Ana sayfa Middle Earth Filmler Yüzüklerin Efendisi Dizisi Hakkında Yeni Gelişmeler Var!

Yüzüklerin Efendisi Dizisi Hakkında Yeni Gelişmeler Var!

PAYLAŞ
Amazon’un duyurduğu haritanın son hali

Her ne kadar Yüzüklerin efendisi dizisi içerisinde olabilecekler ve dizi gelişmeleri hakkında konuşacak olsak da dizi hakkında temel şeyleri belirtmeden geçmek de olmaz. Dizi, Amazon bünyesinde çekilecek ve telif hakkı için ödenen 250.000.000$’ı da katarsak dizi için ayrılan bütçe toplam olarak 1.000.000.000$ gibi büyük bir meblağ. Dizi, 5 sezondan oluşacak ve 2. Çağ’da geçeceği de kesinleşti. Dönem konusunda bir ara Aragorn’un Gençliği olacak dense de Amazon’un sergilediği tavır biraz bunu çürütür nitelikte.

DİZİDE YER ALACAK 10 TEORİ!

Öncelikle belirtmek isterim ki birazdan okuyacaklarınız yalnızca bizim Yüzüklerin efendisi dizisinde olacağı yönünde varsayımda bulunduğumuz şeylerdir. Kısacası bir kesinliği yoktur denebilir. İyi okumalar!

1. NÚMENOR’UN KURULUŞU VE ELROS

Satın aldıkları kısım her ne kadar Silmarillion’un telif hakları olmasa da 2. Çağ’da geçecek olması Númenor ve Númenor’un ilk kralı, Yarı-Elf Elrond’un insan olmayı seçmiş kardeşi Tar-Minyatur yani Elros’tan bahsetme olasılığı her ne kadar düşük olsa da neden olmasın? Eğer Númenor hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz buradan ve buradan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz!

Elros, Tar-Minyatur

2. BARAD-DÛR’UN İNŞASI

Yüzüklerin Efendisi filmlerinde Mordor’da göz biçiminde Barad-dûr’un üzerinde çokça gördüğümüz Sauron’u belki de bu sefer kalesini inşa ederken görebiliriz. Ama tabi ki önceki maddedeki belirttiğim nedenden bunu görmemiz pek mümkün olmayabilir.

Barad-dûr

3. GÜÇ YÜZÜKLERİ

Sauron’un Annatar formunda Eregion’a gelip Celebrimbor ile İnsanlara ve Cücelere ait olan yüzükleri birlikte dövmeleri, Celebrimbor’un öğrendikleri sayesinde Sauron’un parmağı olmadan Elfler’e ait olan Narya, Nenya ve Vilya’yı dövmesi ve Sauron’un hepsine hükmedecek Tek Yüzük’ü dövmesi. Sanırım bir çoğumuzu da heyecanlandıran sahneler bütünü bu!

Celebrimbor ve Annatar

4. EREGION’UN İŞGALİ VE CELEBRIMBOR’UN ÖLÜMÜ

Celebrimbor tarafından Sauron’a gizli olarak dövülen Elf Yüzükleri’nin yapılması ve Elfler’in Sauron’a boyun eğmemesi Sauron’u çıldırtmış olmalı ki Eregion’a savaş açacak raddeye gelmiş. Eregion’a savaş açan Sauron, her ne kadar Elfler cesurca savaşmış olsa da kazanmıştır. Savaş sonucunda esir düşen Celebrimbor, işkenceler gördükten sonra Sauron’a yedi yüzüğün yerlerini söylemiş ancak Elf Yüzükleri’nin yerini gizli tutmuştur. Ardından Sauron, Celebrimbor’u kazığa geçirmiştir!

Kazığa geçirilen Celebrimbor

5. MAVİ BÜYÜCÜLER VE GLORFINDEL’İN GÖNDERİLMESİ

Amazon yayınladığı haritada doğu taraflarını geniş bir biçimde göstererek aslında Mavi Büyücüler’in bunca zaman ne yaptığına değinmek istemiş olabilir. Mavi Büyücüler’in kesin olmamakla birlikte karanlığa düştüğü de söylenir.

Alatar ve Pallando

Gelelim Glorfindel’e; Glorfindel, Gondolin’in Düşüşünde Balrog ile olan mücadelesinden sonra göçüp gitmesine rağmen Tuor ve İdril’i kurtarmasından dolayı Valar’ın saygısını kazanmıştır ve bu yüzden de Sauron’la olan savaşa yardım etmesi amacıyla Manwë tarafından Orta-Dünya’ya tekrardan gönderilmiştir.

