Ana sayfa Middle Earth J.R.R Tolkien Yüzüklerin Efendisi’nin Tarihi

Yüzüklerin Efendisi’nin Tarihi

PAYLAŞ

Silmarillion’daki hikâyeler, Kadim Zamanların Üç Büyük Öyküsü (Húrin’in Çocukları, Beren ile Lúthien ve Gondolin’in Düşüşü) ve Yüzüklerin Efendisi eserleri, yazılıp yayımlanmasından önce pek çok değişim ve düzenlemeden geçmiş; zaman zaman karakterler, mekânlar ve olaylar şu anda bilinenden farklı şekillerde ele alınmıştır. Eserlerin yazarı olan J.R.R Tolkien’in oğlu Christopher Tolkien, babasının bu eserler yayımlanmadan önce oluşturduğu taslak metinleri ve notları derleyip düzenleyerek “the History of Middle-earth (Orta Dünya Tarihi)”  adı altında seri kitaplar halinde yayımlamıştır. Bu seride 12 adet kitap bulunmaktadır. Bunların arasında yer alan “the Return of the Shadow”, “the Treason of Isengard”, “the War of the Ring” ve “Sauron Defeated”, Yüzüklerin Efendisi’ne ait notları ve taslak metinleri içermektedir. Bu yazı dizisinde yukarı da bahsedilen kitapların ışığı altında, Yüzüklerin Efendisi’nin kökenlerine inerek kitaptaki olaylar, karakterler ve hikâyede bahsedilen yerlerin geçirdiği değişim ve farklılıkları sizlere sunacağım.

1- Dört Gözle Beklenen Parti

Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği kitabının birinci bölümü olan “Dört Gözle Beklenen Parti”nin ilk başta tam dört farklı versiyonu bulunuyormuş ve bazı noktalarda birbirleriyle benzerlikler taşısa da hepsinde de farklı noktalar bulunmaktadır. Örneğin Gandalf, ancak ikinci versiyonda hikâyeye dâhil edilmiştir. Üçüncü versiyonda söylendiği üzere Bingo (Frodo’nun ilk başta düşünülen ismi), Bilbo’nun oğlu olarak düşünülmüştür ve kutlanılan doğum günü üç ve dördüncü versiyonlarda Bingo’nun doğum günü olarak tasarlanmıştır.

2- Dört Hobbit’in İsimleri

Hikâyenin ana karakterlerinden olan dört hobbit’in isimleri ilk başta Bingo, Odo, Frodo ve Marmaduke olarak düşünülmüş, fakat sonrasında bunlar şu an bilindiği haline gelerek sırasıyla Frodo, Sam, Pipin ve Merry olmuştur.

3- Sıçrayan Midilli Hanı

Bree’de yer alan han, the Prancing Pony (Sıçrayan Midilli), ilk başta the White Horse (Beyaz At) olarak isimlendirilmiştir. Hancı Arpadam Kaymakpürüzü de bir hobbit olarak düşünülmüştür.

4- Yolgezer

Aragorn’un Yaban’daki ismi olan Strider (Yolgezer) ilk başta “Trotter” idi ve o da bir hobbitti. Hatta bir versiyonda da Bilbo Baggins’in kuzeniydi ve adı da Peregrin Boffin’di. Peregrin Boffin, reşit olmasının ardından Shire’ı terk etmiş ve Gollum’u arayıp bulmasında Gandalf’a yardım etmiştir. Fakat bu yolculuğu sırasında Mordor’da Sauron tarafından yakalanıp orada işkence görmüştür. Ayaklarındaki yaralardan dolayı o zamandan beri tahtadan ayakkabılar giydiği belirtilmiştir (Trot, İngilizce’de tırıs gitmek demektir. Tahta ayakkabılarıyla yürürken çıkardığı sesler, atın tırıs gitme sesini andırdığından, Trotter ismi düşünülmüştür). Bu isim, eser yayımlanıncaya kadar Trotter olarak kalmış ve en sonunda Strider olarak değiştirilmiştir.

5- Ağaçsakal

En başında Gandalf, Ağaçsakal tarafından Fangorn Ormanı’nda esir alınmıştı. Ağaçsakal ent değil, bir devdi. Fakat sonrasında bu değiştirilmiş ve Ağaçsakal “ağaçdevi” olarak tanımlanmıştır. Frodo, Kardeşlik’ten ayrılır ve yolu Fangorn’a düşer. Burada kaybolduktan sonra Gollum’a rastlar ve Gollum onunla arkadaş olmaya çalışır. Fakat uykusunda onu boğmayı ve Yüzük’ü almayı deneyince Frodo kaçar ve kaybolur. Ağaçsakal, Frodo’yu bulur ve ona yardım eder. İkisi birlikte Ond’a (Gondor’un ilk başlarda düşünülen ismi) giderler. Gözcüleri Ağaçsakal’a Ond’un kuşatıldığını ve Trotter ve diğer yoldaşlarının esir alındığını haber verir. Ağaçsakal ve diğer ağaç devleri Ond’a giderek kuşatmayı kaldırır ve Trotter ve diğerlerini kurtarırlar.    

6- Yüzük Kardeşliği

Yüzük Kardeşliği üyeleri en başında yedi kişiymiş ve Legolas ile Gimli, Kardeşlik’te yer almıyormuş. İkili daha sonrasında dâhil edilmiştir. Bazı taslaklarda Glorfindel ve Burin adında bir cücenin de Kardeşlik’te yer aldığı görülmektedir.

7- Gimli’nin Hediyesi

Lothlórien’de Gimli Galadriel’den hediye olarak yeşil bir taş almıştır. Gimli bundan fazlasıyla memnun olmuş ve taşı her zaman yanında taşıyacağını ve bundan böyle adının Elessar (Elfçe’de Elftaşı) olacağını söylemiştir. Daha sonrasında tekrar yazıldığında, bu hediye ve isim Aragorn’a geçmiştir.

8- Khazad-dûm Köprüsü

Gandalf, Balrog’la verdiği savaşında Khazad-dûm Köprüsü’nden düşünce aslında altındaki karanlık boşluğun fazla derin olmadığını fark etmiş ve Balrog’u öldürmesinin ardından tırmanarak geri çıkmıştır.

Kaynakça:

the History of Middle-earth: the Return of the Shadow

the History of Middle-earth: the Treason of Isengard

Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/middle-earth/

Bize katılın!
https://www.facebook.com/groups/yuzuklerinEfendisi/

Yorumlar