Ana sayfa Star Wars Han Solo, tekrar tahtına oturabilir mi?

Han Solo, tekrar tahtına oturabilir mi?

PAYLAŞ

          Orijinal Star Wars üçlemesinin uzay kovboyu, galaksice ünlü kaçakçı, asi generali, Leia Organa’ nın eşi, Ben Solo’ nun babası, Chewbacca’ nın can dostu, Millenium Falcon’ ın kaptanı. Han Solo denilince her Star Wars severin aklına başka bir Han Solo gelir. Bu farklı özelliklere bir yenisi ekleniyor: “Solo: Bir Star Wars Hikayesi” filminin ana karakteri Han Solo. Peki Star Wars için bu kadar önemli olan bu karakterle ilgili canon olarak neler biliyoruz? Legends’e bakarsak Han Solo filminden neler beklemeliyiz? Bu soruların cevaplarını sizin için topladık. İyi okumalar.

 HAYATI

            Han Solo, Yavin Savaşından yaklaşık 30 sene önce yani cumhuriyet hala galakside hüküm sürerken Corellia’ da doğar. Çok küçük yaşta yetim kalan küçük Solo hayatta kalabilmek için hırsızlık yapmak zorunda kalır. Zamanla kendine bir gemi alır ve kaçakçılık yapmaya başlar. Bir süre sonra wookie Chewbacca ile karşılaşır ve onu imparatorluğun elinden kurtarır. Bunun üzerine Chewbacca Han’ a hayatını borçlu olduğunu düşünür ve kaçakçı ikilimiz böylece oluşmuş olur. (Bu hikaye aslında ikilinin legends hikayesidir fakat şuana kadar canon hikayenin de bu yönde olacağına dair bir sürü ipucuna sahibiz.) İkili bir gün Lando Calrissian ile karşılaşır ve sabbac oyununda Han, Lando’nun gemisi olan Millenium Falcon’ ı kazanır.

Han ve Chewie

Fun Fact #1: Last Jedi’ da gördüğümüz altın zarlar Han’ ın Millenium Falcon’ ı kazanırken kullandığı zarlardır. Force Awakens’ ın silinmiş sahnelerinde Han’ ın Falcon’ a kavuştuğunda kokpite bu zarları asarken çekilmiş bir sahnesi bulunmaktadır.

Millenium Falcon iç tasarımı

            Stennes isimli bir gangsterden intikam alma planı sırasında, planın bir parçası olarak Sana Starros isimli bir kadınla göstermelik bir evlilik yapar. Planın sonunda çalınan paranın kadına ait olan payını da alıp kaçan Han, ilerde tekrar karşısına çıkacak bir düşman kazanmış olur.

Sana Starros

            Kaçakçılık kariyerlerinin bu noktasında Han ve Chewie, Jabba the Hutt için çalışmaya başlarlar. Bu sırada Tattoine’ de bulunan Chalmun’s Cantina’ da ekstra iş ararlar. Hepimizin A New Hope’ tan bildiği gibi kaçakçılık görevlerinden birinde Millenium Falcon İmparatorluk Donanması tarafından yakalanınca Han taşıdığı baharatı uzaya atmak zorunda kalır. Jabba buna çok kızar ve borçlarını ödeyene kadar ikilinin kellelerine sağlam bir ödül koyar. Borçlarını kapatmak için uğraşırken Pyke Syndicate isimli bir suç organizasyonu için çalışmaya başlayan Millenium Falcon tayfası Kessel’ daki baharat madenlerinde Pykelar için kaçakçılık yaparken Kessel Run isimli hiperuzay rotasını 12 parsekte tamamlayarak ünlerine ün katarlar.

 

 Fun Fact #2: Baharat Star Wars evreninde bir uyuşturucu çeşididir.

