PAYLAŞ

Öncelikle yazımda size spoiler vermeyeceğimi belirteyim. Bildiğimiz üzere 29 Mart Perşembe akşamı, Avlu dizisi Star TV‘de yayın hayatına başladı. Bir uyarlama dizisi olan Avlu’nun; Wentworth, Orange is the New Black, Vis A Vis gibi birkaç diziden esinlenilerek oluşturulduğu düşünülmekte. Yine de yerli yapımlara göre oldukça farklı ve güzel bir dizi.

Aşağıda da gördüğünüz üzere ilk bölümün yayınlandığı tarih olan 29 Mart 2018 Perşembe günü Türkiye rating sıralamasında Avlu dizimiz üçüncü sıraya oturmayı başardı.

29 Mart Cumartesi günü Türkiye rating sıralaması

Limon Film tarafından çekilen bu dizinin başrollerinde Demet Evgar, Ceren Moray, Nursel Köse, Kenan Ece, Teoman Kumbaracıbaşı ve Ruçhan Çalışkur yer almakta. Yönetmeni ise İftarlık Gazoz, Dondurmam Kaymak gibi projelere imza atan Yüksel Aksu.

Dizinin başında Demet Evgar‘ın oynadığı Deniz adlı karakterimiz kocasını vurduğunu iddia ederek hapse giriyor. Hapishanede ise durumlar iyice karışık. Ceren Moray‘ın canlandırdığı Azra isimli suçlu ile Nursel Köse‘nin canlandırdığı Kudret isimli suçlu arasında bir rekabet var, hapishaneden bu ikisinin çekişmeli egemenliği sürüyor. İlk bölümün ilerleyen dakikalarında ise Deniz‘den bu ikisi arasında bir taraf seçmesi, aksi takdirde hapishanede kolay kolay hayata tutunamayacağı bekleniyor.

Kudret Öztürk ve tayfası

 

Yayınlanan ilk bölümüyle birlikte, güzel oluşturulmuş karakterleri,  oyunculukları ve senaryosu ile Avlu, bize güzel bir bölüm izletmeyi başardı. İlk bölüm birçok kişi tarafından beğenildi ve Star TV bu büyük ilgi için sosyal medyadan takipçilerine teşekkür mesajlarını iletti. Bölüm oldukça akıcı bir şekilde devam ettikten sonra ise şaşırtıcı bir sonla bitti, dizi takipçileri gelecek bölümde neler olacağı konusunda meraklı.

Azra Kaya ve tayfası

Dizinin eksik kalan yönlerine gelirsek; bölüm başında uzun ve gereksiz sahneler vardı. Fakat sonrasında gelen sürükleyicilik bu açığı biraz olsun kapatıyor. Oyuncu seçimleri ve oyunculuklar oldukça başarılı olsa da bölüm süresinin 2 saat olması bana göre dizinin bir eksi yanı. Yine de 2 saat boyunca bana kendisini sıkmadan izletmeyi başardı. Dövüş sahnelerindeki oyunculukların yavan kalması dışında, dizi kesinlikle iyi bir başlangıç yaptı.

Şimdi sıra geldi dizimizin karakterlerine;

Deniz Demir:

Demet Evgar tarafından canlandırılan Deniz Demir karakteri dizimizin başrollerinden biri. Eşi ve kızı ile beraber çekirdek bir ailede yaşamaktayken bir anda kendini hapishanede buluyor. Hakan isimli kocası Deniz‘i sürekli darp ediyor ve sonunda evde silahla vurulduğunu görüyoruz. Ardından Deniz, eşi Hakan‘ı vurduğunu iddia ederek kendisini hapse kocasını da hastaneye yolluyor.

Hapishaneye yeni geldiği için zor anlar yaşıyor ve bu tehlikeli ortama alışmaya çalışıyor. Bunu yaparken de oldukça zorlanıyor ve kızını özlüyor. Bununla beraber bir yandan da adalet yoluyla hapishaneden çıkmaya çalışıyor. Tüm bunların ortasında bir de hapishaneyi egemenliği altına almış iki rakip suçlu arasında seçim yapması bekleniyor. Dizimiz bu gerilimle akıcı bir şekilde devam ediyor.

Azra Kaya:

Ceren Moray tarafından canlandırılan Azra Kaya isimli suçlu da dizimizin başrollerinden biri, kendisi oldukça tehlikeli olmakla beraber sağ omzunda bu vahşiliğini simgeleyen zehirli bir yılan dövmesi bulunmakta. Genç ve eğitimli olmakla beraber hapishanenin en zorlu isimlerinden birisi. Telefon kaçırma, uyuşturucu ve tütün satıcılığı gibi birçok illegal işle uğraşarak durumunu yükseltmiş ve böylece kendisine bir çevre toplamayı başarmış.

Fakat bu hapishanede yalnızca bir kişinin borusu ötmüyor, belki de kendisinden daha tehlikeli sayılacak bir rakibi var; Kudret Öztürk.

Kudret Öztürk:

Nursel Köse tarafından canlandırılan Kudret Öztürk isimli suçlu da dizimizin başrollerinden biri. Belki de hapishanenin en tehlikeli ismi olan Kudret, konumunu oldukça sağlamlaştırmış, o kadar ki hapishanede kendisinden “ev sahibi” olarak bahsediyor. Diğer suçlulardan tut hapishane gardiyanlarına kadar kendisine hizmet eden birçok kişi var. Kendisine yapılan en ufak bir yamuğun cezası çok ağır olur.

Her türlü illegal işle uğraşan bu karakterimizi de bölümün başında hücrede kilitli olarak görüyoruz. Belli ki yine yaptığı bir illegal iş sonucu yakalanmış ve tek başına hücreye tıkılmış. Sonrasında ise kendisinin nasıl zorlu bir karakter olduğunu görüyoruz.

Ayrıca diziye konuk olan Ankaralı Yasemin ve Kolera isimli sanatçılar da bölümün ilerleyen dakikalarında şarkılarını söyleyerek izleyiciye güzel anlar izletiyorlar. Bunun gibi birçok yönü sayesinde gönül rahatlığıyla Avlu hakkında “bu dizi olmuş” diyebiliyorum. Umarım ilerleyen zamanlarda bozmaz ve çıtayı yükselterek devam eder.

Okuduğunuz için teşekkürler, sonraki yazılarda görüşmek üzere…

Yorumlar