Ana sayfa Middle Earth Filmler YÜZÜKLERİN EFENDİSİ VE HOBBİT’TE GÖRDÜĞÜMÜZ SAVAŞ ALETLERİ

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ VE HOBBİT’TE GÖRDÜĞÜMÜZ SAVAŞ ALETLERİ

PAYLAŞ

Merhaba Orta Dünya severler. Bu yazımızda sizlere Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit serilerindeki önemli savaş silahlarından bahsedeceğiz. Çok uzatmadan başlayalım;

1) Glamdring: Glamdring, ilk çağda savaşta sadece 2 kez kullanılmıştır. Turgon, Glamdring’i Nirnaeth Arnoediad ve Gondolin’in düşüşünde kullanmıştır. Sonrasında 6.000 yıl boyunca kayıp kalmıştır. Bildiğimiz gibi Hobbit serisinde trollerin mağarasında Gandalf tarafından bulunmuştur. Orkların en çok korktuğu kılıçlardan biridir. Glamdring’in eşi ise Thorin’in kullandığı Orcrist’tir. Tolkien kılıcı “..Güzel bir kını ve mücevherli kabzası..” olarak anlatır. Kınında Gandalf’ın bile okuyamadığı rünler yazılıdır. Gandalf rünleri çözdüğü zaman bu kılıcın Gondolin elfleri tarafından Goblin Savaşları için yapıldığını anlamıştır. Kesin olarak bilinmese de kılıcı kendiyle birlikte Ölümsüz Diyar’a götürdüğü söylenir. Ayrıca kılıç Balrog’un ateşten kılıcını kırmıştır.

2) Narsil: Kılıcın anlamı Kızıl Alev’dir. Dunedain Kralı Elendil’in kılıcıdır. İlk çağda bir Cüce olan Telchar tarafından, Melkor’un tacından bir Silmaril kesmiş olan Angrist’e kardeş olarak dövülmüştür. Elendil Barad-Dur Kuşatması’nda Narsil’i kullanmıştır. Ama Elendil bu savaşta Sauron tarafından öldürülmüştür. Elendil’in oğlu Isildur, Sauron’un elinden Tek Yüzük’ü bu kılıçla keserek almıştır. Daha sonra kırılan kılıç karşımıza Aragorn’un kullandığı Anduril ismiyle çıkmıştır.

3) Andúril: Batı’nın Alevi olarak adlandırılır. Elendil’in kılıcı Narsil’in kırık parçalarından tekrar dövülen kılıçtır. Kılıç Isildur’un varisi Aragorn için dövülmüştür.

4) Grond: İlk çağda Grond, Morgoth’un topuzuydu. Melkor, Yüksek Noldor Kralı Fingolfin ile yaptığı düelloda bu topuzu kullanmıştır. Ve Melkor bu topuz ile Yüksek Noldor Kralı Yüce Fingolfin’i öldürmeyi başarmıştır. Üçüncü Çağ’da Yüzük Savaşları sırasında kullanılan bir şahmerdana da aynı ad verilmişti. Grond dört vuruşta Minas Tirith’in kapısın kırmıştı.

5) Gúthwinë: Savaş Dostu’da denir. Bu kılıcı Eomer kullanmıştır. Eomer kılıcı Miğfer Dibi Savaşı’nda kendisi dövmüştür.

6) Herugrim: Kızgın Kılıç anlamına gelir. Rohan Kral’ı Théoden tarafından kullanılan kılıçtır. Théoden, Grima’ya kılıcı koruması ve bakım yapması için Grima’ya vermiştir. Grima, kılıcı bir köşeye saklamış, bozulmaya terketmiştir. Gandalf, Theoden’in üzerindeki büyüyü aldığında kılıç da onarılarak Rohan Kral’ına tekrar geri verilmiştir.

7) Kara Ok: Ejderha Smaug’u öldüren oktur. Okçu Bard’a göre Kara Ok Yalnız Dağ’dan çıkmıştı ve oradan büyükbabasına ardından da babasına geçmiştir. Ona göre bu ok büyülüydü ve ne zaman fırlatsa hep geri ele geçirdi. Bard, Smaug’u öldürürken kullandığı sadağında kalan son oktu. Bir ardıç kuşu gelerek Bard’a, Smaug’un zırhındaki zayıf noktayı söylemiş ve Bard orayı nişan alarak Smaug’u öldürmüştür.

8) Orcrist: Ork Keser anlamına gelir. Hobbit serisinde bildiğimiz en önemli karakterlerden biri olan Thorin’in kullandığı kılıçtır. Sting ve Glamdring gibi bu kılıçta Goldolin’li elfler tarafından, Goblin savaşları için dövülmüştü. Goblinler bu kılıca Isıran adını takmıştı. Thorin kılıcı troll mağarasında bulmuştur. Orcrist şuanda Thorin’in mezarındadır.

9) Sting: Son olarak size bahsedeceğimiz savaş silahı Sting vardır. Sting de İlk Çağ’da Gondolin’de yapılmış elf bıçağıdır. Sting ortalama bir insan, elf için bir bıçak sayılırdı. Ama Hobbit için kılıç gibiydi ve o da kılıç olarak kullandı. Bilbo Kuyutorman’da dev örümceklerle yaptığı savaşta, kılıçtan ötürü bir hayli kayıp veren örümcekleri kılıca onun Sting’i tabirini kullandılar. Bilbo, Yüzük Kardeşliği’nde kılıcı Frodo’ya vermiştir.

Orta Dünya ile ilgili daha fazla bilgi için grubumuza bekleriz; https://www.facebook.com/groups/yuzuklerinEfendisi/?fref=ts

Yorumlar