PAYLAŞ

Zümrüdüanka Yoldaşlığı Albus Dumbledore tarafından 1970’ler de Lord Voldemort ve Ölüm Yiyenlere karşı mücadele amacı ile kurulan bir örgüttür. Örgütün karargahı Grimmauld Meydanı 12 numara’dır. Londra’nın viran bir bölgesinde bulunan King’s Cross’a bir mill uzaklıkta olan bu eski ev Fidelius Büyüsü ile gizlenmiştir.

Yoldaşlığa katılmak kişilerin en öncelikli olarak kendi isteklerine bağlıdır. Kişilerin mümkün olduğunca tam bir eğitim almış olmaları ve reşit olmaları gerekmektedir. Yoldaşlığa katılmak isteyen kişilerin güvenilir olması, kişisel ve fiziksel özellikleri, kabiliyetleri ve sağlık durumlarının iyi olması önemlidir. Ayrıca yoldaşlığa kabul edilen kişilerin asıl yoldaşlık üyelerinin vereceği görevlere hazırlıklı olması gerekmektedir.

İlk Zümrüdüanka Yoldaşlığı Üyeleri

İlk üyelerde yer alan Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyeleri Voldemort’un ilk yükseliş zamanlarında ve serinin içinde geçen geçmiş zamanlarda önemli olaylarda yer almışlardır. Karakterlerin birçoğu sonraki olayların içinde de bulunmaktadır.

