Ana sayfa Middle Earth Filmler Yüzüktayfları Sudan Korkarlar Mı, Neden?

Yüzüktayfları Sudan Korkarlar Mı, Neden?

PAYLAŞ

Sauron’un “Hediye Veren” manasına gelen Annatar kılığında Dokuz Yüzük’ü bahşettiği eskinin soylu insanları, sonradan bilinen adlarıyla Yüzüktayfları, şüphesiz Sauron’un tasarısını gerçekleştirmekte kullandığı araçlarından belki de en korkunçlarıydı. Kitapta da geçtiği gibi:

“Yüzüktayfları korkunç düşmanlardır, ama Hükmeden Yüzük tekrar efendilerinin eline geçerse kazanacakları gücün ve dehşetin ancak gölgesi sayılırlar henüz.”

Geçtikleri yerlerde insanların ve yerel halkın kalbinde korku bırakan, ne yaşayan ne de ölü olan bu korkunç varlıklar nasıl oldu Bruinen nehri tarafından durduruldular? Atlarının boğulduğunu biliyoruz. Ama bu işin ardında daha derin bir şey var mıdır? Filmde sudan korktukları ve yalnızca liderleri Cadı-Kral’ın ardından atlarını suya sürdüklerini gördük. Bu durum evrene uygun mudur? Buyrun bakalım.

70+] Nazgul Wallpaper on WallpaperSafari

İlk olarak Yüzüktayfları’nın zayıflıklarını inceleyerek başlayalım. Bitmemiş Öyküler’in “Yüzük’ün İzinde” bölümünden bir kesit bu hususa güzel bir başlangıç olacaktır:

“Dokuzlar’ın bazı zayıf noktaları da yok değildi. Gün ışığında yalnız başına kalması halinde, Cadı-Kral dışında ilerinden herhangi birinin yolunu kaybetmesi işten değildi; yine Cadı-Kral dışında hepsi sudan çekinir ve bastıkları yer köprü misali kuru bir zemin olmadığı sürece, çok darda kalmadıkça suya giremez, herhangi bir akarsuyu veya göleti geçmeye cesaret edemezlerdi.”

Wallpaper Water, Elf, Horse, The Lord of the Rings, Arwen, The Nazgul, Lord  of the Rings:the fellowship of the ring images for desktop, section фильмы  - download

Yukarıda verdiğimiz alıntıda da belirtildiği gibi, Yüzüktayfları’nın sudan çekindikleri, hatta belki de korktukları aşikardır. İçlerinden en kuvvetlisi Cadı-Kral bir nebze olsun bu zaaftan muaf olsa da yine de ortada açık olan bir zaafiyet söz konusu. Yani evet, Yüzüktayfları’nın suya karşı bir zayıflığı olduğu kesin.

Şimdi başlığımızın bir sorusunu aradan çıkardığımıza göre, sorduğumuz diğer sorunun cevabına geçelim.

Aragorn vs Nazgul LOTR 1.06 [HD 1080p] - YouTube

“Bruinen Nehir Geçidi’nde, Cadı-Kral ve iki Nazgûl daha, az önlerinde ilerlemekte olan Yüzük’ün varlığı onları cezbettiğinden suya girme cesareti göstermiş, diğerleri ise Glorfindel ve Aragorn tarafından nehre doğru sürülmüştü.”

Yine Bitmemiş Öyküler’den verilen bu alıntı, Nazgûller’in en yücesinin bile ancak ve ancak Yüzük tarafından cezbedildiklerinde suyu geçme cesaretini gösterebildiklerini işaret ediyor. Peki nedir bu zayıflığın nedeni? Nazgûller karanlıktan güç aldıklarından ve güçlerinin Arda’nın karanlığa teslim olmasıyla arttığı göz önüne alınınca gün ışığına olan zaafiyetleri kabul edilebilir. Ama neden su? Bu olay Bruinen Nehri’ne özel bir şey mi?

Üçüncü Çağ’dan çıkıp Arda tarihinin ilk yıllarına gidiyoruz. Güçler olarak adlandırılan Valar dünyaya indikten sonra, her Vala kendisini dünyayı şekillendirmeye ve tasarıyı gerçek kılmaya adamıştı. Dağları şekillendiren Aulë, bitki örtüsünü, ormanları ve ağaçları şekillendiren Yavanna ve daha bir çok Vala kendi işini yaparken Melkor onların yaptıklarını yıkmakla meşguldü. Her şeyi bozabilen Melkor, Ulmo’nun hükmü altındaki denizleri, okyanusları, genel itibariyle suyu bozamamıştır. Karanlık’ın su üzerine olan hükümsüzlüğü ve bu iki güç arasındaki husumet tarihin başlarına dayanır. Hatta o kadar ki, Güçler Savaşı’nın ardından Manwë Melkor’u affettiğinde dahi; hayal kırıklığına uğrayan Ulmo, Melkor’a güvensiz yaklaşmış ve düşmanca tutumunu korumuştur.

Ulmo | Fantazya

Silmarillion’da yazdığı gibi; Ulmo hiçbir yerde uzun süre kalmaz her zaman Dünya’nın altındaki derin sularda ikamet eder. Ve bütün denizler, göller, nehirler, çeşmeler ve kaynaklar dünyayı çepeçevre sardığı için, ve bütün sular da Ulmo’nun hükmüne tabi olduğu için onun ruhu Dünya’nın bütün damarlarında saklıdır.

Üstüne üstlük, Öfke Savaşı’nın ardından Melkor hiçliğe atıldıktan sonra, dünyadan elini eteğini çeken diğer Valar’ın aksine Ulmo, zamanın başından beri yapageldiği gibi İlluvatar Çocukları’nı hiçbir zaman terk etmemiş, bilhassa İnsan ve Elf halklarını çok sevmiştir. Valar’ın gazabıyla karşılaştıkları zaman bile.

Ulmo | Fantazya

Konumuzu kapatırken, sonuçları özetleyelim. Yüzüktayfları, sudan korkarlar. Bu korkularını kitaplarda da, ki alıntılarını yaptık, filmde de görebiliyoruz. Sudan korkmalarının nedeni ise tarihin en başlarına dayanmaktadır.

Sürç-i lisan ettiysek affola, aklınıza takılan yerler, sorularınız ya da gördüğünüz yanlışlarımız varsa yorumlara yazabilirsiniz. Saygılar.

Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/middle-earth/

Bize katılın!
https://www.facebook.com/groups/yuzuklerinEfendisi/

Yorumlar