Pyke Syndicate lideri Lom Pyke

            İkili yine bir gün Chalmun’ s Cantina’ da iş ararken Chewie Obi- Wan ile karşılaşır. Han’ ın çok karlı olacağını sandığı bu kolay iş hayatını tamamen değiştirecektir çünkü kendini Asiler ve İmparatorluk arasındaki savaşın en ön saflarında bulmak üzeredir. A New Hope filminden bildiğimiz gibi Han, Death Star planlarının kaçırılmasında ve istasyonun patlatılmasında büyük rol oynamıştır. ANH ve ESB filmleri arasında geçen dönemde Han her ne kadar kendini bir asi olarak görmese ve sadece parasını istediğini söylese de Asilere bir sürü görevde yardımcı olmuştur. Bu görevler arasında Leia ile beraber Asiler için yeni bir üs kurulacak gezegen ararken daha önce bahsettiğimiz göstermelik eşi tarafından yakalanıp sonrasında Leia’ nın zekası sayesinde Sana Starros’ u ikna ederek Luke Skywalker’ ı Gracchus The Hutt’ ın elinden kurtardıkları, Cymoon 1’ deki İmparatorluk Silah Fabrikasını yok ettikleri ve Last Jedi’ da gördüğümüz maden gezegeni Crait’ i yeni bir üs kurma ümidiyle kontrol ettikleri görevler başta gelir.

 

            Bu görevler sırasında tabiki sadece Han veya Leia yoktu aynı zamanda Luke, Chewie, R2-D2 ve C-3PO her zaman bu görevlerin birer parçasıydı. Zaten yıllar sonra, Jakku Savaşı sırasında Han, Leia’ ya tüm bunlar yaşanırken bir zamanlar Asilerin en bilindik ve korkusuz ekibi olarak öne çıkan ekiplerinin beraberce bu büyük savaşın bir parçası olmamalarının ona ne kadar garip geldiğini ifade edecektir. Grup dağılmıştır çünkü Return of the Jedi filminden sonraki süreçte Chewie, Han ile beraber Kashykkk’ i İmparatorluk’ un kalan güçlerinden kurtarır ve gezegeninin tekrar inşa edilmesine yardımcı olmak için orada kalır. Luke, Güç ile ilgili bilgisini arttırmak ve kendini eğitmek için galaksiyi gezmektedir, Leia ise Jakku Savaşı sırasında hamiledir hatta doğurmak üzeredir.

 

             Han Solo ve Leia Organa Solo’ nun çocuğu olan Ben Solo Yavin Savaşından 5 sene sonra Chandrilla’ da doğar. Han, eşi ve oğlu arasında asla kendi ve oğlu arasında kurulamayacak bir bağ olduğunu düşünür çünkü anne ve oğul hem kan bağıyla hemde Güç ile birbirlerine bağlıdırlar. Bir keresinde Ben ağladığında Han Leia’ ya onu Güç’ ü kullanarak sakinleştirmesini söyler. Leia’ nın cevabı ise gidip çocuğunu pışpışlaması gerektiği olur ve babaların da çocuklarıyla ayrı bir bağı olduğunu söyler. Benzer bir dialogu TFA filminde, Han Starkiller Üssüne yola çıkmadan önce de görüyoruz. Star Wars evreninin en önemli ailesinin mensubu ve Darth Vader’ ın kızı olan Leia’ nın aile hayatıyla ilgili böyle bir anekdodun varlığı hikaye akışını destekleyen güzel bir detaydır.

 

              Han ve Leia’ nın evlilikleri pek alışık olduğumuz bir evlilik değildir aslında. Biri kaçakçı diğeri senatör olan çiftimizin evlilik süresince farklı hayatlar yaşadığı dönemler olmuştur. Leia Yeni Cumhuriyet’ in kurulmasıyla ve düzenin oturtulmasıyla uğraşırken, Han kalbinin sesini dinleyerek maceradan maceraya koşmuştur. Nasıl olduğu daha tam olarak bilinmesede bu maceradan maceraya koşmalar sırasında Han Millenium Falcon’ u kaybeder. Oğlunun karanlık tarafa geçmesinin ardından Han, Chewbacca ile beraber tekrar kaçakçılığa başlar çünkü başka bir işe yaramadığını düşünür, Leia ise Dart Vader’ ın kızı olduğu öğrenildikten sonra güvenirliğini kaybeder ve bir süre sonra Senato’ dan iyice elini eteğini çekip Direniş’ in başına geçer.

Han ve Leia’ nın beraber son dakikaları

            Yeni Cumhuriyet ve İlk Düzen arasındaki soğuk savaş sırasında kaçakçılık yaparken Jakku’ da Millenium Falcon’ a kavuşan Han Solo daha önce olduğu gibi kendini tekrar bir savaşın ortasında bulur. Force Awakens filminde gördüğümüz gibi Starkiller Üssünü yok etme operasyonu sırasında oğlunu aydınlığa geri getirmeye çalışırken Kylo Ren tarafından Yavin Savaşından 34 sene sonra öldürülür.

