Ana sayfa Middle Earth Filmler Yüzüklerin Efendisi “Sıkça Sorulan Sorular”

Yüzüklerin Efendisi “Sıkça Sorulan Sorular”

PAYLAŞ

Gün geçtikçe Tolkien’in büyülü evrenine hayran olanların sayısı artıyor ve bu yeni hayranlar işe doğal olarak filmleri izleyerek başlıyorlar. Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi’ni ve Hobbit Üçlemesi’ni izleyen pek çok kişinin kitapları henüz okumadıklarından dolayı akıllarına bazı sorular takılıyor elbet. Bunlardan ilki Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi’nde bir anda ortaya çıkarak günü kurtaran Kartallarla ilgili, Fantazya’ya bağlı Facebook grubumuz Yüzüklerin Efendisi Divanı’nda bu soruyu çok duyuyoruz:

“Tek Yüzük’ü Neden Kartallarla Mordor’a götürmediler?” veya “Thorin ve Kafilesi Neden Erebor’a Kartallarla Gitmediler?”

eagle

Bunların cevabı aslında çok basit: Kartallar birer binek değiller. Hobbit kitabını okuyanlar görmüşlerdir ki, Kartallar konuşabilen varlıklardır, filmde pek konuştuklarına rastlamasak da. Cüceleri ve Bilbo’yu alıp yuvalarına götürmüşlerdi kitapta ve onlara “Göl Halkı’nın kendilerine saldırabileceği endişesi” taşıdıklarını söyleyerek mümkün olan en yakın yere götürmüşlerdi. Kuşkusuz ki Göl Halkı’nın oklarından bile endişe ediyorlarsa, Mordor’da fırıl fırıl gezen Nazgul’lar ve binlerce ork elbette ki onlara engel olabilecek güçte olsa gerek.

Bunun yanında Kartallar, Valar’ın başı olan Manwë’nin, yani Arda’nın Kralı’nın emrindedirler. Manwë, olayları Orta-Dünya’nın halkının kendi başına çözmesini arzu ettiğinden kartallarının bu kadar net bir müdahaleye ortak olmalarını istediğini pek sanmıyoruz. Gandalf’ı ve diğer Istari’yi yolladıklarında da onların Sauron’la direkt savaşmasının yasakladıklarını unutmayalım.

Smaug vs. Balrog

Aslında bu başlığı açmak bile komik gelse de, cidden bu soruyu merak eden çok kişi var. Tolkien’in evreninde hiç savaşmayan varlıkları karşılaştırmak zor bir eylem açıkçası. Balroglarla dövüşen pek çok Yüce Elf gördük ve tabii bir de Gandalf. Gandalf da dahil olmak üzere hiçbiri canını vermeden bir Balrog yok edemedi, oysa Smaug tek bir okla, zayıf noktasından vurularak, yok edildi. Ama kaldı ki Smaug tek başına koskoca bir cüce ordusunu yok edebilecekken, Balroglar hep ordulara komuta eden güçlü Maia’lardı. Bu sebeple bu sorunun net bir cevabı olmadığını söylemek gerek. Savaşmamış karakterleri karşılaştırmak büyük bir yanlış olacaktır Üstat’ın evreninde.

Gandalf vs. Witch-king

gandalf vs wk

Öncelikle bu konuda Kralın Dönüşü’ndeki kesilmiş sahnelerde Witch-king’in Gandalf’ın asasını kırma gibi bir olay olamayacağından bahsetmek gerek. İkinci olarak da Gandalf’ın güçleri kısıtlanmış bir şekilde Orta-Dünya’ya yollandığının belirtilmesi gerekiyor.

Kralın Dönüşü’nü dikkatli okuyanlar Denethor’un Gandalf’a, Witch-king’le ilgili “Kendi denginde bir rakip buldun sanırım.” tarzındaki ifadesine dikkat etmişlerdir.

Witch-king’in oldukça güçlü olduğu ve Sauron güçlendikçe gücünün arttığını da bu sayede anlayabiliyoruz. Ha yine de, güçleri kısıtlanmış olsa da, Istari’nin Ak’ı olan bir Gandalf’ı yenebilir miydi, pek sanmıyoruz. Gandalf’ın her ne olursa olsun güçlü bir Maia olduğunu unutmamak gerek.

Tolkien Kitaplarını Hangi Sırayla Okumalıyım?

Bunun cevabını başka bir makalemizde uzun uzun anlatmıştık. Lafı uzatmadan sizi oraya yönlendirelim, merak etmeyin virüs falan yok linkte.

