Ana sayfa Middle Earth Filmler Yüzüklerin Efendisi En Efsanevi 10 Replik

Yüzüklerin Efendisi En Efsanevi 10 Replik

PAYLAŞ

Bu yazımda sizlerle Yüzüklerin Efendisi serisindeki en çok yüreğe dokunan ve anlamlı on sözünü paylaşmaya çalıştım. Lakin bu evren öylesine geniş, edebi yönden öylesine zengin ki yaptığım sıralama kesinlik taşıyan bir sıralama değil. Ancak benim yüreğim bu sıralamadan yana. Keyifli okumalar dilerim!

Galadriel

1- ”Kişilerin en ufağı bile geleceğin akışını değiştirebilir.”

– Yüzüklerin Kardeşliği filmi, Galadriel.

2- “Umut doğar genellikle, her şey umutsuzlaştığında.”

– Kralın Dönüşü filmi, Legolas.

3- ”Gecenin çöktüğünü görmemiş olan, karanlıkta yürümeye aht etmemeli.”

– Yüzük Kardeşliği kitabı, Elrond.

4- ”Nasihat, bir bilgeden bir bilgeye verilecek olsa dahi tehlikeli bir armağandır ve her yol kötüye çıkabilir.”

– Yüzük Kardeşliği kitabı, Gildor.

5- ”Peki atla binicisi nerede… Öten o boru nerede… Dağlardan yağmur gibi geçtiler, çayırlardan yel gibi estiler, günler batıdan battı bile, Tepelerin ardından; gölgeler içine, nasıl bu hale geldik!”

– İki Kule filmi, Théoden.

Theoden Yüzüklerin Efendisi

6- ”- Aynı cenk hikayelerindeki gibi Bay Frodo, yani ciddi hikayeler gibi. Tehlike ve karanlık içinde olanlardan, bazen kendi sonunu bile bilmek istemezsin ya hani. Nasıl iyi olacak diye inanamazsın. Bu kadar kötülük olduktan sonra dünyan nasıl eski haline dönecek ama sonuç olarak bu geçici bir şey. Bu gölge, yani karanlık bile bitmeli. Yeni bir gün doğacak, güneş çıktığında daha da parlak olacak. Bunlar hiç unutamadığımız anlamlı şeyler. Bunları anlamayacak kadar küçük olduğumuzda bile ama Bay Frodo ben anlıyorum artık, biliyorum. O hikayelerdeki insanların da dönme şanları vardı ama dönmediler işte. Tutundukları bir şey olduğu için daima yollarına devam ettiler.
– Peki biz neye tutunuyoruz Sam?
– Dünyada hala iyilik olduğuna Bay Frodo, bu uğurda savaşılacağına.”

– İki Kule filmi, Samwise.

7- “Gün gelir insanlar cesaretlerini yitirebilir. Dostlarına sırt çevirebilir ve tüm kardeşlik bağlarını koparabilir. Ama bugün o gün değil, kurtların vakti ve parçalanmış kalkanlar bekler insan çağının çöküşünü ama o gün bugün değil. Bugün savaşacağız! Bu dünyadaki tüm sevdikleriniz adına sizlere kalmanızı emrediyorum batının halkı!”

– Kralın Dönüşü filmi, Aragorn.

Aragorn

8- ”Hayır zaman hiç durmaz; lakin her şeydeki ve her yerdeki değişim ve gelişim bir değildir. Yine de güneş altındaki her şey nihayetinde bir sona doğru yıpranır.”

– Yüzük Kardeşliği kitabı, Legolas.

9- “Yaşayan pek çok kişi ölümü hak eder. Ölülerden bazıları da yaşamı. Yaşamı onlara verebilir misin? Ölüm hakkında karar vermekte aceleci olma. En bilgeler bile her sonucu bilemez.”

– Yüzük Kardeşliği filmi, Gandalf.

10- ”Mazide kalmış izler nasıl bulunur yeniden? Nasıl devam edersiniz artık yüreğinizde geri dönüş olmadığını anlamaya başlayınca? Zamanın merhem olamayacağı yaralar vardır, hele bazısı çok derindir ve izi kalır…”

– Kralın Dönüşü filmi, Frodo.

Eğer dilerseniz, Yüzüklerin Efendisi kitap ve film serisinin tüm repliklerine de bu linkten ulaşabilirsiniz. Esen kalın!

Yorumlar