Ana sayfa Middle Earth Filmler Yüzüğü Neden Kartallarla Götürmediler?

Yüzüğü Neden Kartallarla Götürmediler?

PAYLAŞ

Hiç bu zorlu yolculuğa çıkmak yerine yüzüğü neden kartallarla götürmediler diye düşündünüz mü? Düşündüğünüzü, hatta bu soruyu çok kez kendinize sorduğunuzu biliyoruz. Sadece filmi izleyen birisi için sorulması çok mantıklı bir soru olsa da belki de artık bu soruyu duymaktan sıkılmış, hatta sorulmasını bile çok saçma buluyor olabilirsiniz. Fakat cevabını hala bilmiyorsanız, sizler için bu soruyu cevaplamanın vakti geldi!

Her şeyden önce, Yüzük Kardeşliği filminde Gandalf, birçok kez bu yüzüğü yok etme görevindeki en önemli kısmın “gizlilik” olduğunu belirtmiş ve bu yüzden de Orta Dünya üzerinde daha önce kimse tarafından görülmemiş Hobbit ırkını kullanarak bu görevi gerçekleştirmeye karar vermiştir.

Gizliliğin böylesine önemli olduğu bir görevde kartalları kullanmak sizce de fazla dikkat çekmez miydi? Özellikle de Saruman’ın her yerde casusu olduğu gerçeğini göz önünde bulundurursak. Bir de şu Yüzük Tayfları var tabii… Hani şu uçan yaratıklara binen kara pelerinli adamlar. Hatta Boromir’in Yüzük Konseyi’nde söylediği; “Mordor’a elimizi kolumuzu sallayarak giremeyiz.” cümlesini de hatırlayalım. Böylesine iyi korunan bir bölgeye, bu kadar dikkat çekici yaratıklarla girmeyi denemek sizce de intihar olmaz mıydı?

Onun dışında Manwe, Istari’nin dahi tam gücünde Orta Dünya’ya gitmesine izin vermemiş ve güçlerini kısıtlamıştır. Çünkü Orta Dünya halklarının kendi başlarına mücadale etmelerini istemiş ve Istari’yi sadece onları cesaretlendirmek için yollamıştır. Bu durumda Manwe’ye hizmet eden kartalların yüzüğü direkt olarak götürmeleri imkansız hale gelir çünkü Manwe, Orta Dünya halklarınınn kendi başlarına mücadelesini arzu etmektedir.

Bir başka nedenden söz etmek gerekirse, aslında “kartallar” diye basit bir şekilde nitelendirilen bu yaratıklar, aslında hiç de basit yaratıklar değillerdir. Kartalların efendisi olan Gwaihir isimli yaratık bizzat Valar Manwe‘ye itaat eder ve doğa üzerinde, binek olarak kullanılmaktan çok daha önemli işleri vardır. Onları filmde bu kadar çok görmemizin sebebi, Orta Dünya’nın gerçekten bir kaos ortamı içerisinde olmasıdır. Aksi takdirde hikayemize dahil olmaları pek de mümkün değildi.

Olayı daha iyi kavramanız için sizlere şöyle bir video da bırakıyoruz;

“Yüzüğü neden kartallarla götürmediler?” sorusuna tekrar maruz kalırsanız, onlara bu yazıyı gösterebilirsiniz!

Ayrıca sizleri sosyal medya hesaplarımıza da bekliyoruz;

Yorumlar