Ana sayfa Diğer Fantazya Mitoloji YUNAN MİTOLOJİSİNE İLGİSİ OLANLARA 5 KİTAP ÖNERİSİ!

YUNAN MİTOLOJİSİNE İLGİSİ OLANLARA 5 KİTAP ÖNERİSİ!

PAYLAŞ

Yunan mitolojisi, mitoloji denildiği zaman akla ilk gelendir. Hepimiz Zeus’u, Hades’i ve Poseidon’u biliriz. Ancak bilmekle kalmayıp o dünyanın içine girdiğimizde de çıkmamız pek kolay olmaz. İşte bu dünyaya girmek isteyenlere kesinlikle okunması gereken 5 tane kitap önerisinde bulunacağım. Hadi başlayalım.

THEOGONİA – HESİODOS

Yunan

Yunan mitolojisinde yaratılış miti denildiği zaman tabii ki akla ilk gelen Hesiodos’dur. Mitolojiyle ilgili olan herkesin kitaplığında bulunması gereken kitaptır Theogonia. Her yaratılış mitinde olduğu gibi bunda da Khaos’dan başlar. Okunması ve anlaşılması kolay bir kitaptır ve Yunan mitolojisine yeni başlayan biri iseniz ilk kitabınız bu olmalıdır.

TORUNUMA YUNAN MİTLERİ – JEAN-PIERRE VERNANT

Bir oturuşta bitirebileceğiniz muazzam bir kitap. Yunan mitolojisine hakim değilseniz belki de sizi sevdirecek kitap budur. Evrenin başlangıcından Troia Savaşı’na, Odysseus’un maceralarından Perseus’a kadar çoğu şeyi öğrenebileceğiniz bir kitap. Kitabı okursanız eminim ki “Devler Savaşı, Zeus’un Krallığı” bölümünü çok seveceksiniz.  Theogonia’dan sonra “Torunuma Yunan Mitleri” kitabını okumanızı tavsiye ederim.

MİTOLOJİ SÖZLÜĞÜ – AZRA ERHAT

Bir tanrıyı veya tanrıçayı ya da Yunan mitoloji dünyasının içinde olan bir karakteri merak mı ettiniz? Tüm merakınızı giderecek bir sözlüktür kendisi ve kesinlikle kitaplığınızda bulunmalıdır. Başlangıç için çok iyi bir sözlüktür.

MİTOLOJİ SÖZLÜĞÜ – PİERRE GRİMAL

“Eeee bize zaten sözlük önerdin. Tekrar neden sözlük öneriyorsun?” diye sorabilirsiniz. Sizlere ikinci bir sözlük önermemin sebebi Pierre Grimal’ın hazırladığı sözlüğünün çok daha kapsamlı olmasındandır. Yunan mitolojisinde çok fazla söylence vardır. Örnek vermek gerekirse Typhon’un nasıl doğduğu veya Zeus’un ölümlüler ile nasıl aşk yaşadığı gibi mitlerin farklı söylencelerine değinmiştir Pierre Grimal. Ek olarak Azra Erhat’ın sözlüğünden yararlandıktan sonra Pierre Grimal’ın sözlüğünden yararlanmaya başladığınız zaman artık muazzam bir Yunan mitoloji bilgisine sahip olacağınıza kuşkunuz olmasın.

YUNAN MİTLERİ: TANRILAR, KAHRAMANLAR, SÖYLENCELER – ROBERT GRAVES

Yunan

Bu kitap size sadece Yunan mitlerini anlatmıyor. Anlattığı söylenceden sonra o söylencenin/mitin nasıl doğmuş olabileceğini ya da o mitin diğer toplumlara nasıl ulaştığını da anlatıyor. Kitabı okuduğunuz zaman baya baya “heeee” diyeceksiniz muhtemelen ve bu kitabı okuduktan sonra yüksek ihtimalle Robert Graves’in diğer kitaplarını da göz gezdireceksiniz. Çünkü bu kitapta yaptığı iş kesinlikle saygı duyulacak cinsten. Ancak belirtmekte fayda var. Kitabın şu an baskısı bulunmuyor.

Sağlıcakla kalın.

Diğer yazılarımızı okumak için

Bize katılın

Yorumlar