Ana sayfa Middle Earth Filmler Yüzüklerin Efendisi’nin Etkilediği Eserler

Yüzüklerin Efendisi’nin Etkilediği Eserler

PAYLAŞ

Orta Dünya çok geniş ve dopdolu. J.R.R. Tolkien’in yarattığı şaheser kendisinden sonra gelen birçok eser üzerinde kalıcı etkiler bırakmış vaziyette. Bunların birçoğu kurgusal ve endirekt olmak üzere bazıları Yüzüklerin Efendisi ‘nin popülerliği ile birlikte direkt olarak etkilenmiş. Merak ettiyseniz başlayalım.

1) Castlevania Symphony of the Night

İlk maddemizde 1997 yılında Konami tarafından geliştirilen Castlevania Symphony of the Night oyunu var. Oyunun Kuzey Amerika sürümünde birçok eşyanın Orta Dünya’dan birebir etkilendiğini görüyoruz. Ring of Varda, Ring of Feanor, Nauglamir, Fist of Tulkas, Elven Cloak gibi çeşitli eşyalar görüldüğü gibi direkt olarak Orta Dünya’dan izler taşıyor. Arda’nın kılıçlarını da oyunun içinde görmek mümkün. Örnek olarak; Mormegil (Gurthang), Mablung Sword, Dark Blade(Glamdring) kılıçlarını sayabiliriz. İsim olarak birebir olmasa da Marsil adında bir kılıç da oyunun içerisinde mevcut.

Castlevania Symphony of the Night

2) World of Warcraft

World of Warcraft ya da kısaca WoW dünyanın en popüler oyunlarından birisi. Bizim yazımızın konusu ile ilgisi ise Tek Yüzük. WoW’da sadece balık tutarak elde edilebilen The 1 Ring isimli bir eşya mevcut. Eşyanın üst seviyeleri The 2 Ring, The 3 Ring şeklinde devam ediyor fakat The 1 Ring’in oldukça nadir elde edildiğini söyleyelim.

The 1 Ring

3) Witcher Evreni

Witcher oyunlarından ve evreninden iki adet Yüzüklerin Efendisi göndermesi vereceğiz burada. İlki Caranthir Ar-Feiniel. Caranthir, Witcher evreninde Vahşi Av (Wild Hunt)’ın önemli komutanlarından biri. Evrende kötü bir karakter olarak Ciri’nin peşinde ve onu yakalamaya çalışıyor. Caranthir ismi Tolkien Legendarium’unda Fëanor’un Oğullarından birinin ismi. Fëanor’un Oğulları’nın Silmarillerin peşinde olduğunu bilmeyen yoktur. Burada apaçık bir benzerlik görülebiliyor. Ayrıca Ar-Feiniel de Fingolfin’in tek kızının ve Caranthir’in kuzeninin lakabı: Aredhel Ar-Feiniel yani Noldor’un Ak Hanımı.

Witcher 3’den Caranthir

Bir diğer Orta Dünya ve hatta direkt Yüzüklerin Efendisi referansı ise The Witcher 2: Assassins of Kings oyunundaki bir görevde karşımıza çıkıyor. Görevin neredeyse tamamı Orta Dünya üzerinden kurgulanmış. Madenlerde geçen görevde Balin, Gandalf’ın sözleri ve tabiiki Durin’in Felaketi’ni görmek mümkün. Altta görevden bir mektubu görebilirsiniz.

Fly, you fools!

4) The Martian ve Project Elrond

Oyunlardan çıkıp biraz da beyaz perdeye bakalım. Eminim ki hepimiz bu sahneyi izlediğimizde mutlu olmuşuzdur. The Martian (Marslı) filminde; Vincent, Mitch (Sean Bean), Bruce, Teddy, Annie ve Rich karakterlerinin buluştuğu gizli toplantı Project Elrond olarak adlandırılmıştı. Grupta Annie hariç herkesin ‘nerd’ bir yaşam tarzına sahip olması, bu durumun sadece Annie tarafından anlaşılmamasına yol açmıştı. Sahnenin tamamını izlemek isteyenler için sahneyi aşağıya bırakıyoruz. Ayrıca Sean Bean’in de Mitch rolünde olduğunu bir kez daha vurgulayalım.

