılır. Ancak tam organize bir İsyan henüz yoktur.

Bu aradaki dönemi henüz Rebels dizisi devam ederken çok sağlıklı anlatamayız. Bu yüzden şunu söyleyebiliriz: Eninde sonunda tam organize edilmiş Asi İttifakı kurulur, resmi adı da Cumhuriyeti Yeniden Kurma İttifakı‘dır. (Orijinal adı Alliance to Restore the Republic)

rebellion

Bu İttifak, ilk zaferini Ölüm Yıldızı’nın planlarını çalarak kazanır ve Yavin Savaşı‘yla Ölüm Yıldızı yok edilerek galakside yeni bir umudun doğmasını sağlarlar.

Endor Savaşı ve İmparator Palpatine ile Darth Vader’ın Ölümünden Sonra

Filmlerde olan olayları atlıyorum. Asıl önemli kısma gelelim. İmparator öldükten ve Ölüm Yıldızı patladıktan sonra neler oldu? Bu sorunun cevabını ilk önce Aftermath üçlemesi veriyor bizlere. Henüz tamamlanmamış olsa da İmparatorluk’un tamamen yıkılmadığını görüyoruz. Anoat sektöründe Adelhard adındaki bir İmparatorluk valisi “Demir Abluka” adı verilen bir ablukayla sistemi kilitlemiş ve bu da en sonunda içeride başlayan bir isyana sebep olmuştu. Bu isyanın başlarından biri de Lando Calrissian’dı.

Bir yıl sonra ise Cumhuriyeti Yeniden Kurma İttifakı, amacını gerçekleştirerek Yeni Cumhuriyet adıyla yeniden organize oldu ve başkent olan Chandrila’da Galaktik Senato kuruldu.

battle of jakku

Jakku’da toplanan İmparatorluk güçleriyle Cumhuriyet güçleri arasında büyük bir savaş oldu ve Cumhuriyet bu savaşı kazandı. Bu savaşın kazanılmasının ardından iki taraf da silahsızlanmaya gidecekleri konusunda anlaştılar ve İmparatorluk’tan kalanlar Bilinmeyen Bölgeler‘e çekildi.

Aynı yıl Leia Organa ve Han Solo’nun çocuğu olan Ben Solo doğdu.

Güç Uyanıyor’dan Önce

Star Wars tarihi bu yıllarda sessiz sedasız gelişmeye başladı. Luke Skywalker yeni Jedilar eğitiyordu, galakside barış hüküm sürüyordu ve Cumhuriyet’in tek bir filosu ve İlk Düzen’in -bilinen- basit güçlerinden fazla bir silahlanma yoktu.

Endor Savaşı’ndan 7 yıl sonra Finn‘in ve 11 sene sonra da Rey‘in doğduğunu belirterek, Güç Uyanıyor’dan 6 yıl öncesine gidelim.

Bu senelerde Ben Solo Jedi eğitimi almaya başlamıştı ve Leia Organa’nın babasının Darth Vader olduğunu da bu dönemde yeni öğrendi. Anne babasının evliliklerinin harika gitmemesi gibi sebeplerle de birleşince Ben, Snoke‘un hedefi oldu ve karanlık tarafa düşerek Luke Skywalker’ın eğittiği Jediları katletti.

Luke Skywalker sürgüne gitti ve İlk Jedi Tapınağı’nı araştırdı. Bu sırada da Direniş-İlk Düzen Mücadelesi başlamıştı. Cumhuriyet silahsızlanma sözü verdiğinden Leia Organa bizzat bu Direniş’e katıldı ve General olarak Direniş’i yönetti. Ayrıca çoktan Büyük Amirallik’ten emekli olan Ackbar da tekrardan göreve çağrıldı ve Direniş’e katıldı.

Hux_and_Starkiller_Base

İşte Star Wars tarihi ardından Hosnian Sistemi’nin Starkiller Üssü tarafından vurulmasını, Cumhuriyet filosunun parçalanmasını ve ardından da Starkiller Üssü’nün yok edilişini gördü. Rey, Luke Skywalker’ı buldu ve şu ana kadar geldiğimiz nokta burası.

Bakalım Star Wars tarihinde daha neler olacak, bunu görebilmek için Bölüm VIII ve Bölüm IX’u bekleyerek ömrümüzü çürüteceğiz.

Yorumlar