Ana sayfa Middle Earth J.R.R Tolkien Yüzüklerin Efendisi: Film İzleyicilerinin Frodo Baggins Hakkında Bilmediği 10 Şey!

Yüzüklerin Efendisi: Film İzleyicilerinin Frodo Baggins Hakkında Bilmediği 10 Şey!

PAYLAŞ

Çoğu uyarlamada olduğu gibi Yüzüklerin Efendisi filmleri de kitaplardaki her ayrıntıyı içeremez – Frodo hakkındaki bu gerçekler dahil.

Frodo Brendi Salonunda Büyütüldü

Frodo aslında Shire’lı değildi, Buckland yakınlarındaydı. Konum, Brandywine Nehri ile Eski Orman arasında yer almaktadır. Frodo, Buckland’da eski Gorhendad Oldbuck tarafından yaptırılan Brandy Hall adlı bir evde büyüdü. Bunun nedeni Frodo’nun Brandybuck klanından gelmesidir, çünkü annesi Primula bir Brandybuck’tır.

Ailesi 12 Yaşındayken Öldü

Ne yazık ki, Brandywine Nehri genç Frodo Baggins’e inanılmaz bir trajedi getirdi. Frodo henüz on iki yaşındayken ebeveynleri – Primula Brandybuck ve Drogo Baggins – tekne gezisi sırasında Brandywine Nehri’nde boğuldu ve Frodo yetim kaldı. Bu durumla birlikte Bilbo Baggins ile birlikte yaşamaya başladı

O Bilbo’nun Kuzeni, Yeğeni Değil!

Frodo, Bilbo’dan “amcası” olarak bahsetse de aslında Bilbo onun kuzenidir. Bilbo, Drogo Baggins’in ikinci kuzeni ve hem Bilbo hem de Frodo, Balbo Baggins adında uzak bir atayı paylaşıyor. Bilbo, Balbo’nun oğlu Mungo’dan ve Frodo’nun dördüncü oğlu Largo’dan geliyor.

Merry&Pippin İle Hayat Boyu Arkadaşlar

Filmler Frodo, Merry ve Pippin arasındaki ilişkiye dair gerçekten ayrıntıya girmiyor. Ancak romanlarda çok uzun süredir arkadaş oldukları tespit edilmiştir. Frodo’nun ebeveynlerinin ölümünden önce bile arkadaş oldukları ve yerel baş belası olarak biliniyor oldukları ima ediliyor – çoğu kez yaramazlık yapıyor ve Çiftçi Maggot’tan yiyecek (özellikle mantar) çalıyorlardı.

Frodo Yüzüğü 17 Yıl Sakladı

Filmde asla açıkça belirtilmemiştir, ancak Frodo yüzüğü Gandalf tarafından güvende tutması söylendikten sonra yıllarca gizli tutmuştur. Romanda Gandalf’ın yolculuğu, Minas Tirith’e yaptığı gezi ve Tek Yüzük üzerine yaptığı araştırma da dahil olmak üzere çok daha ayrıntılı olarak anlatılıyor. Shire ve Frodo’ya dönmesi on yedi yıl sürüyor.

Shire Belediye Başkan Yardımcılığı Yaptı

Frodo, görevinden döndükten sonra Shire yönetimine oldukça dahil oldu ve hatta yaklaşık altı ay boyunca Shire Belediye Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Bywater Savaşı

Film izleyicileri, Saruman ve The Shire hakkında hiçbir şey bilmiyorlardı, çünkü bu bölüm filmden tamamen çıkarılmıştı. Kralın Dönüşü’nün sonunda Frodo ve hobbitler, Saruman’ın kontrolü altındaki Shire’ı bulmak için evlerine dönerler. Bölge sanayileşmiş bir alana dönüştürüldü ve vatandaşların çoğu korku ve paranoyaya boğulmuştu. Frodo, Yüzük Savaşı’nın son savaşı olarak kabul edilen Bywater Savaşı’na liderlik etti.

Sam ve Rosie İle Birlikte Yaşadı

Shire’a döndükten sonra Sam, Rosie Cotton ile evlenir (filmde görüldüğü gibi) ve ikisinin Elanor adında bir kızı olur. Frodo’nun yanına taşınırlar ve üçü birlikte yaşamışlardır. Frodo, Elanor’un doğumunda bile oradaydı. Frodo, Gri Limanlar’a gitmesinin ardından evi Gamgee ailesine bıraktı ve en az üç nesil daha ailede kaldı.

Frodo Sonunda Sam ile Yeniden Bir Araya Geldi

Kralın Dönüşü güzel bir son tasvir ediyor. Dünya kurtarıldı, ancak Kardeşlik dağıldı ve Frodo, Ölümsüz Topraklar’a hayatını acısız ve barış içinde yaşamak için yelken açmak üzere Orta Dünya’yı geride bırakır. Son noktada Sam’e Ölümsüz Topraklar’a giriş izni verildiği ve sonunda Frodo ile yeniden bir araya geldiğini bilmek dokunaklıydı. Geri kalan günlerini barış içinde birlikte geçirdiler.

Dokuz Parmak Frodo

Yüzüğü yok etmesi üzerine Frodo’ya Elf dostu ve Tek Yüzüğün Taşıyıcısı da dahil olmak üzere birçok takma ad verildi. Ama belki de en büyük takma adı Dokuz Parmaklı Frodo olmalı. Biraz arsız ama aynı zamanda saygın, çünkü Frodo’nun Tek Yüzüğü yok etmekteki kişisel fedakarlığını onurlandırıyor. Hatırlamayanlar için Frodo, Gollum’un Yüzüğü kendisi için almak için birini ısırmasından sonra dokuz parmağıyla kaldı.

Yorumlar