Ana sayfa Doctor Who Zaman Çatlakları

Zaman Çatlakları

PAYLAŞ

ns5ep1f

 

Bugün 11. Doktorumuzun hikayesinin büyük kısmını kapsayan Zaman Çatlaklarından söz edeceğiz.

 

Beşinci sezon finalinde hepimizin öğrendiği gibi zaman çatlakları TARDIS’in patlamasıyla oluşmuştu. Çatlakların ışığına değen her ne varsa zaman ve uzaydan siliniyordu. Bu da türlerinin yok olmasından endişelenen bütün canlıları harekete geçmeye zorlamıştı. Gün geçtikçe büyüyen çatlaklar nedeniyle evrenin dört bir yanındaki türler birleşti ve Doktor’u Pandorica’ya hapsetti. Böylelikle TARDIS’i patlatamayacaktı. Oysa bu hamle geç kalınmış bir hamleydi. Doktor hapsedilirken TARDIS içinde bulunan River’la birlikte patlamaya başlamıştı bile. Peki TARDIS’i patlatan kişi kimdi? Time of the Doctor bölümünden öğrendiğimiz gibi: Madam Kovarian.

 

Tasha: ”Kovarian Bölümü bizden koptu. Zaman Çizginde geriye yolculuk ederek Trenzalore’a gelişini engellemeye çalıştı. Zaman kapsülünü patlattılar ve Zaman Lordlarının çağrılarını yaptıkları evrendeki zaman çatlaklarını oluşturdular.”

 

TARDIS’in patlamasıyla birlikte çatlaklar büyümüş, bütün uzay ve zaman içine akmaya başlamıştı. Böylelikle bütün zaman silinmeye başladı. Doktor; bir yarığı kapatmanın tek yolu, onu tamamen açmaktan geçer, demişti. Bu da büyüyen zaman çatlaklarını kapatabileceği anlamına geliyordu. Bu amaçla Büyük Patlama İki’yi gerçekleştirdi.

 

”TARDIS hala yanıyor. Tarihteki her bir noktada patlıyor. Eğer Pandorica’yı patlamanın içine atarsan, ateşin tam ortasına o zaman ışık olur. Pandorica’nın ışığı her yere aynı anda patlar. ”

 

Patlama ile birlikte tamamen açılan zaman çatlakları neredeyse kapandı. Patlamanın kalbine uçan Doktor’un çatlağın öbür tarafına geçmesi çatlakların tamamen kapanması için şarttı. Ve Doktor, evreni kendisine tercih etti.

 

”Doktor, patlamanın kalbinde olacak. Yani zamandaki bütün çatlaklar kapanacak, ama o yanlış tarafta olacak. Olmayan uzayda, dünyalar arasındaki boşlukta hapsolacak. Onunla ilgili bütün anılar, evrenden temizlenecek. Hiç doğmamış olacak.”

 

Amy’in duvarındaki çatlaktan evren o kadar uzun süredir zihnine akıyordu ki bu da Amy’i Doktor’u deyimiyle özel kılıyordu. Ve Doktor, Amy’in hatırlamasıyla birlikte geri döndü.

 

”Seni hatırlıyorum. Hatırlıyorum! Diğerlerini geri getirdim, seni de getirebilirim! Pejmürde adam, seni hatırlıyorum ve sen düğünüme geç kaldın!”

 

Dönüşüyse çatlağı tekrardan tetiklemiş oldu.

Yorumlar