 

SOLO: BİR STAR WARS HİKAYESİ

            Açıkçası Last Jedi ve Solo filmleri arasında sadece 5 ay olacağını ilk duyduğumda şaşırmıştım. Tabi sonraki film olacak olan ismi belirsiz episode 9 için 1 buçuk yıl bekleyeceğimiz anlamına geldiği için bu durumla ilgili karışık hisler içindeyim. Filmlerin bu kadar yakın olmasının bir başka sonucu da Solo’ nun seyirciler için biraz geri planda kalmış olması. Geçtiğimiz hafta bir televizyon reklamı, bir fragman ve birkaç posterin yayınlanmasıyla filmle ilgili biraz bilgiye sahip olduk. Bu bilgilerden yola çıkarak filmin temposu yüksek bir hırsızlık/ kaçakçılık filmi olması muhtemel görünüyor.  

 

            Öncelikle bu film Han Solo’ nun gençliğini anlatan bir film o yüzden A New Hope öncesi dönemde geçecek gibi görünüyor. Karakterlere bakarsak Han, Chewie ve Lando dışında İMDB’ de ana karakterler olduklarını varsaydığım Tobias Beckett (Woody Harrelson) ve Qi’Ra (Emilia Clarke) görünüyor. Han’ ın yetim olduğunu biliyoruz ondan iki karakterle de kan bağı beklemiyorum zaten Han, Rey gibi “ailemi bulmalıyım” temasına uyan bir karakter değil. Tobias’ ın klasik mentor figürü olması muhtemel. Hatta büyük ihtimalle Han onu bir güzel kazıklayacaktır ama Tobias kızmak yerine “sen olmuşsun” bakışı atıp gururlanacak gibi geliyor bana. Qi’ Ra ise Jyn vari bir karakter çıkabilir. Hatta Jyn ve Leia karışımı dobra ve alaycı bir karakter bekliyorum. Dediğim gibi çok bilgi yok elimizde bunlar içime doğanlar öyle çok çok spekülasyon yapmaya gerek yok ondan bu iki karakterle ilgili bu kadar konuşmak yeterli sanırım. 

 

            Gelelim Lando, Chewie ve Millenium Falcon’ a. Öncelikle Lando’ nun şık, pelerinli, havalı adam havası hiç bozulmamış gibi görünüyor. Donald Glover film ile ilgili beklentilerimi yüksek tutmamı sağlayan etkenlerden biri. Disney özellikla Last Jedi’ da ve çizgi romanlarda Luke’ un Obi- Wan’ ın Luke için hazırladığı günlüğü bulmasıyla iyice hikaye anlatıcılığı ve efsaneler üzerine yoğunlaşıyor. Açıkçası film Lando yada Chewie’ nin Han Solo’ nun ölümünden sonra oturup onunla ilgili bir hikayeyi anlatmasıyla başlarsa ben çok sevinirim. Legends’ ta Chewie öldükten sonra 3PO ve R2 insanları gezerek Chewie ile ilgili anılar anlatmalarını istiyorlardı. Yanlış hatırlamıyorsam bunun üzerine bir çizgi roman vardı ve 3PO ile R2’ nun amacı cenazede okunacak güzel hikayeler bulmaktı. Han Solo’ nun ölümü biraz ani oldu ve çok işlenemedi. Bence bunun için güzel bir fırsat. Fakat Billy Dee Williams İMDB’ de kadroda görülmüyor ve wookie dilinde narasyon yapılması çok iyi bir tercih olmaz heralde. Yinede ümidim var. Karakterlerin kendilerine gelirsek Han’ ın bu üçüyle de (evet Falcon’ ı karakter olarak saydım) ayrı ayrı tanışma hikayeleri var ondan aynı filmde tek bir olay örgüsü içinde hem Chewie’ yi kurtarıp, hem Lando ile tanışıp hemde Mllenium Falcon’ ı kumarda kazanması tek film için gereksiz sıkıştırıp tıkıştırmak olur. Ama bu 3 olaydan en az birini filmde görmemiz mümkün gibi görünüyor. Açıkçası Chewbacca’ nın kurtarılmasını görmek isterim çünkü tekrar Kashyyyk ve bir sürü wookie görmeye her zaman hazırım. Falcon konusuna gelirsek afiş ve fragmanlarda biraz daha farklı görünüyor. Fakat bu tip maket yada kostüm farklılıkları tamamen yapımla ilgili bir karar olabilir. Ben her ne kadar en ufak değişikliğin bile öylesine yada yapım tercihi olarak gösterilmesine karşı olsamda, sonuçta “lore lore” diye ölüp bitiyoruz, sadece fanboy olarak pek söz hakkım yok malesef.