 • Sirius Black: Bir Animagustur. James Potter’ın en yakın arkadaşı ve Harry Potter’ın vaftiz babasıdır. Azkabandan kaçmıştır. Sonradan tekrar toplanan yoldaşlıkta görev almıştır. Kuzeni Bellatrix Lestrange tarafından Esrar Dairesinde ki savaş sırasında öldürülmüştür.
 • Edgar Bones: Voldemort’a karşı ilk savaşta karısı ve çocuklarıyla beraber öldürülmüştür.
 • Caradoc Dearborn: Voldemort’a karşı ilk savaşta kaybolmuştur. Kendisinin Ölüm Yiyenler tarafından öldürüldüğü düşünülmektedir.
 • Dedalus Diggle: Harry Potter ile birçok kez yolları kesişmiştir. Yedinci kitabın başında Hestia Jones’la beraber Dursley’lerin Privet Drive’dan ayrılmasına eşlik etmiştir.
 • Elphias Doge: Dumbledore’un sınıf arkadaşıdır. Dumbledore öldükten sonra Gelecek Postası’nda Dumbledore hakkında onu açıkça savunan bir anı yazısı yazmıştır.
 • Aberforth Dumbledore: Albus Dumbledore’un kardeşidir. Yoldaşlığı devamlı olarak Hogsmeade’de olanlar hakkında bilgilendirmiştir. Harry ve arkadaşlarına Malfoy Malikanesinden kurtulmasına yardımcı olması için Dobby’i göndermiştir. Hogwarts Savaşı‘nda bulunmuştur.
 • Albus Dumbledore: Yoldaşlığı kurmuştur. Voldemort tekrar geri döndükten sonra yoldaşlığı tekrar toplamıştır. Zamanının en büyük büyücüsüdür. Bunun yanı sıra Voldemort’un korktuğu tek büyücü olduğu söylentiler arasındadır.
 • Benjy Fenwick: İlk Savaş sırasında Ölüm Yiyenler tarafında öldürülmüştür.
 • Arabella Figg: Bir Kofti’dir. Dumbledore tarafından Harry’i kontrol etmesi için Privet Drive’da bulunmuştur.
 • Mundungus Fletcher: Bir hırsızdır. Dumbledore onu hapse girmekten kurtarmıştır. Bu iyiliğine karşılık olarak sihir dünyasının kirli işler tarafında neler döndüğü hakkında Yoldaşlığı bilgilendirmiştir. Yedinci kitapta Harry’nin Dursley’lerden Kovuk’a taşınmasına yardımcı olmuştur fakat Voldemort yaklaşınca panikleyip cisimlenmiş ve Alastor Moody’i yalnız bırakıp Moody’nin Voldemort tarafından ölümüne sebep olmuştur.
 • Rubeus Hagrid: Hogwarts’ta Sihirli Yaratıkların Bakımı dersinin öğretmeni, bekçi ve anahtar koruyucusudur. Yeniden kurulan Yoldaşlık’a hizmet etmiştir.
 • Frank ve Alice Longbottom: Neville Longbottom’un ebevynleridir. Önemli seherbazlardandır. Voldemort’un düşüşünden sonra Bellatrix Lestrange başta olmak üzere bir grup Ölüm Yiyen tarafından yakalanmış ve Voldemort’un nerede olduğunu öğrenmek için Cruciatus Laneti ile işkenceye maruz kalmışlardır. İşkence sonunda zihinsel sağlıklarını yitirip St. Mungo Sihirsel Hastalıklar ve Sakatlıklar hastanesine yatırılmak zorunda kalmışlardır.
 • Remus Lupin: Bir kurtadamdır. Yoldaşlık yeniden toplandıktan sonra önemli üyelerinden biridir. Hogwarts Savaşı sırasında Antonin Dolohov tarafından öldürülmüştür.
 • Minerva McGonagall: Yeniden toplanan Yoldaşlık’ta da bulunmuştur.  Hogwarts Savaşı sırasında şatonun savunulmasını yönetmiştir. Savaşın sonunda Kingsley Shacklebolt ve Horace Slughorn ile birlikte Voldemort’a karşı düello etmiştir.
 • Marlene McKinnon: Ailesiyle birlikte Ölüm Yiyenler tarafından öldürülmüştür.
 • Dorcas Meadowes: Ailesiyle birlikte Ölüm Yiyenler tarafından öldürülmüştür.
 • Alastor “Deli-Göz” Moody: İlk savaş’tan beri Yoldaşlık üyesidir. Bir Seherbazdır.
 • Peter Pettigrew: Lakabı Kılkuyruk’tur. Kayıtlara geçmeyen fare şekline girebilen bir Animagus’tur. Harry Potter’a az da olsa minnetinden ötürü Voldemort’un hediye ettiği elle intihar etmiştir
 • Sturgis Podmore: Esrar Dairesi’nin kapısında Kehanet’i koruyan üyelerden biridir. Bir görünmezlik pelerinine sahip olduğu bilinir.
 • Lilly ve James Potter: Harry Potter’ı öldürmek isteyen Voldemort’u engellemeye çalışırken öldürülmüşlerdir.
 • Fabian and Gideon Prewett: Molly Weasley’nin kardeşleridir. İlk Savaş sırasında öldürülmüşlerdir. İkisini öldürmek için beş tane Ölüm Yiyen’e ihtiyaç olmuştur. Bu Ölüm Yiyenler arasında Antonin Dolohov da vardır. Molly daha sonra Fabian’ın saatini Harry’ye hediye olarak vermiştir.
 • Severus Snape: Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda 6. yıla kadar İksir 6. yılında Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersini vermiştir. Dumbledore öldükten sonra müdürlük görevini de yapmıştır. Eski bir Ölüm Yiyen’dir. Voldemort’un Lily Potter’ı öldürme planını öğrendikten sonra Ölüm Yiyenlere karşı Dumbledore’a casusluk yapmaya başlamıştır. Voldemort dirildikten sonra çift taraflı casusluk yapmaya devam etmiştir. Hogwarts Savaşı sırasında Voldemort’un yılanı Nagini tarafından öldürülmüştür.
 • Emmeline Vance: Beşinci kitabın başında Harry Potter’ı Grimmauld Meydanı’na götüren ekibin üyesidir. 1996 yazında Ölüm Yiyenler tarafından öldürülmüştür.