Glorfindel

6. KHAZAD-DÛM VE AYRIKVADİ

Sauron’un harekete geçmesi üzerine Cücelerin Khazad-dûm’un kapılarını kapatması. Ayrıca bu sayede hep yıkık, virane halde gördüğümüz Khazad-dûm’u içerisinde Cüceler yaşarken tüm ihtişamıyla görme fırsatımız da olabilir!

Khazad-dûm

Gelelim Ayrıkvadi’ye; Ayrıkvadi, Yüzüklerin Efendisi filmlerinden çokça aşina olduğumuz bir yerleşke aslında. Eğer dizide Ayrıkvadi’nin kuruluşuna değinirseler bizler için güzel bir nostalji olabilir belkide!

Ayrıkvadi

7. NÚMENOR’UN ÇÖKÜŞÜ VE SADIKLAR

Ar-Pharazôn’un Sauron’u mağlup edip onu esiri olarak almasından sonraki geçen süreçte yavaş yavaş Sauron’un Ar-Pharazôn’un aklını karıştırmasıyla içindeki ölümsüzlüğe ulaşma hedefini iyice körüklemişti. Ar-Pharazôn, en sonunda Sauron’un söylediklerine kanmış ve Kutlu Diyar’ı işgal etmek için devasa bir donanma oluşturmuştu.

Ar-Pharazôn’un inşa ettirdiği devasa donanma

Ancak Ar-Pharazôn’un bu fikrine karşı çıkanlarda vardı elbet. Sadıklar adı verilen bu kesimde Amandil, Elendil, Isildur ve Anarion gibi aşina olduğumuz kişiler yer almaktaydı. Elendil, babası Amandil’in buyruğunu yerine getirmek için kendilerine ait gemilere toplayabildikleri miraslarını -Isildur’un çaldığı Ak Ağacın bir fidesi de dahil olmak üzere- toplayarak Ar-Pharazôn’un bu planının bir parçası olmamak için Orta-Dünya’ya doğru yola çıkmıştı.

Ar-Pharazôn

Orta-Dünya’ya vardıklarında Elendil, Isildur ve Anarion sırasıyla; Annúminas, Minas Ithil ve Minas Anor’u kurmuşlardı. Bu sırada Kutlu Diyar’a yolculuk eden Amandil’den ise bir daha haber alınamamıştır.

Ak Ağaç

Bu sırada Kutlu Diyar’ı işgal etmek için ilerleyen büyük donanma Manwë’nin Eru’ya yakarışı sonrasında hem Ar-Pharazôn’un devasa donanması, hem de Númenor Adası dev dalgaların kurbanı olmuştur.

Númenor’un Çöküşü

8. GONDOR VE ANGMAR ÇEKİŞMESİ

Anarion tarafından kurulan Minas Ithil, Isildur’un kurduğu Minas Anor’dan daha fazla maruz kalmıştı Cadı Kral’ın saldırılarına. Çünkü Minas Ithil direkt olarak Mordor’dan gelecek olan saldırıların ilk hedefi olmuştur. Cadı Kral burayı bir kez kuşatmıştır ancak alamamıştır. Daha sonra ise daha kuvvetli bir ordu ile tekrardan kuşatıp Minas Ithil’i ele geçirmeyi başarmıştır. Ancak daha sonra Son İttifak Savaşı ile alınan başarı sayesinde yeniden Gondor hakimiyetine geçmiştir.

Minas Ithil

9. SON İTTİFAK SAVAŞI

Sauron’a karşı koymak için İnsanlar ve Elfler’in birlik olduğu Son İttifak Savaşı, Númenor’un Yüce Kralı Elendil ve Ñoldor’un Yüce Kralı Gil-Galad’ın kurduğu ittifak sonucu ortaya çıkan bir savaştır. İttifakın kurulmasıyla iki yüce krallığın orduları Ayrıkvadi’de toplanıp Mordor’a doğru hareket etmişti. Yapılan Dagorlad Muharebesi ve Barad-dûr Kuşatmasından sonra sonunda Sauron yenilmişti. Ancak Elendil ve Gil-Galad’da Sauron’la yaptıkları savaş sonucunda Orta-Dünya’dan göçüp gitmişti…

Son İttifak Savaşı

Dizinin yapımcı ekibi

Dizinin ilk tanıtımı

Dizi ekibinde birçok ünlü isimle beraber Yüzüklerin Efendisi film ekibinin konsept sanatçısı ve çizeri John Howe ve Tolkien üzerine araştırmalar yapan Tom Shippey de bulunuyor.

Dizinin ilk oyuncusu

Markella Kavenagh

Güzel oyuncunun dizi ekibine katılmasıyla birçok teori ortaya atıldı. Kendisi bizlere Tyra olarak tanıtılsa da hayranların bir çoğu oyuncunun Galadriel’in gençliğini canlandıracağını düşünüyor.

Kaynaklar

Tolkien Gateway

Imdb

Yorumlar