Ana sayfa Edebiyat Zaman Çarkı Serisinden Alıntılar

Zaman Çarkı Serisinden Alıntılar

PAYLAŞ

Her kaliteli seride olduğu gibi on dört kitaplık Zaman Çarkı serisinde de gerçekten ders çıkarılacak sözler ve anlar var. Bugün bunlardan bazılarını derledim ve sizlere sunacağım. Alıntılar bunu bir seri yapacağım için sadece ilk altı kitaptan.

Alıntılar hakkında kendi düşüncelerimi yazıp yazmamak arasında kararsız kaldım ama okuyucunun gözüne sokup “Bak burda bunu diyor.” demek anlamsız geldiği için bir tanesi hariç hiç araya girmeyeceğim. Ayrıca not düşeyim, alıntıların hemen üstündeki görselde cümleyi söyleyen kişi bulunuyor.

Şimdi okuyacağınız alıntı Dünyanın Gözü kitabından. Burda bahsedilen “Arayıcı” bir tenekeci, bu evrende tenekeciler hiçbir koşulda şiddete başvurmuyorlar. Onları öldürecek olsanız bile. Ana karakterlerimizden Perrin Aybara da bu konu hakkındaki yorumunu belirtiyor.

Perrin Aybara

“Sizi gücendirmek istemem, Arayıcı,” dedi Perrin yavaşça, “ama… Şey, ben şiddet aramıyorum. Yıllardır kimseyle güreş bile etmedim sanırım, festivaller dışında. Ama eğer birisi bana vurursa, ben de ona vururum. Vurmazsam, onu dilediği zaman bana vurmaya cesaretlendirmiş olurum. Bazı insanlar diğerlerinden faydalanır ve eğer bunu yapamayacaklarını göstermezseniz, kendilerinden zayıf olanlara zorbalık edip dururlar.”

Elyas Machera

“Bu lanet şeyden nefret ediyorum,” diye hırladı. “Bir tür aptal gibi onunla kasıla kasıla dolanırken ne yaptığımı sanıyorum, bilmiyorum. Yapamazdım, biliyorsun. Her şey yalnızca bir oyunken belki böbürlenir, numara yapabilirdim…” İçini çekti, sesi soldu. “Artık farklı. Onu bir daha kullanmak istemiyorum.”
“Kullanacaksın.”
Perrin havuza fırlatmak için baltayı kaldırdı, ama Elyas bileğini yakaladı.
“Kullanacaksın evlat ve kullanırken ondan nefret ettiğin sürece, onu çoğu insandan daha büyük bir bilgelikle kullanacaksın. Bekle. Artık ondan nefret etmediğin an, elinden geldiğince uzağa fırlatmanın ve aksi yöne koşmanın zamanı gelmiştir.”

Zaman Çarkı
Nynaeve al’Meara

“Bana öyle geliyor ki krallar ve kraliçeler, ne olduklarını unutup kim olduklarına göre davrandıklarında aptallık edebiliyorlar, ama yalnızca ne olduklarını hatırladıkları ve kim olduklarını unuttuklarında daha da kötü oluyorlar. Tek işleri onların da sıradan bir çiftçi gibi yediklerini, terlediklerini ve ağladıklarını hatırlatmak olan birini çalıştırsalar çoğu için iyi olacağını düşünüyorum.”

Zaman Çarkı
Moiraine Damodred

“İnsanlar ilk seferinde seni nasıl görmüşse, kafalarına o şekilde yerleşirsin. Dünya böyledir. Bir tahttan inebilirsin ve sonradan domuz ağılındaki çiftçi gibi davransan bile, her birinin içinde bir parça senin bir tahttan indiğini hatırlar. Ama ilk başta seni yalnızca genç bir adam, bir köylü olarak görürlerse, üzerinde ne kadar hakkın olursa olsun, ne kadar güçlü olursan ol, tahtına çıkmana kızarlar.”

O zamana kadar şunu hatırla. Her zaman dilediğimizden daha fazla korkarız, ama her zaman beklediğimizden daha cesur olabiliriz. Yüreğine tutun, o zaman Aes Sedailer gerçekten sen olan, yüreğin olan şeye zarar veremezler. Bizden düşündükleri kadar yüksekte değiller. Her zaman su ve gölge bulasın, Egwene. Ve daima yüreğini hatırla.

Son alıntıyı söyleyen Aiel bilgelerinden Sorilea olsa da düzgün bir çizimini bulamadığım için resimsiz bıraktım.

Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/diger-fantazya/mitoloji/
https://fantazya.org/category/literature/

Bize Katılın!
https://www.facebook.com/fantazyakutuphanesi/
https://www.facebook.com/groups/789384911227470/?ref=bookmarks

Yorumlar