Ana sayfa Middle Earth Yüzüklerin Efendisi İsmi Gaziantep’in Oldu!

Yüzüklerin Efendisi İsmi Gaziantep’in Oldu!

PAYLAŞ

Gümüş yüzük ustası olan Mehmet Çakmak Gaziantep’de Türk Patent Kurumu’na başvuruda bulundu ve bu başvuru sonucunda neler olmuş görelim!

Mehmet Çakmak yaptığı başvuruyla ABD’nin Kaliforniya eyaletinde olan Uluslararası Ticaret Komisyonu onayı sayesinde ” Yüzüklerin Efendisi ” isminin 35 ticari daldaki tüm haklarını kullanmak için hak kazandı. Mehmet Çakmak patent hakkı için 2 yıl mücadele verdi. Mücadele sonunda hakkı kazanan gümüş ustası yapacağı üretimle dünya ticaretine açılıyor.

Gümüş ustası olan Mehmet Çakmak patent başvurusunda İngiliz Yazar olan John Ronald Reuel Tolkien romanı olan Yüzüklerin Efendisi kitabından esinlenmediğini, yaptığı işin efendiliğini düşünerek Yüzüklerin Efendisi isminin patenti için mücadeleye başladı.

Türk Patent Kurumu’na başvuru yapan Mehmet Çakmak, film sayesinde değerlenen ismin ABD koruma altına alınması sebebiyle zorlu bir süreçten geçti. Yaklaşık iki yıl süren bu süreç, Yüzüklerin Efendisi isminin filmden önce Türkiye’de kullanıldığını kanıtladı ve bu isim sayesinde ticari faaliyetler yaptığını kanıtlayan yüzük ustası, koruma için 35 ticari alandaki kullanım hakkını aldı. ABD’de bulunan Uluslararası Ticaret Komisyonu tarafından onaylanan ismin patentini Türk Patent Kurumu’ndan aldı.

Mehmet Çakmak kendisini ‘yüzük sevdalısı’ olarak tanıttı, “Yüzüklerin efendisi ismi geldi aklımıza çünkü yaptığımız iş yüzük, biz bu işin efendiliğini göstermek istedik. Efendilikten kastımız yükseklik değil insanlara hizmet edip güzel bir efendilik tarzında yüzükler üretmek için tasarladık” şeklinde konuştu.

Kaliforniya’dan Gaziantep’e

5 ay süren takip sonucunda patenti aldığını söyleyen Çakmak, ” Kolay bir süreçten geçmedik, 5 aylık takip, 6 aylık süreç içerisinde ABD’nin eyaleti olan Kaliforniya’dan aldım ismi. Bu isim sadece Türkiye’de adıma tescilli olup kullanımı yasaktır. ” dedi.

Ticaret Dalındaki İsim

Yüzüklerin Efendisi isminin sadece ticaret dalında patentini aldığını vurguladı Mehmet Çakmak. ” Diğeri film biz ticaret dalındaki ismini aldık. Film yapımcıları kendi dalında patentli bir isim ama biz filmden esinlenmedik, biz insanlara daha güzel yüzükler üretebilmek için bu ismi düşündük. Biz bu ismi 35 kısımda aldık bu kısa bir sürede de olmadı yaklaşık 2 yıllık bir süreç sonrasında Gaziantep‘te Yüzüklerin Efendisi olarak başladık. ‘‘ dedi.

Yorumlar