Ana sayfa Game Of Thrones Dizi Yeşil Çatal Muharebesi

Yeşil Çatal Muharebesi

PAYLAŞ

Beş Kralın Savaşları arasında önemli bir yeri olan Yeşil Çatal Savaşı, Roose Bolton’ın önderliğindeki kuzeyliler ile Tywin Lannister önderliğindeki batılılar arasında gerçekleşmiştir. Robb Stark’ın kuzey ordusu bu savaşla birlikte Beş Kralın Savaşı’na fiilen dahil olmuştur. Savaşın ardından kuzey ile batı arasında bir yıla yakın süren ve binlerce insanın ölümüne sebep olan olaylar zinciri patlak vermiştir.

Savaşın Gelişimi

Robb Stark, Walder Frey ile yaptığı anlaşmanın sonucunda Nehir Toprakları’nın batısına geçmeyi başarır. Bu sırada Lannister kuvvetlerinin birisi Jaime liderliğinde Nehirova’yı kuşatmaktadır, diğer kuvvet ise Yakut Geçidi’nde bekleyen Tywin Lannister’a aittir. Robb dedesinin kalesi olan Nehirova’yı kurtarmaya karar verir fakat Tywin Lannister tarafından arkadan vurulacağının da bilincindedir.

Bu yüzden Tywin’i şaşırtmak için bir tuzak plan yapmaya karar verir. Ordusunun piyadelerden oluşan 16.500 kişilik büyük kısmını Roose Bolton’ın komutasına bırakan  Robb Stark 3.500 kuzeyli ve 3.500 kişilik Frey ordusu ile birlikte Nehirova’ya doğru harekete geçer. Ordunun büyük kısmının Roose’a verilme sebebi Tywin gibi zeki bir adamı kandırmanın zor olmasından kaynaklanmaktadır. Robb, ordusunun büyük kısmını Roose’a vererek Tywin’e komutanın Roose değil de Robb’un kendisi olduğunu düşündürmeye çalışmaktadır.

Roose tüm kuzeyli piyadeleri gece boyunca yürütür ve gece boyunca yürüttüğü piyadeler Yeşil Çatal’a ulaşır. İşler gerçekten de tam Robb’un düşündüğü gibi gerçekleşir. Tywin Lannister üzerine gelen 16.500 kişilik büyük kuzey ordusunun Robb Stark’ın komutasında olduğunu düşünür ve kuzey ordusunu karşılamak için Yeşil Çatal’a doğru yürüyüşe geçer.

Bu iki ordu Yeşil Çatal’da çarpışmaya başlar. Tywin savaş meydanına geldiğinde gözleri Robb Stark’ı arar fakat göremez, bunun üzerine Robb’un sonradan savaşa dahil olacağını düşünür ve kendisi yedek kuvvette kalır. Merkezi Kevan Lannister’ın yönettiği savaşta Gregor Clegane’li, Tyrion Lannister ve Dağ Klan’lı Tywin Lannister, Roose Bolton komutasındaki büyük orduyu bozguna uğratır, ordusunun yaklaşık 4te 1’ini kaybeden Roose Bolton 12.000 kişilik ordusuyla geri çekilir.

Tywin Lannister’ın yaklaşık 22.000 kişilik kuvveti ise neredeyse hiç kayıp vermemiştir.  Kuzey ordusunun büyük kayıp vermesinin ardında gece boyu yürüyen ordunun yorgun olması ve gerçek amaçlarının Tywin’i yenmek değil de şaşırtmak olması gibi sebepler yatmaktadır. Savaşta Harrion Karstark, Sör Wylis Manderly gibi birçok kuzeyli lord esir düşmüştür. Lord Halys Hornwood ve Lord Medger Cerwyn ise savaş sırasında öldürülmüştür.

Yorumlar