Ana sayfa Dizi / Film Yıllardır Beklenen Film Geldi: Dunkirk İnceleme

Yıllardır Beklenen Film Geldi: Dunkirk İnceleme

PAYLAŞ

21. yy’ın en iyi yönetmeni olarak nitelendirilen Christopher Nolan’ın uzun zamandır beklenilen Dunkirk filmi 21 Temmuz itibariyle ülkemizde vizyona girmiş durumda. Başrolde ismini belkide hiç duymadığımız genç oyuncu Fionn Whitehead ile birlikte çok yüksek trajlı filmlerde rol almamasına rağmen yaklaşık 35 yıllık bir aktörlük tecrübesi olan Kenneth Branagh var. Ayrıca filmde Tom Hardy, John Nolan ve Cillian Murphy gibi mükemmel aktörlerin yanında popüler müzik grubu One Direction’dan Harry Styles rol almaktadır.

Peki ya konu?

Konumuza gelince bazılarımız Dunkirk ismini duyduğu anda nasıl bir senaryo ile karşı karşıya olacağımızı biliyordu. Bazıları bunu film için paylaşılan videolar ve fotoğrafları gördükten sonra araştırıp öğrendi. Bazılarınız ise filmi izleyene kadar nasıl bir konu işleneceğini bilmiyordu.

Dunkirk Fransa’nın en kuzeyinde Belçika sınırında olan bir bölgedir. 2. Dünya Savaşı’nda Alman güçlerinin Hollanda’yı işgalinden sonra Fransız ve İngiliz ittifak ordusu Alman güçlerinin karşısına çıkmak amacı ile Belçika’yı işgal etme kararı alır. Fakat Alman güçleri çoktan Belçika’yı işgal etmiştir ve Dunkirk’te Müttefik ordularını kıskaça almıştır. Müttefik ordularının Dunkirk’te kazanmalarına imkan yoktur. Stratejik olarak kapana kısılmış durumdadırlar ve amaçları Alman güçlerine karşı olabildiğince askeri tahliye edip o bölgeden kaçırmak olacaktır. İşte filmimiz de tam burada başlayacaktır…

Filmin analizine başlamadan önce belirtmem gerekir ki, filmimiz tam bir hayal kırıklığı idi. Kötü bir film değil asla izlediğiniz dakikalarda zaman kaybı olduğunu düşünmeyeceksiniz hatta belki de izlediğiniz en iyi 2. Dünya Savaşı konulu filmi olabilir fakat yönetmen koltuğunda Nolan gibi bir yönetmen var iken izleyici kitlesi olarak bundan çok daha iyisini istememiz haksızlık olmazdı. Çok fazla sıkıcı kendini tekrarlayan birbiri ile benzer sahneler izledik. Bir yerden sonra artık bir şeyler olacak ve nefesimizi kesecek bir sahne gelecek diye bekledik ama film başladığı gibi birbirini tekrarlayan sahneler sonunda sona erdi.

Film, konu bakımından tarihteki olaylardan çok sapmayıp gerçek tarih üzerinden işlenmiş. Savaşın hep ihtişamını anlatan filmlerin dışında savaşın karanlık yüzünü tam olarak yansıttığını düşünüyorum. Bu tarz filmlerde tercih edilen buruk bir mutlu son yerine gerçek anlamda mutlu bir son ile film sona erdi.

 

Filmin yarattığı hayal kırıklığının ardında ”vasat” kelimesini kullanmamız çok acı olur. Öncelikle oyunculuklar çok kaliteliydi. Beklediğim gibi Tom Hardy, Cillian Murphy gibi mükemmel aktörlerin yanında Fionn Whitehead, Aneurin Barnard gibi genç oyuncular da etkileyici performans sergilediler. Ayrıca söylemeden geçemeyeceğim 2 isim daha var. Damien Bonnard ve Harry Styles; Daha önce büyük bir yapımda bulunmamış Fransız oyuncu Bonnard filmde Alman ordusunun içine sızmış bir Fransızı canlandırıyor. Film boyunca hemen hemen hiç konuşmadan tamamlayan Bonnard jest ve mimikleriyle bize ”Nasıl iyi bir aktör olunur?” sorusunun cevabını veriyor.Styles’a gelince filmi izlemeden önce birkaç sahnede rol alıp konuk oyuncu tarzında filme katılacağını düşünmüştüm. Fakat Styles, Alex karakteri ile beraber film boyunca başroldeki Tommy karakterini canlandıran Whitehead ile beraber film sonuna kadar beraber ilerleyen genç taburun içinde aktif rol alan bir isimdi. Özellikle teknedeki replikleri gerçekten şaşırtıcı derecede başarılıydı.

Filmi grafik ve ses konusunda üst düzey bulduğumu söyleyebilirim. İyi bir salonda izlediğiniz takdirde kendinizi savaşın içinde hissedebilirsiniz. Savaşı farklı karakterlerin gözlerinden izlemek ayrı bir güzellik katmış.

Son olarak film hakkında söyleyeceğim şey; Belki dünyanın en iyi filmi değil fakat başyapıtlar arasına gireceğini düşündüğüm bir film. Kesinlikle izlenmesi gereken bir film. Hayal kırıklığına uğramamazın sebebi ise beklentilerimizin çok büyük olmasından kaynaklıydı.

Yorumlar