Ana sayfa Dizi / Film Yeşilçam’ın Fantastik Yüzü

Yeşilçam’ın Fantastik Yüzü

PAYLAŞ

Yeşilçam kuşağını televizyonda verilen ,zamane filmlerine göre daha solgun kalan efektler ile tanıyan kişilerin bir çoğu, bu kuşağın fantastik yüzünü bilmez. Hatta bazen Yeşilçam kuşağına kendi zamanında şahit olup, yine de bu yönünü tanımamış kişiler bulunabiliyor. Fakat bu yazıdan sonra Yeşilçam’ın komedi,dram ve romantizmden ibaret olmadığını görmüş olacaksınız. İyi okumalar!

2099_1Yeşilçam kuşağında yer alan birçok fantastik eserde, Batı’nın çokça etkisi altında kalınmış olduğunu görmek mümkün. Ki bunu doğal karşılamak gerek ki, şu an bile efektsel ve kurgusal manada bir Batı üstünlüğü söz konusudur. Otomatik olarak da üstünlüğü sağlayanın fikirlerinden etkilenilmiş eserler ortaya çıkmaktadır.

Ama elbette gelin görün, bu fantastik filmler her ne kadar Batı etkisinde kalınmış olsa da, Türk toplumunu ve anlayışını yoğun bir şekilde yansıtmaktadır. “Süper Adam İstanbulda”;“Kilink İstanbulda”;“Çılgın Kız ve 3 Süper Adam” gibi filmler, ne tamamen bir alıntı olmuş, ne de baştan aşağı bir orijinallik barındırmıştır. Bu gibi eserlerden yola çıkarak, zamane yönetmenleri ve senaristlerinin Batı’yı daha çok karakter anlamında örnek almış olduğunu çıkartabiliriz.

Karaktersel olarak ise Türk film ekiplerini en çok etkileyen kişinin Superman olduğu verisini yapabiliriz. “Süpermenler”, “Süpermen Dönüyor”, “Süperadam Kadınlar Arasında” ve bunlar gibi birkaç örnek ile de bahsedilen veriyi desteklemek mümkün.

Farketmiş olacağınızı varsayarak devam etmem gerekirse, bu fantastik eserlerin isimlerinde Batı etkisi altında kalmış bir Türkçe bulunuyor. “Bedmen Yarasa Adam”, “Kilink Uçan Adama Karşı”, “Badi” ve bunlara benzeyen örnekler bulunmaktadır.

Fakat Yeşilçam kuşağında Batı’dan bu örneklere göre daha bağımsız filmler de bulunmuyor denemez. “Sen Aydınlatırsın Geceyi”, “Dünyayı Kurtaran Adam” gibi filmler incelendiğinde bu yoğun Batı etkisi biraz daha azalmış durumdadır.

89988dc5-cb87-4a94-817f-ac3d0cca50a0

Biraz da diğer örneklerimize göre Batı etkisine daha da bağlı filmlerden bahsedelim. “Örümcek Adam” ve “Zagor” arada hemen hemen çok bir fark bulamayacağınız türden örnekler olarak karşımıza çıkar. İsimsel olarak her ne kadar Batı’dan bağımsız gibi görünüyor olsa da, “Binbaşı Tayfun” filminde de yine Batı etkisini daha yoğun görebilmek mümkün.

Son olarak da Fantastik Yeşilçam’ın en ünlü eserlerine gelelim. Yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin pek çok kişinin hakkında mutlaka bir fikre sahip olduğu filmler de bulunuyor. “Tarkan Viking Kanı” ve “Tarkan Gümüş Eyer” eserleri Yeşilçam’ın fantastiğinin favorileri olarak anılıyor. Favori kavramının doğruluğu hakkında tartışılabilir olduğunu söylesem de, bu iki eserin unutulmaz olduğu su götürmez bir gerçek.

Yorumlar