Ana sayfa Haberler Yüzüklerin Efendisi Hususunda Açılan Tolkien’in Telif Davası Sonuçlandı

Yüzüklerin Efendisi Hususunda Açılan Tolkien’in Telif Davası Sonuçlandı

PAYLAŞ

Orta Dünya’nın yaratıcısı John Ronald Reuel Tolkien’in mirasını üstlenmiş olan ailesi ve Harper Collins Yayınevi ile Warner Bros arasında gerçekleşen telif davası 5 yılın sonunda bir sonuca bağlandı.

2012 senesinde Tolkien’in, miras sahipleri vasfı ile, ailesi; yazarın eserleri olan Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi içerisinde yer alan ve doğal olarak yazar tarafından oluşturulan imgeler ile karakterlerin yasal izin bulunmadan çeşitli yerlerde kullanılması sonucu film sahipliği yapan Warner Bros şirketine teliften ötürü dava açmıştı.

Telif hakkını ihlalden ötürü açılmış olan dava, 5 yıllık bir süreç sonunda film şirketi Warner Bros’un 80 milyon dolarlık ödemesi ile sonlandı.

Deadline.com kaynaklı haber, Tolkien ve Orta Dünya severlere rahat bir nefes aldırdı. Aynı zamanda davanın iki tarafın da uzlaşma yoluna giderek sonuçlandırıldığı belirtildi.

Yorumlar
PAYLAŞ
Önceki makaleJohn Wick Dizisi Geliyor!
Sonraki makaleAssassin’s Creed Animesi Geliyor!
Korku-gerilim, aksiyon, fantastik, bilim-kurgu filmlerini izlemeyi, kitaplarını okumayı seven, Star Wars, Karayip Korsanları ve Yüzüklerin Efendisi hayranı, yabancı dizileri takip eden, aksiyon, rpg oyunlarına ilgisi olan, Kratos aşığı, yeni yeni editörlük işine atılmış bir Ñoldo.