Project Elrond

5) Stranger Things

Bu sefer Netflix’in Stranger Things dizisine gidiyoruz. İzleyenlerin bildiği gibi dizi 1983 yılında başlıyor. Yüzüklerin Efendisi filmleri daha çekilmemiş olsa da Tolkien dünyanın her yerinde oldukça okunan bir yazar o dönemde. Dizinin ana karakterleri Mike, Dustin, Lucas ve Will’in kasabalarındaki bir bölgeye verdikleri ad Mirkwood idi. Will’in kaybolmasından sonra üçlünün polis memurlarına Will’in kaybolduğu yolu tarif ederken Mirkwood’u kullanmaları polisleri şaşırtmıştı.

Castle Byers

Yine Stranger Things’de Will’in ormandaki Castle Byers “kale”sinin giriş şifresi Radagast idi. Dizi yazarlarının J.R.R. Tolkien hayranı olduğunu söylememiz yanlış olmaz ve umuyoruz ki yeni sezonda da böyle göndermeler göreceğiz.

6) Blind Guardian

Birçok Orta Dünya hayranının bildiği fakat yine de burada olması gerektiğini düşündüğüm Blind Guardian albümü Nightfall in Middle Earth albümünden bahsedelim. 2018 versiyonuyla birlikte İlk Çağ Elflerinin destansı hikayeleri hakkında tam 25 şarkı içeren nefis bir albüm. İlk çıkış yılı 1998. Yani Yüzük Kardeşliği filminden 3 yıl önce. Bu sebeple Üçleme’nin yarattığı hayran kitlesiyle oldukça dinlenen bir albüm olmuştur. Altta göreceğiniz kapağında Morgoth önünde raks eden mavilikler içindeki Lúthien bulunmakta.

Nightfall in Middle Earth

7) İhsan Oktay Anar ve Suskunlar

Gelelim son eserimize. İhsan Oktay Anar harika bir tarihi kurgu yazarı. Yazdığı romanlar Osmanlı döneminde geçer. Burada olmasının sebebi de yine Osmanlı döneminde geçen Suskunlar romanı. Suskunlar romanında aşağıdaki gibi tarif edilen bir “çete” mevcut ki adları Dokuzlar’dır.

“Çevrede kol kırma, kafa yarma ve göz patlatma gibi pis işleri yapacak olan fedailer, “Dokuzlar” olarak anılırdı.Bu dokuz kişi, sanki az sonra birbirleriyle ölümüne dövüşeceklermiş gibi alt çeneleri pervasızca ileri çıkık bir halde olur, konuşurlarken sol ellerinde akik ve firuze tespihleri şakırdatırlar, sağ ellerini ise birbirlerine tehditkâr bir şekilde sallarlar, ona buna efelenip dayılanırlardı.” Sy. 273

İhsan Oktay Anar ve Suskunlar

Biraz Yüzük Tayflarını hatırlattı değil mi? Burada da kalmıyoruz. Yüzüklerin Efendisi’nde hatırlarsınız ki Yüzük Tayfları Frodo ve arkadaşlarını bulmak için Sıçrayan Midilli Hanı’na saldırmışlardı. Benzer bir kurgu Suskunlar’da da karşımıza çıkıyor. Öyle ki Dokuzlar çetesi bu sefer Muhteşem Neyzen Bâtın’ı bulmak için Kancalıkapı Hanı’nı basıyorlar. Yüzüklerin Efendisi’nde olduğu gibi Suskunlar’da da bu baskın başarılı olmuyor. Burada yazmaya değer görmediğim birkaç benzerlik daha mevcut. Daha fazlasını merak edenlere Suskunlar’ı okumalarını tavsiye ediyorum.

Peki Daha Fazlası Yok mu?

Elbette var. Fakat bizim burada yazacaklarımız sınırlı kalmak zorunda. Kimsenin sayfalarca yazı okumaya meraklı olduğunu düşünmüyoruz. Merak eden okuyucular için Google emirlerine amadedir.


Diğer yazılarımızı okumak için tıklayın!

Bize katılın!

Yorumlar