Ana sayfa Middle Earth Filmler Yüzüklerin Efendisi Sahne Arkaları Hakkında 10 İlginç Bilgi

Yüzüklerin Efendisi Sahne Arkaları Hakkında 10 İlginç Bilgi

PAYLAŞ

Hepimizin defalarca izlediği Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde kimimizin bildiği, kimimizin yeni öğreneceği birbirinden ilginç 10 sahne arkası bilgi ile karşınızdayız.

1) Hepsine Hükmedecek Tek Bir DEVASA Yüzük

Yüzüklerin Efendisi filminde bir çok yüzük sahnesinde kullanılan Tek Yüzük, normal boyutlarda değildi. Yüzüğün üzerindeki detayları izleyiciye daha iyi aktarabilmek için gerçekten Sauron’un parmaklarına sığabilecek bir Tek Yüzük kullanılmıştır. Üçlemenin girişinde çekilen sahnelerde bunu görmek mümkün.

2) Hobbitler İçin Protez Yüzler

Ufak dostlarımız Hobbitler’in sahnelerini çekerken dublör kullanıldığı aşikar. Kısa boylu, “cüce” dublörler sayesinde çekilen sahnelerde Hobbitler ve diğer ırklar arasındaki boy farkı açıkça belli edilmiş. Dublörlerin Hobbit dostlarımızı andırması için de yüz protezleri kullanılmış.

3) Gandalf’ın Sakarlığı

Bu aslında çoğumuzun bildiği bir bilgi. Ian McKellen’ın kafasını avizeye vurduktan sonra tekrar çarptığı sahne senaryo gereği çekilmedi. Çekim sırasında kendiliğinden gerçekleşti ve Peter Jackson tarafından filmde kalmasına karar verildi. Sanırım Gandalf’ın yaşlı ve zaman zaman dikkatsiz olabileceğine bir vurgu yapıldı.

4) Viggo Mortensen’in Parmağı

Üçlemenin ikinci filminde Aragorn boş bir ork miğferini tekmelerken ayak parmağını kırmıştır. Filmde devamında gelen acı içindeki haykırış rol yapma değil Viggo’nun gerçekten duyduğu acının bir sonucudur!

5) Merry ve Pippin

Yüzük Kardeşliği filminde Merry ve Pippin’in Gandalf’ın havaifişek arabasından çaldıkları ejderha şeklinde patlayan havaifişeği hatırlarsınız. Tam patlama sahnesinde duyulan çığlık Pippin’den yani Billy Boyd’dan gelmektedir. Kendisi fırlattıkları fişeğin düzgün uçmayacağını ve sahneyi CGI kullanarak çekmek zorunda kalacaklarını düşünüp kendisini tutamamış!

6) Hobbitler

Aşağıdaki fotoğraf ekibin birlikte çekildikleri ilk fotoğraflardan biridir. 1999’da Yüzük Kardeşliği filminin ilk sahnelerinden birinin sahne arasında olsa gerek.

7) Gerçek Şehirler

Filmdeki devasa şehirler CGI ile yapılmamıştır. Aşağıda Minas Tirith için verilen el emeğini görmekteyiz. Şimdilerde en küçük bir sahne için bile CGI kullanılan filmleri düşününce Yüzüklerin Efendisi’ne bir kez daha hayranlık duyuyoruz.

8) Peki İkinci Kahvaltı Ne Olacak ?

Bu meşhur sahnede Aragorn tarafından Merry’e fırlatılan ilk elmayı hatırlarsınız. Bu kahvaltı niyetine fırlatılan bir elmaydı. Pippin’in kafasına gelen ikinci elma ise sahne arkasındaki Viggo Mortensen tarafından fırlatılmıştır. Pippin’in sözlerini unutması nedeniyle 16. kez tekrarlanan sahnede Viggo’nun filmde de yer alan tepkisini görmekteyiz!

9) Galadriel’in Gözleri

“….gözleri yıldız ışığındaki keskin mızraklara benziyordu, ama bir yandan da derin hatıra kuyuları gibi dipsizdi.” – Yüzük Kardeşliği S: 443

Bu sözler Galadriel Hanım’ın gözleri için Tolkien tarafından yazılmıştı. Filmde bunu izleyiciye yansıtabilmek için Andrew Lesnie ve ekibi noel ışıklarını kullanmışlar.

10) Sam ve Kesik Ayağı

Sam ve Frodo’nun Yoldaşlık’tan ayrılışında Sean Astin’in ayağını büyük bir cam parçasına vurup kestiği belirtliliyor. Yolculuk boyunca her türlü acı çeken Sam karakterini canlandıran Sean Astin’in sahne arkalarında da boş durmadığını görüyoruz.

Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/middle-earth

Bize katılın!
https://www.facebook.com/groups/yuzuklerinEfendisi

Kaynak : Twitter – @RlNGBEARER

Yorumlar