Ana sayfa Haberler Yeni Tolkien Kitabı Geliyor!

Yeni Tolkien Kitabı Geliyor!

PAYLAŞ

Geçen yıl çıkan Beren & Lúthien kitabı hepimizi epey heyecanlandırmıştı. Uzun zamandır yeni kitap çıkmayan Tolkien dünyası için, Beren ve Lúthien’in hikayelerini ve değişik versiyonlarını bir araya toplayan bu kitap yeni bir kan demekti. Aynı zamanda da yeni bir umut, çünkü Beren & Lútihen son değildi. Yeni bir kitap geleceği haberini aldık. “Yeni Tolkien kitabı geliyor!” cümlesindeki heyecanın bu seferki adresi ise bizi pek şaşırtmadı.

Yeni kitabın adı: The Fall of Gondolin!

“Ñoldoli’nin zaferi büyük olacak!”
-Turgon

Henüz tam ne anlatacağını bilmesek de, yüksek ihtimalle bu yeni Tolkien kitabı, Gondolin’in Düşüşü’nün eski ve yeni versiyonlarını bir araya toplayacak. Kayıp Öyküler Kitabı 2’yi okuyanlar bilirler ki, Gondolin’deki savaşın ilk hali ile mevcut Silmarillion’daki hali birbirinden epey farklı. Üstat zaman içerisinde pek çok şeyi epey değiştirmiş.

Bu yeni Tolkien kitabı da bize versiyonları bir arada görebilme ve belki de Christopher Tolkien’in bulduğu yeni notları içeriyordur. Tek dileğimiz içinde yeni bilgiler bulmak olacak gibi duruyor. Tolkien’i artık hatmetmiş olanlar olarak yeni bilgilere fazlasıyla aç olduğumuzu söylemek yanlış değil.

Christopher Tolkien’e göre babası Gondolin’in Düşüşü, Beren & Lúthien ve Húrin’in Çocukları hikayesiyle beraber, Eski Günler’in “en büyük hikayeleri” olarak tanımlıyor ve “Hayal dünyasındaki ilk gerçek hikayeler.” diyormuş.

Amazon’daki ön satışa ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. Kitap 30 Ağustos 2018’de satışa çıkacak

 

Yorumlar