 

            Han Solo karakterinin pek hayranı değilim. Orijinal üçlemenin mizah unsuru en yoğun karakterlerinden biri ve ben Star Wars’ un biraz daha ciddi olmasını tercih ederim. (Prequel üçlemedeki Obi- Wan’ ın mizahı çok yerindeydi bence.) Mizah konusunu açmamın sebebi filmin yönetmenlerinde yapılan değişikliği vurgulamak. Ron Howard filmin başına sonradan getirildi. Hatta Rogue One’ da olduğu gibi bir sürü sahne (neredeyse %80 dendiğini duydum) tekrar çekildi. Bunun sebebi filmin ilk yönetmenleri olan Phil Lord ve Christopher Miller’ ın filmi aksiyon- komedi haline getirmiş olmaları. Hatta filmin büyük bir kısmında doğaçlama oynanmasını tercih etmişler. Tabi ki Star Wars filmlerinde doğaçlama sahneler var, hatta Han Solo’ nun ikonik “I know” sahnesi bunlardan biri, fakat her kelimesini dikkatle dinleyip yorumladığımız bir filmin doğaçlama ağırlıklı olması büyük bir sorun olabilirdi. Lord ve Miller zaten komedi filmlerine yönelmişler isimler. Şimdi filmin o halini hiç izleyemeyeceğim için büyük konuşup iyi ki alındılar demek istemiyorum ama Star Wars benim için o kadar mizaha açık değil, ondan bu kararı pek eleştiremiyorum.

Gelelim televizyon reklamı ve fragmana. Han’ ın İmparatorluk Akademisine girmek istemesi yukarıda bahsettiğim Chewbacca’ yı kurtarma hikayesi için beni umutlandırdı. Diğer bir yandan bulutların arasındaki Star Destroyer hem çok havalı görünüyor hem de bulundukları bölgenin Kessel olma ihtimalini arttırıyor. Kessel, Pykelar ve Kessel Run üzerine yukarıda biraz bilgi vermiştim. sanırım bu üçünü de filmde görmemiz mümkün. Hatta fragmanda Millenium Falcon’ ın ahtapotumsu yaratıklar arasında sıyrıldığı sahne bence Kessel Run olacak gibi. Destroyer sahnesindeki yeni tie modeli tabiki gözümden kaçmadı. Başta tie bomberın gelişmiş yada önceki modellerinden olur sanmıştım ama ağır lazerlere sahip bir model olacağa benziyor. Bir başka yenilik ise Millenium Falcon’ ın yardımcı pilotu L3-37. Şuan için elimizde pek bir bilgi yok ama filmde önemli rol oynayacağına eminim. Sonuçta robotsuz Star Wars filmi olmaz. Ayrıca Falcon’ ın yeni ve tertemiz görüntüsü seneler içinde ne kadar zor zamanlardan geçtiğinin göstergesi olarak görülebilir. Tren sahnesinin filmin bahsedilen soygun kısmı olacağını düşünüyorum hatta orası için Han Solo’ nun doğduğu gezegen olan Corellia diyenler var fakat bununla ilgili herhangi bir bilgiye sahip değiliz. Aynı şekilde maskeli kötü adamımız ile ilgili de hiçbir bilgimiz yok fakat trenin üstündeki dövüş sahnesi benim ilgimi çekmeye yetti.

 

            Son olarak Darth Vader’ ın ve Boba Fett’ in filmde yer alacağını biliyoruz fakat oyuncu ve seslendirme tercihi konusunda bir bilgilimiz yok. Darth Vader büyük ihtimalle James Earl Jones tarafından seslendirilecektir. Benim asıl merak ettiğim konu Jango Fett ve klonlarını oynayan Temuera Morrison ‘ ın Boba Fett karakteri için geri dönüp dönmemesi. Vader ve Fett bana Jabba’ yı görmek konusunda ümit vermedi değil. Bakarsınız Jabba’ nın Han ve Chewbacca’ nın kellelerine koyduğu ödüle sebep olan hikayeyi izleriz. Yine de ne kadar orijinal ve yeni o kadar iyi. 

Yorumlar