Yeniden Oluşturulan Zümrüdüanka Yoldaşlığı Üyeleri

Yeniden oluşturulan Zümrüdüanka Yoldaşlığı Üyeleri Harry Potter ve Ateş Kadehi’nin sonunda Lord Voldermort‘un geri dönüşüyle Dumbledore yoldaşlığı tekrar aktif etmesi ile yoldaşlığa katılmışlardır.

 • Fleur Delacour: Daha çok Bill Weasley ile evlendikten sonra Yoldaşlık’ta etkin olmaya başlamıştır. Dobby’nin ölümünden sonra Deniz kabuğu kulübesi’nde Harry ve arkadaşlarının yaralarının bakımına yardımcı olmuştur. Üç Büyücü Şampiyonasında şampiyon olan tek kadındır. Hogwarts Savaş’ında bulunmuştur.
 • Hestia Jones: Beşinci kitapta Harry’nin Dursley’lerden kaçmasına yardımcı olmuştur. Yedinci kitabın başında Dedalus Diggle’la birlikte Dursley’lerin Privet Drive 4 numaradan ayrılmasına eşlik etmiştir. Hestia, Dursley’lerin Voldemort’a karşı harekette Harry’nin önemine aldırış etmemesine çok şaşırmıştır.
 • Kingslet Shacklebolt: Bir Seherbaz’dır. Muggle başbakanı bilgilendirme ve koruma görevi vardır. Beşinci kitapta Sirius Black’i arayan ekiptedir. Kitabın sonunda bakanlıkta Ölüm Yiyenlerle savaşmıştır. Hogwarts Savaşı’nda Yoldaşlık üyelerini organize edilmesinde yardımcı olmuştur. Savaşın sonlarında Voldemort ile düello yapmıştır. Voldemort öldükten sonra Sihir Bakanı seçilmiştir.
 • Nymphadora Tonks: Bir Metamorfmagus aynı zamanda Seherbaz’dır. Bakanlık’ta Ölüm Yiyenlerle savaşmıştır. Dumbledore öldükten sonra Hogwarts’a saldıran Ölüm Yiyenlere karşı savaşmıştır. Hogwarts Savaşında teyzesi Bellatrix Lestrange tarafından öldürülmüştür.
 • Arthur Weasley: İnsanları Harry ve Dumbledore’un hikâyesine inandırmaya çalışmıştır. Esrar Dairesi’nin kapısında koruma görevi sırasında Nagini tarafından ısırılmıştır. Hogwarts Savaşı’nda bulunmuştur.
 • Bill Weasley: Gringotts Büyücü Bankası’nda lanet bozucu olarak çalışmıştır. Bu yüzden Yoldaşlık ve Cincüceler arasındaki bağlantı kurmaya çalışmıştır. Dumbledore’un ölümünden sonraki Hogwarts saldırısında kurt adam tarafından ısırılmıştır. Hogwarts Savaşı’nda bulunmuştur.
 • Charlie Weasley: 1995 yazında yabancı yoldaşlık üyeleri ile bağlantı kurmaya yardımcı olmuştur. Hogwarts Savaşı’nda bulunmuştur.
 • Molly weasley: Esrar Dairesi’nin korunmasında yardımcı olmuştur. Yoldaşlık’ın Kovuk’u karargâh olarak kullanmasına izin vermiştir. Hogwarts Savaşı’nda bulunmuş ve Bellatrix’i öldürmüştür.

Kaynak

 1. “J.K. Rowling Web Chat Transcript” The Leaky Cauldron. 30 Temmuz 2007.
 2. Ateş Kadehi, syf 476, YKY 42. Baskı, Sevin Okyay-Kutlukhan Kutlu Çevirisi
 3.  J.K Rowling, Zümrüdüanka Yoldaşlığı, YKY Yayınları, 25. Baskı, Sevin Okyay, Kutlukhan Kutlu Çevirisi
Yorumlar