Neden Sauron Hüküm Dağı’nın Kapısına Koruma Koymadı?

Bu da güldüğümüz sorulardan biri ne yalan söyleyelim. Bu soruyu örnek vererek cevaplamak daha doğru olacaktır. Hayal edin, devasa kara bir kapı ile korunan, üç tarafı dağlarla çevrili ve içerisinde on binlerce ork bulunan bir bölgede yaşıyorsunuz, her şeyi görebilen devasa bir gözünüz var ve düşmanlarınız son bir çırpınışla kapılarınıza kadar gelmiş, koskoca kalenize çok yakın bir yerde, ordunuzun ortasındaki ulaşılması zaten imkansız bir yere koruma koyar mıydınız? Üstüne üstlük oraya getirelecek Kıymetli Şey, ne olursa olsun kendisinin ateşe atılmasına izin vermeyecek güzel ve kıymetli… Zaten o ateşin ucuna gelen o Yüzük’e bakıp onu atabilir mi? Tabii ki atamaz. Gollum’un müdahalesi olmasaydı Frodo da atmayacaktı.

Üstelik Sauron cidden de kimsenin oraya ulaşamayacağını düşünüyordu ve ulaşmayı çalışanları göreceğinden de kesinlikle emin olacak kadar kibirliydi.

Aragorn Ölü Ordu’yu Neden Mordor’a Götürmedi?

army of the dead

Ölü Ordu, tek bir savaşa gelmedikleri için lanetlenmişlerdi ve tek bir savaş için geri çağrılmışlardı. Filmden haraketle bunun Pelennor Çayırları Savaşı olduğunu sanmayın. Kitapta Ölü Ordu, Rohirrim’e ve Gondor’a destek için Pelennor Çayırları’na kadar gelmiyor. Aragorn’un Mordor’un desteği olan Umbar korsanlarına karşı savaşmasına yardımcı oluyorlar ve onların yok olmasını sağlıyorlar, yani Mordor’un desteğini kesiyorlar. Aragorn da sözünün eri bir insan olduğu için savaşın ardından onları serbest bırakarak Pelennor Çayırları’na o şekilde gidiyor.

Húrin’in Çocukları’nı Okumalı Mıyım, Silmarillion’da Zaten Yok Mu?

Húrin’in Çocukları’nın Hikayesi, Silmarillion’da ve Bitmemiş Öyküler’de anlatılmış olmasına karşın ayrı bir kitapta çok daha geniş bir haline yer verilerek, epey detayla birlikte ayrı bir kitap olarak yayınlandı. Bu trajik hikayeyle ilgili daha çok şey öğrenmek ve Tolkien’in edebi yeteneğini daha derinden hissetmek için Húrin’in Çocukları da tabii ki okunmalıdır bana kalırsa.

Legolas’ın Annesi Kim?

Bu sorunun cevabını anlaşılan sadece Peter Jackson biliyor. Çünkü özellikle Türkçe Vikipedi’de Legolas’ın annesinin “Sayısız Gözyaşı Savaşı’nda öldüğü”ne dair tuhaf ve tamamen gerçekten uzak yazılar gördük. Bunun hiçbir gerçeklik payı yoktur. Legolas’ın annesi ile ilgili hiçbir bilgimiz yoktur. Kaldı ki Thranduil’in bile Sayısız Gözyaşı’na katılacak kadar yaşlı olduğunu sanmıyoruz. Türkçe Vikipedi’ye kesinlikle güvenilmemesi gerektiğini de buradan hatırlatalım. Thranduil’in 800.000 orka karşı, 100.000 Elf’le savunma yaptığını yazanlar olmuştu. Ki bu da tamamen gerçekten uzaktır. Orman Elfleri 10.000’den kalabalık ordu çıkaramazlar.

Beş Ordular Savaşı’ndaki 5 ordu hangileri?

Beş Ordular Savaşı’nda savaşan beş ordu kitapta şu şekildedir: Orman Elfi Ordusu, Cüce Ordusu, İnsan Ordusu, Goblin Ordusu ve Warg Ordusu. Kitapta warglar ayrı bir ordu olarak gösterilmiştir. Filmde ise; Orman Elfi Ordusu, Cüce Ordusu, İnsan Ordusu, Dol Guldur Ordusu ve Gundabad Ordusu olarak beş farklı ordu gösterilmiştir.

Sorularınız varsa Yüzüklerin Efendisi Divanı grubuna katılabilir veya profilimden bana ulaşarak soruları sorabilirsiniz.

Ayrıca YouTube Kanalımız‘da da şöyle bir video var, buyrunuz.

Yorumlar